Wrażliwy ząb przy dziąśle

Problemy z zębami mogą objawiać się wieloma różnymi przypadłościami. Część osób zmaga się ze stosunkowo prostą do wyleczenia próchnicą, innym nadmiernie osadza się kamień czy też po prostu dochodzi do przebarwienia się szkliwa. Wszystkie te problemy są doskonale znane i również łatwe do usunięcia. Jak się jednak okazuje innym, równie powszechnym kłopotem jest wrażliwy ząb przy dziąśle. Co powoduje taką nadwrażliwość, a także jakie są dostępne metody jej leczenia? Innymi słowy, wszystko, co powinno się wiedzieć o wrażliwym zębie przy dziąśle.

Co powoduje nadwrażliwość zębów?

Zanim jednak przejdzie się do tego, jak leczyć wrażliwy ząb przy dziąśle, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba, czym taka choroba jest, a przede wszystkim, czym jest ona spowodowana. Co więc powinno się wiedzieć o nadwrażliwości zębów?
Każdy doskonale wie, że tkanką znajdującą się na zewnętrznej stronie zęba jest niezwykle twarde szkliwo. Nie jest ono jednak niezniszczalne i może ulec licznym uszkodzeniom. Najczęściej powstają w nim ubytki, które spowodowane są pojawianiem się próchnicy. Czasem jednak w szkliwie może dochodzić do pojawiania się mikroskopijnym otworków, które odsłaniać będą znajdującą się pod nim zębinę. Jest to porowata tkanka zęba, w której znajdują się liczne mikroskopijne kanaliki, które fachowo nazywane są kanalikami zębinowymi. Jaki jest ich cel? Jak się okazuje, są to specjalne drogi do nerwów. Jeśli więc z różnych powodów nastąpi odsłonięcie zębiny, obecne w niej silnie unerwione kanaliki wystawione będą na bezpośrednie działanie czynników zewnętrznych. Oznaczać to będzie, że każdy będzie powodował ogromny ból. Jak odczuwalne to będzie przez osoby z takim schorzeniem?
Wrażliwy ząb przy dziąśle to ogromny problem, ponieważ każde napicie się ciepłego lub zimnego napoju czy też zjedzenie jakiegoś posiłku i zetknięcie się go z wrażliwym zębem powodować będzie powstawanie bardzo dużego bólu. Mało tego, będzie on odczuwalny także podczas mycia zębów, ponieważ kontakt szczoteczki z unerwionymi kanalikami także będzie bardzo nieprzyjemny.
Jakie są konkretnie przyczyny powstawania takiego zjawiska? Jak się okazuje, możliwości jest dość sporo, lecz do tych najczęściej występujących zaliczyć trzeba z całą pewnością nieprawidłowe myci zębów. Nie chodzi tu jednak o zbyt rzadkie wykonywanie tej czynności, lecz o zbyt silne lub też o korzystanie ze źle dobranej szczoteczki. Jeśli będzie się to robiło za mocno lub też zbyt twardym włosiem, zetrze się szkliwo, odsłaniając zębinę.
Innym częstym powodem jest zgrzytanie zębami. Co ciekawe, wrażliwy ząb przy dziąśle może być efektem także kilku zabiegów stomatologicznych. Jeśli np. zbyt często piaskować się będzie zęby, można doprowadzić do powstawania nadwrażliwości.

Jakie są sposoby leczenia?

Jak więc widać wrażliwy ząb przy dziąśle to naprawdę ogromny problem, który utrudniać będzie normalne życie. Trudno sobie bowiem wyobrazić zwykłe codzienne funkcjonowanie, gdy nie można nic wypić ani też zjeść, ponieważ czynnością tym towarzyszy ogromny ból. Zasadne jest w takiej sytuacji pytanie, czy istnieje jakaś metoda, jak można sobie z taką nadwrażliwością poradzić. Czy istnieją jakie metody leczenia takiej choroby?
Jak się okazuje, istnieje szereg różnego rodzaju metod na to, aby usunąć problem nadwrażliwości zębów. Podstawą jest rzecz jasna udanie się do stomatologa, który oceni stan zębów, a także zarekomenduje po takim badaniu odpowiednie działania. Co więc wchodzi w takiej sytuacji w grę? Na samym początku zalecane będzie, aby na problematycznym zębie nałożyć specjalny lakier z fluorem. Pozwoli on nie tylko zabezpieczyć dane miejsce przed bodźcami z zewnątrz, które powodować będą ból, lecz sam fluor będzie mógł w pewnym stopniu przyczynić się do odbudowania szkliwa, a więc i do zasłonięcia zębiny.
Często jednak zmiany na zębie są już tak duże, że nie ma możliwości odbudowania powierzchni szkliwa. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia, ponieważ istnieje jeszcze jedna bardzo ciekawa metoda polegająca na odbudowaniu zęba. W takiej sytuacji stosuje się np. na zębie specjalną licówkę, czyli płytkę przyklejaną do zęba niezwykle mocnym klejem. Dzięki temu zasłania się wrażliwe miejsce, dzięki czemu ząb nie tylko prezentuje się bardzo ładnie, lecz dodatkowo jest zabezpieczony przed bólem wynikającym z nadwrażliwości.

Co trzeba robić po zakończeniu leczenia

Oczywiście powyższe metody usuwania nadwrażliwości zęba są bardzo mocno ingerujące w ząb, jak i w sam organizm. Z tego też powodu zalecane jest to, aby po nawet najprostszym leczeniu przestrzegać kilku istotnych reguł i zasad. O czym więc trzeba wiedzieć?
Najważniejszą sprawą w tym wypadku jest to, aby używać szczoteczki do zębów z bardzo miękkim włosiem. Dzięki temu uda się odpowiednio zadbać o zęby, lecz jednocześnie nie naruszy ponownie szkliwa. Co więcej, zalecane jest także używanie odpowiedniej, często sprzedawanej na receptę pasty do zębów, która powoduje zmniejszenie nadwrażliwości. Oczywiście na koniec wspomnieć trzeba także to, jak ważna jest odpowiednia technika mycia zębów. Warto więc poruszyć ten temat ze stomatologiem, aby poinstruował on, jak należy to robić.