Każdy chciałby się szczycić uśmiechem ukazującym doskonale zdrowe zęby. Teoretycznie to nic trudnego, wystarczy regularnie szczotkować zęby. Reklamy nieustannie przypominają nam jakie to ważne. Jednak jak się okazuje mycie zębów może też czasem przynosić odwrotny efekt do zamierzonego. Właśnie dlatego wiele osób zadaje sobie pytanie: czy częste mycie zębów szkodzi?
Jak często powinno się myć zęby?
Kluczową czynnością dla zachowania zdrowego uśmiechu jest regularne mycie zębów. Często można się spotkać z zaleceniem by myć zęby po każdym posiłku, jednak tak naprawdę nie należy z tym przesadzać. Każda czynność w nadmiarze może mieć odwrotny skutek.
Tak naprawdę najlepiej myć zęby dwa-trzy razy dziennie. Powinno to zależeć od rodzaju stosowanej szczoteczki do zębów, inaczej będzie w przypadku szczoteczki manualnej, a inne zalecenia mogą się znaleźć w instrukcjach elektrycznych szczoteczek do zębów. Kluczowe jest jednak by pamiętać o myciu zębów przed snem.
Jak prawidłowo myć zęby?
Prawidłowe mycie zębów wcale nie oznacza konieczności częstego i intensywnego szczotkowania zębów. Jest wręcz przeciwnie. Zęby powinno się myć szczoteczką z raczej miękkim włosiem i nie należy jej zbyt mocno dociskać. W przeciwnym wypadku zamiast dbać o zęby można uszkodzić szkliwo.
Zęby należy delikatnie szczotkować, używając do tego okrągłych ruchów. Mycie powinno być delikatne, ale za to odpowiednio długie, najlepiej jeśli trwa od trzech do pięciu minut. Warto też wiedzieć, że nie należy szczotkować zębów od razu po posiłku tyko lepiej odczekać przynajmniej dwadzieścia minut. Dzięki temu szkliwo nie będzie już rozmiękczone przez kwasy (np. owocowe) spożyte z posiłkiem.
Skutki nadmiernego szczotkowania zębów
Odpowiedź na pytanie czy częste mycie zębów szkodzi nie jest jednoznaczna. Teoretycznie używając szczoteczek z miękkim włosiem bardzo trudno uszkodzić szkliwo czy poranić dziąsła. Inaczej jest jednak, gdy używamy szczoteczki ze średnim lub twardym włosiem. Warto się mocno zastanowić nad tym, czy nie przesadza się ze szczotkowaniem zwłaszcza gdy na naszej szczoteczce zauważamy mocno rozchylone włosie.
Nadmierne szczotkowanie zębów przede wszystkim niekorzystnie wpływa na dziąsła, może powodować ich krwawienie a nawet opuchliznę. W niektórych przypadkach zbyt mocne szczotkowanie może prowadzić do recesji zębów.
Jak zadbać o swoje zęby po nadmiernym szczotkowaniu?
W przypadku gdy nasze dziąsła wskazują, że odpowiedź na pytanie, czy częste mycie zębów szkodzi, jest twierdząca warto zacząć od zmiany szczoteczki na miękką. Jeszcze lepiej jest zmienić szczoteczkę z manualnej na soniczną.
Ważna jest też praca nad nawykami, zwłaszcza jeśli nasza szczoteczka szybko się zniekształca. Warto wtedy pracować nad delikatniejszym szczotkowaniem zębów. Pomocna może być w takiej sytuacji szczoteczka soniczna z wbudowanym czujnikiem nacisku. Oprócz tego warto staranniej wybierać pastę do zębów, najlepiej jeśli będzie to środek zawierający łagodne substancje ścierne a do tego dużą ilość wapnia i fluoru.