Choroby szkliwa zębów

Szkliwo jest tą częścią zęba, z której istnienia wiele osób zdaje sobie sprawę dopiero, gdy pojawią się w jego obrębie jakieś problemy. Choroby szkliwa zębów są częstą przypadłością, z którą odwiedzamy gabinet stomatologiczny, ponieważ w wielu przypadkach samodzielna naprawa uszkodzonego szkliwa jest niemożliwa.

Hipoplazja szkliwa – przyczyny, charakterystyka, leczenie

Hipoplazja szkliwa polega na pojawiających się wgłębieniach w tkance korony zębów. W niezwykle rzadkich przypadkach można także stwierdzić całkowity brak szkliwa, jednak jest to już uwarunkowane genetycznie. Oprócz czynników genetycznych duże znaczenie w pojawianiu się tej choroby mają czynniki środowiskowe. W zależności od stadium zaawansowanie choroby leczenie polega na określeniu przyczyn i niwelowaniu objawów. Wprowadza się zatem leczenie zachowawcze, czasami chirurgiczne lub protetyczne.
Dysplazja szkliwa może dotyczyć jednego zęba lub całej grupy zębów. Jeśli choroba zajęła tylko jeden ząb można uznać, że przyczyną może być uraz lub infekcja. Jeśli natomiast hipoplazja dotyczy całego uzębienia lub dużej grupy zębów za czynniki powodujące uznaje się genetykę lub niski status socjoekonomiczny.
Hipoplazja szkliwa dotyka także dzieci. Niestety mimo licznych badań i analiz do tej pory naukowcom nie udało się ustalić jej przyczyn. Na dzień dzisiejszy wiadomo, iż jest to choroba dziedziczona. U dzieci posiadających taką chorobę szkliwa można zaobserwować opóźnione wyrzynanie się zębów oraz przerośnięte dziąsła.

Kwasowa erozja szkliwa – przyczyny i leczenie

Kolejną chorobą szkliwa jest kwasowa erozja. Problem ten dotyka coraz większą grupę osób. Polega na uszkodzeniach tkanek zębów i prowadzi do utraty szkliwa. Przyczyną tej choroby szkliwa zębów są kwasy. Wyróżniamy kwasy zewnątrzpochodne i wewnątrzpochodne. Pierwsze mają związek z dietą i jej składnikami, drugie są związane ze schorzeniami w naszym organizmie. Kwasy zewnątrzpochodne atakują powierzchnie wargowe zębów, a zmiany mają kształt gładkich dysków. Kwasy wewnątrzpochodne powodują natomiast ubytki na podniebiennej powierzchni siekaczy oraz językowej powierzchni bocznych zębów.
Wśród czynników wewnątrzpochodnych można wyróżnić:

  • refluks żołądkowo-przełykowy,
  • alkoholizm,
  • bulimia i anoreksja,
  • suchość jamy ustnej,
  • niezrównoważona dieta.

Kwasowa erozja szkliwa to proces niestety nieodwracalny i ubytki można wypełniać jedynie światłoutwardzalnymi materiałami. Aby zapobiegać tej chorobie szkliwa należy w miarę możliwości ograniczyć spożywanie produktów, które utrzymują kwasowe ph w jamie ustnej. Niestety zrezygnowanie z nich nie pozwoli utrzymać zbilansowanej diety. Na szczęście na rynku można znaleźć produkty, które wzmacniają szkliwo. Ich stosowanie chroni zęby przed próchnicą i zapobiega erozji szkliwa.

Wzmocnienie szkliwa – jak można to zrobić?

Szkliwo to najtrwalsza substancja produkowana w organizmie człowieka. Aby chroniło miazgę zębów należy o nie dbać. Podstawowymi zasadami jest prawidłowa higiena jamy ustnej oraz zdrowa, zrównoważona dieta. Głównymi wskazówkami, jak dbać o szkliwo, by uniknąć choroby szkliwa zębów są:

  • unikanie niezdrowych produktów spożywczych (produkty słodko-kwaśne, napoje gazowane),
  • stosowanie diety, która nie zaszkodzi zębom (produkty bogate w składniki odżywcze, wspomagające remineralizację),
  • stosowanie produktów z fluorem w składzie,
  • prawidłowa higiena jamy ustnej.

Dzięki tym działaniom możesz skutecznie wzmocnić szkliwo.