Należy mieć świadomość, że na aparat ortodontyczny decydują się osoby, które chcą posiadać prawidłowy zgryz. Jak wiadomo, proste zęby pozwalają na piękny uśmiech, a także ułatwiają użytkownikowi zadbać o czystość jamy ustnej. Możliwe będzie również zapobiegnięcie próchnicy. Aparat ortodontyczny – co trzeba wiedzieć?
Co warto wiedzieć przed założeniem aparatu ortodontycznego?
Rekomendowane jest w pierwszej kolejności wybranie się na wizytę do stomatologa. Zadaniem dentysty będzie nie tylko skontrolowanie stanu uzębienia danego pacjenta, ale również wypełnienie ewentualnych ubytków czy wykonanie dokładnego oczyszczenia. Ponadto lekarz może zalecić wykonanie zdjęć rentgenowskich. Pozwolą one ocenić ustawienie zębów. Pacjent musi uzyskać informację, ile dokładnie będzie kosztowało leczenie, a także, w jaki sposób należy dbać o higienę jamy ustnej.
Godny uwagi jest fakt, że w przypadku osób poniżej 12 roku życia leczenie ortodontyczne może być finansowane przez NFZ. Nie można zapomnieć, że finansowane będą tylko ruchome aparaty ortodontyczne. Cena będzie oczywiście uzależniona od jego rodzaju. Oczywiście pacjenci muszą ponosić koszty wszystkich wizyt kontrolnych. Ich cena przeważnie zaczyna się od 80 złotych. Aparat ortodontyczny – co trzeba wiedzieć?
Czego nie można robić z aparatem na zęby?
Osoby, które noszą na co dzień aparat ortodontyczny, muszą przede wszystkim unikać włóknistych, twardych, oblepiających się produktów. Mogą one przyczynić się do uszkodzenia produktu. Świetnym rozwiązaniem będzie ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie pokarmów zawierających cukry proste. Jak wiadomo, mogą one przyspieszyć powstanie próchnicy.
Do produktów, które są niewskazane do spożywania przez osoby noszące stały aparat ortodontyczny, należy zaliczyć orzechy i nasiona, gumę do życia czy słodkie i gazowane napoje. Rekomendowane jest również unikanie ciągnących się słodyczy. Doskonałymi przykładami mogą być krówki czy toffi, żelki, landrynki. Aparat ortodontyczny – co trzeba wiedzieć?
Jak dbać o zęby z aparatem ortodontycznym?
Pacjenci w początkowym etapie leczenia ortodontycznego będą oczywiście odczuwać dyskomfort. Najlepszą opcją będzie spożywanie produktów rozdrobnionych takich jak jogurty czy zupy kremowe. Warto zmniejszyć częstotliwość spożywania produktów barwiących np. czerwonego wina oraz kawy. Mogą one doprowadzić do odbarwiania ligatur. Wszystkie osoby, które dopiero zaczynają leczenie ortodontyczne, muszą przygotować się na to, że ich zęby będą wymagały dokładniejszej pielęgnacji.
Jak wiadomo, do aparatu mogą przyklejać się resztki pożywienia. Rekomendowane jest zatem mycie zębów praktycznie po każdym posiłku. Świetnym rozwiązaniem będzie stosowanie dwóch szczoteczek. Jedna powinna być standardowa, a druga specjalistyczna, która przeznaczona jest do mycia bardzo trudno dostępnych miejsc. Ortodonci doradzają także, by wykorzystywać nici dentystyczne do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych. Zalecane jest również skonsultowanie ze specjalistą wyboru odpowiedniej szczoteczki.