Jak zlikwidować diastemę? Poznaj sprawdzone metody.

Nie każdy z nas jest świadomy tego, iż przerwa między jedynkami ma swoją profesjonalną nazwę. Diastema to określenie przerwy między górnymi siekaczami, czyli górnymi jedynkami. Przerwa w uzębieniu może występować już u najmłodszych dzieci. Pojawia się ona często już, wtedy, gdy u dzieci rozpoczyna się wyrzynanie pierwszego uzębienia mlecznego. W przypadku gdy wypadną zęby mleczne to diastema może zniknąć na stałe. Pacjenci często pytają o to, jak zlikwidować diastemę.

Diastema – co to jest?

Doktryna medyczna przyjęła podział na trzy rodzaje diastemy, ze względu na to, jak ustawione są poszczególne części zębów. Wyróżnia się więc diastemę równoległą, gdzie brzegi zębów ułożone są względem siebie równo. Drugim typem diastemy jest przerwa między jedynkami, która wygląda tak, że korony zębów są rozsunięte, natomiast korzenie są do siebie nachylone. Ostatnim typem jest diastema zbieżna, czyli taka, w której korony zęba są nachylone do siebie, natomiast korzenie są rozsunięte. Warto zaznaczyć to, iż diastemy dzielą się również ze względu na przyczyny powstania.

Mogą to być diastemy rzekome, które powstają, gdy siekacze boczne są zmniejszone lub w ogóle ich nie ma. W przypadku diastemy prawdziwej zmiany spowodowane są problemami z przerostem wędzidełka na górnej wardze. Może też dojść do sytuacji, w której diastema powstaje, wtedy gdy wyrośnie dodatkowy ząb, który przez swoje złe ułożenie naciska na siekacze i w ten sposób prowadzi do diastemy. Należy więc wytłumaczyć jak zlikwidować diastemę.

Sposoby na pozbycie się diastemy

Oczywiste jest to, że pozbycie się diastemy zależy od rodzaju powstałej przerwy między siekaczami. W przypadku pacjentów, którzy cierpią na diastemę rzekomą, która polega na braku dwójek, to należy zastosować implanty, które uzupełnia braki w uzębieniu. Jeśli jednak pacjent cierpi przez posiadanie jednego dodatkowego zęba, należy go oczywiście usunąć w ramach zabiegu ekstrakcji. Następnie dziurę ekstrakcyjną wypełnia się najczęściej akrylową płytą, w którą wkręca się śrubę.

Używane są również specjalnie sprężynki, które wsadzane są między zęby po to, aby zsunąć wadliwe jedynki. Jednym z rozwiązań zastępujących klasyczny aparat ortodontyczny są licówki, które są porcelanowymi płytkami przyklejanymi na zeszlifowane zęby. Coraz częściej stosuje się również „zsuwanie” zębów, które polega na wypełnieniu szczeliny między siekaczami za pomocą kompozytu.

Diastema – czy jest niebezpieczna?

Wiedząc już jak zlikwidować diastemę, warto zastanowić się nad tym, czy diastema jest niebezpieczna dla zdrowia i życia. Warto nadmienić to, iż przerwa między zębami zwana diastemą zależnie od przypadku może i musi być zlikwidowana. Usunięcie diastemy może zależeć od kompleksów oraz od zagrożenia zdrowia. Niezależnie od powodów należy przede wszystkim udać się do lekarza stomatologa, nie warto kryć się ze swoim kompleksem, ponieważ jest to zabieg jak każdy inny.

Specjalista oceni stan zmian oraz zaplanuje spersonalizowane metody leczenia diastemy. Oczywiście od rodzaju przerwy między jedynkami zależne będą metody ich leczenia.
Często nieleczone diastemy mogą skutkować chorobami dziąseł, wadami zgryzu oraz problemami z przyzębiem.