Demineralizacja szkliwa – przyczyny tego problemu.

Zębom podobnie jak innym ludzkim organom może zagrażać wiele chorób. Dlatego należy o nie dbać i izolować je od czynników drażniących. W przeciwnym razie może dojść do takich schorzeń zębów jak demineralizacja szkliwa.

Demineralizacja szkliwa przyczyny

Główną przyczyną demineralizacji szkliwa jest brak higieny jamy ustnej. Gdy nie usuwa się regularnie bakterii z nasady zębów, to nie ma się czemu dziwić, iż stają się one coraz słabsze i podatne na rozwój zaawansowanej próchnicy. Jakość szkliwa nazębnego może także się pogorszyć wskutek nadużywania napojów gazowanych. Nie da się zaprzeczyć, iż znajduje się w nich mnóstwo cukru. A to już samo w sobie oznacza, że nie są one obojętne dla naszej flory bakteryjnej.

Napoje gazowane zmieniają pH naszej śliny i tym samym powodują rozwój stanów zapalnych w jamie ustnej. Również spora ilość kamienia nazębnego może wpłynąć negatywnie na nasze szkliwo. Dlatego, by do tego nie doszło, warto od czasu do czasu nitkować przestrzenie międzyzębowe. Również brak wapnia i fosforu w organizmie może spowodować, że u danej osoby rozwinie się demineralizacja szkliwa Przyczyny niedoboru tych ważnych pierwiastków tkwią przede wszystkim w spożywaniu zbyt dużej ilości kwaśnych pokarmów.

Funkcje szkliwa

Szkliwo to najtwardszy materiał znajdujący się w naszym ciele. Jednak nawet i ono nie potrafi obronić się przed skutkami zaniedbań w jamie ustnej, których się tak chętnie wszyscy dopuszczamy. Główną funkcją szkliwa jest ochrona zębiny. Jego zadanie polega na tym, iż ma ono chronić zęby przed urazami mechanicznymi oraz czynnikami osłabiającymi jego strukturę.

O tym, że szkliwo zostało poważnie naruszone i grozi mu demineralizacja- świadczy a choćby nadwrażliwość na słodkie i zimne pokarmy. U człowieka z mocnym i odpornym szkliwem ona w ogóle nie występuje.

Objawy demineralizacji szkliwa

Pierwszym sygnałem świadczącym o występowaniu tej choroby w naszej jamie ustnej są białe plamki. Pojawiają się one głównie na zębach dolnych. Po drugie ból i dziwne szczypanie dziąseł w trakcie spożywania twardych pokarmów mogą zwiastować problemy z jakością szkliwa nazębnego. Wreszcie nadwrażliwość na zimne i słodkie napoje to dobitny sygnał, że z naszymi zębami dzieje się coś bardzo niedobrego.

Sposoby na odbudowanie szkliwa

Dobrym pomysłem na odbudowanie szkliwa jest zakup pasty z dużo ilością składników mineralnych, które wzmocnią ogólną strukturę zębów. Dieta bogata w produkty zawierające spore ilości wapnia i fosforu to także korzystny prozdrowotny ruch. Nie zaszkodzi wyzbyć się niezdrowych nawyków, takich jak palenie papierosów czy picie sporej ilości napojów wysoko słodzonych.

Częste wizyty u higienistki i poddawanie się zabiegom usuwania kamienia nazębnego także mogą w długotrwałej perspektywie wzmocnić twardość szkliwa nazębnego. Wizyta u ortodonty i założenie aparatu nazębnego to również pożądany krok. Gdy przestanie się zgrzytać zębami i bez przerwy je narażać na mikro uszkodzenia, nasze szkliwo z pewnością odczuje zauważalną różnicę.