Choć szkorbut znany jest obecnie przede wszystkim z książek czy też różnego rodzaju filmów fabularnych, to jednak nie oznacza to wcale tego, że choroba ta została całkowicie wyeliminowana. Do dziś zdarzają się pojedyncze przypadki tej niegdyś morskiej choroby, a przez to zasadne jest pytanie, jak sobie z nią poradzić i czym tak właśnie jest? Warto przede wszystkim wiedzieć o tym, brak jakiej witaminy powoduje szkorbut, a także jak bardzo poważna jest ta choroba.
Szkorbut — co to jest?
Szkorbut to choroba, którą wiele osób kojarzy przede wszystkim z filmami, czy też książkami, często nawet tymi historycznymi. Spowodowane jest to faktem, że obecnie choroba ta praktycznie została wyeliminowana, to dzięki temu, że doskonale wiemy, co jest powodem jej powstawania.
Szkorbut jest efektem nieprawidłowej diety, która wypłukuje z organizmu witaminę C. W przeszłości towarzyszyła ona przede wszystkim żeglarzom, którzy często przez wiele tygodni, a nawet miesięcy nie żywili się warzywami i owocami, lecz tylko suszonym mięsem.
Bardzo często podczas takiej diety pojawiały się u nich dolegliwości związane z osłabieniem organizmu, dusznościami, czy też utratą apetytu. Jeśli szybko nie zostawali poddani leczeniu, te z pozoru nieszkodliwe objawy przeistaczały się w bóle mięśni, kości, a nawet pojawiały się wybroczyny, czy też wypadanie zębów. Ostatecznie nieleczony szkorbut prowadzi do śmierci.
Skąd się bierze szkorbut?
Brak jakiej witaminy powoduje szkorbut? Jak się okazuje, za tak niebezpieczną chorobę odpowiedzialny jest deficyt tylko jednej witaminy, czyli witaminy C. Jeśli nie będzie ona dostarczana do organizmu w odpowiedniej ilości w postaci warzyw i owoców, bardzo szybko dojdzie do jej deficytu, a następnie po całkowitym wypłukaniu jej z organizmu, ciało zostanie dotknięte szkorbutem.
Dlaczego tak się dzieje? Witamina C, a dokładniej mówiąc kwas askorbinowy, to niezwykle ważna z punktu widzenia poprawnego funkcjonowania organizmu substancja. Odpowiada ona nie tylko za działanie układu immunologicznego, lecz bierze także czynny udział w syntezie glikokortykosteroidów oraz przemianie aminokwasów, oraz w produkcji kolagenu. W wyniku niedoboru tej substancji wiele z tych procesów zostaje zaburzonych.
Jak wyleczyć szkorbut?
Skoro już wiadomo, brak jakiej witaminy powoduje szkorbut, naturalnym pytaniem jest, jak powinno się taką przypadłość leczyć. Jak wygląda leczenie tej, jakby nie patrzeć, śmiertelnie niebezpiecznej choroby, która pomimo rozwoju ludzkości, nawet w niewielkim zakresie pojawia się u ludzi?
Podstawową sprawą podczas leczenia tej choroby jest niedopuszczanie do jej powstawania. Z tego też powodu poleca się odstawienie produktów wysoko przetworzonych, takich jak np. jedzenie typu fast food, które nie zawiera niezbędnych ilości witaminy C.
Jeśli już jednak dojdzie do powstania szkorbutu, wtedy jedynym odpowiednim leczeniem jest podawanie do organizmu wysokiej ilości witaminy C. Nie tylko w formie pokarmu, lecz także jako tabletki. Jeśli stan chorego będzie poważny, stosowane są kroplówki z wysoką zawartością witaminy C.