Co oznacza biały język? Sprawdź!

Co oznacza biały język? Pytanie to każdego dnia zadają sobie tysiące polaków podczas codziennej, porannej higieny jamy ustnej. Warto wiedzieć, czego objawem jest obecny na języku biały nalot, a także jak sobie z takim problem zdrowotnym poradzić. Czy jest to tylko kwestia estetyczna? A może jednak biały język oznacza poważne problemy zdrowotne?

Biały nalot na języku – skąd się bierze?

Jaka zatem jest odpowiedź na pytanie, co oznacza biały język? Z całą pewnością nic dobrego, ponieważ takiego rodzaju zmiany nie są efektem przypadku, czy też naturalnej urody danego człowieka. Z czego zatem wynika taka zmiana koloru języka?


Podstawową przyczyną białego nalotu na języku, jest nieprawidłowo przeprowadzana higiena jamy ustnej. W efekcie zaniedbań np. w postaci zbyt rzadkiego mycia zębów, w jamie ustnej namnażają się w niezwykle intensywny sposób bakterie, które odkładając się na języku, zmieniają jego barwę. Powszechnie się uznaje, że taka przypadłość nie ma większego, negatywnego oddziaływania na zdrowie, niż nie tylko nieestetyczne walory wizualne.

Jak się jednak okazuje, nie zawsze biały język oznacza zwykłe zaniedbania od strony higieny jamy ustnej. Zdarzyć się może i tak, że jest to efektem bardzo poważnych schorzeń i problemów zdrowotnych i nie ma większego związku z higieną zębów. Jeśli biały nalot, który pojawia się na języku, samoistnie nie zniknie po około 3 tygodniach, a dodatkowo zacznie towarzyszyć mu ból, będzie to jasny sygnał, że ma się do czynienia ze znacznie poważniejszym schorzeniem.

Chodzi w tym wypadku konkretnie o pleśniawkę czy też leukoplakie. Pleśniawka najczęściej jest efektem infekcji jamy ustnej drożdżakiem Candida. Często pojawia się w przypadku zażywania określonego rodzaju antybiotyków, podczas intensywnego palenia papierosów czy też jest efektem cukrzycy, a nawet ciąży. Jeśli chodzi o leukoplakie, to najczęściej jest efekt palenia papierosów. Co jednak bardzo ważne, przypadłość ta może być również zwiastunem choroby nowotworowej.

Jak wyleczyć biały język?

Skoro już wiadomo, co oznacza biały język, warto się teraz dowiedzieć, jak wyleczy tę przypadłość. Oczywiście w zależności od tego, jaki jest powód powstawania białego nalotu na języku, leczenie powinno być nieco inne.
Jeśli biały nalot jest spowodowany nieprawidłową higieną jamy ustnej, wystarczy tylko odpowiednio o nią zadbać, a w ciągu około 3 tygodni problem powinien zostać rozwiązany.

W przypadku pojawienia się w jamie ustnej pleśniawki najczęściej stosowanym leczeniem jest po prostu zażywanie specjalnych leków przeciwgrzybiczych. Terapia takimi lekami trwa przeważnie około 14 dni, po których problem znika, a język oczyszczony zostaje z białego nalotu. Największy problem z leczeniem związany jest z występowaniem leukoplakii.

W tym wypadku przede wszystkim niezbędne jest udanie się do lekarza, który po przeprowadzeniu odpowiednich badań, będzie w stanie postawić precyzyjną diagnozę. Teoretycznie zmiany powstałe z powodu tej choroby powinny zniknąć samoistnie po koło 2 tygodniach. Jeśli tak się nie stanie, niezbędne będzie przeprowadzenie takiej diagnostyki.