Czy stałe zęby mogą się ruszać?

To, że mleczaki się ruszają, jest normalne, ale czy ich stałe odpowiedniki też mogą się ruszać? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Czy stałe zęby mogą się ruszać? Otóż mogą, ale… nie powinny tego robić. Jeżeli więc doszło już do takiej sytuacji, należałoby się jej przyjrzeć i zastanowić się nad tym, co doprowadziło do ruszania się stałego zęba oraz jak tym ruchom można zapobiec.

Dlaczego stały ząb się rusza?

Nawet jeśli ząb rusza się dosłownie minimalnie i ledwo co jest się w stanie to odczuć, takiego stanu nie wolno bagatelizować, albowiem jest on odstępstwem od normy, a każde odstępstwo trzeba sprawdzić. Konsultacja u stomatologa to absolutna konieczność. Ruszanie się zębów zostało już uznane za oddzielną przypadłość, którą tylko lekarz jest w stanie rozpoznać i wyleczyć. Jeżeli stan zostanie zbagatelizowany, a pacjent niczego z nim nie zrobi, wystąpi ryzyko całkowitej utraty stałego zęba lub nawet kilku takich zębów.

Ruchomość zęba wynika z nienaturalnego wychylenia zęba. Wychylenie to może przyjmować różne formy i w zależności od jego poziomu będzie decydować o tym, czy lekarz zdoła uratować zęba, czy zdecyduje o jego usunięciu. Przypadłość może mieć natomiast różne przyczyny. Bywa skutkiem bardziej złożonego leczenia ortodontycznego, zaawansowanego bruksizmu, paradontozy, a pośrednio nawet i próchnicy, która może doprowadzić do deformacji różnych substancji zęba.

Leczenie ruchomości zębów

Skoro wiemy już, czy stałe zęby mogą się ruszać, teraz wypadałoby powiedzieć sobie co nieco na temat ich leczenia. Jest ono oczywiście możliwe i jest wskazane, a wręcz konieczne. Ruszające się zęby będą obniżać jakość życia pacjenta. Mogą utrudniać mu mowę, przeżuwanie pokarmów, a nawet i zwykłe oddychanie. Aby poradzić sobie z problemem raz na zawsze, należy odnaleźć jego przyczynę i to właśnie ją zlikwidować. Nie da się leczyć ruszających się zębów wyłącznie objawowo. Zawsze są one powiązane z jakąś inną przypadłością.

W trakcie wizyty konsultacyjnej lekarz dociera do przyczyny chwiejących się zębów, a następnie wraz z pacjentem ustala jak najlepszą metodę leczenia. Dodatkowym celem takiego leczenia praktycznie zawsze będzie wzmocnienie tkanek i struktur występujących w obrębie zęba lub wybranych zębów. Należy doprowadzić do tego, by cała szczęka została usztywniona. Nieoceniony wpływ na wzmocnienie zębów będzie mieć także zachowanie samego pacjenta.

Jak wzmocnić ruszające się zęby

Do wzmocnienia zębów stałych niezbędna jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Pacjenci powinni skupić się także na dostarczaniu do organizmu substancji odżywczych odpowiadających za stan zębów, takich jak wapń, witamina D oraz magnez. Z diety należy wykluczyć cukier, który jest najczęstszą przyczyną cukrzycy. Warto też pomyśleć o rezygnacji z używek, a zwłaszcza o rzuceniu papierosów.

Czy stałe zęby mogą się ruszać? Tak, ale mimo wszystko nie są one na tyle skomplikowanym problemem, by nie dało się go rozwiązać. Odpowiednie leczenie połączone z późniejszym wzmacnianiem struktur i tkanek da naprawdę świetne efekty.