Medycyna estetyczna oferuje wiele metod na poprawę wyglądu uzębienia. Jednym ze sposobów na piękny uśmiech jest założenie licówek w gabinecie stomatologicznym. Te cienkie nakładki doskonale maskują niedoskonałości i sprawiają, że zęby nabierają nowej jakości. Wiele osób przed decyzją o założeniu licówek zastanawia się jak przebiega proces ich zamocowania na zębach i czy taki zabieg jest bolesny. Odpowiedzi można znaleźć w tym tekście.
Czym są licówki i kiedy warto rozważyć ich zastosowanie?
Licówki to cienkie nakładki, które za pomocą specjalnego cementu przykleja się najczęściej na przednie zęby. To stałe uzupełnienie protetyczne stosuje się w celu korekcji wyglądu uzębienia. Pacjent może się na nie zdecydować, gdy chce zamaskować przebarwienia i plamy, poprawić kształt zębów, zniwelować ukruszenia, pęknięcia, niewielkie wady zgryzu oraz diastemę, czyli przerwy między jedynkami. Nakładki mogą zdecydowanie poprawić estetykę uzębienia i sprawić, że uśmiech stanie się piękniejszy. Licówki są wykorzystywane też w celu łączenia z koronami zębowymi, a także mostami protetycznymi.
Na ile zębów zakłada się licówki?
Licówki są rozwiązaniem kosmetycznym. To oznacza, że mocuje się je w najbardziej widocznych miejscach w jamie ustnej. Nakładki można nakleić na pojedynczy ząb, jak też na kilka, również na całe uzębienie. Decyzja ta zależy tylko od potrzeb pacjenta i zasobności jego portfela. Oczywiście istotny jest też stan zdrowia jamy ustnej oraz brak przeciwwskazań do założenia licówek. Decyzję zawsze należy szczegółowo skonsultować z lekarzem stomatologiem, który wyjaśni wszelkie wątpliwości i poradzi najlepsze rozwiązanie.
Jak wygląda proces zakładania licówek?
Proces zakładania licówek należy podzielić na kilka etapów. Po pierwsze istotne jest to, żeby wyleczyć wszystkie zęby np. z próchnicy i usunąć kamień nazębny, jeśli istnieje taka potrzeba. Gdy uzębienie jest zdrowe, wtedy lekarz stomatolog wykonuje wyciski zębów i na odlanych modelach zostaje dobrany kształt i kolor licówek. Na kolejnej wizycie pacjent przymierza tzw. „makietę nowego uśmiechu” i przez kolejne dni sprawdza, czy takie uzębienie mu odpowiada. W następnym etapie przekazuje swoje uwagi stomatologowi, który ewentualnie nanosi poprawki. Po akceptacji laboratorium protetyczne wykonuje licówki. Niekiedy zęby poddane są szlifowaniu, a pacjent czekając na dostarczenie właściwych nakładek przez pewien czas nosi tymczasowe.
Jak wygląda zabieg zakładania licówek?
Zabieg zakładania licówek wymaga od stomatologa precyzji i dużej wiedzy. Po piaskowaniu lub też chemicznym wygładzeniu nakładek, lekarz przygotowuje zęby przy pomocy papki pumeksowej oraz gumki. W kolejnym etapie wytrawia je kwasem fosforowym. Zakłada też koferdam, który izoluje powierzchnię zęba, żeby była sucha. Następnie mocuje licówki do zębów pacjenta używając do tego specjalnego cementu i naświetla je lampą przez ok. 2 sekundy. Ułożenie licówki można jeszcze skorygować. Gdy jest umocowana odpowiednio, wtedy naświetlanie trwa dłużej, żeby dobrze przymocować nakładkę do całej powierzchni zęba.
Czy zakładanie licówek jest bolesne?
Podczas zabiegu zakładania licówek pacjent nie odczuwa bólu. Dolegliwości mogą się jednak pojawić przed tym etapem, czyli w trakcie szlifowania zębów. Warto o tym wcześniej porozmawiać ze stomatologiem i ustalić w jaki sposób można zmniejszyć ten dyskomfort. Skutecznym sposobem jest zastosowanie znieczulenia miejscowego. Dzięki niemu pacjent będzie czuł się komfortowo i zachowa spokój podczas przeprowadzania zabiegu przez specjalistę.
Jak minimalizować ból?
W niektórych sytuacjach pacjenci zgłaszają odczuwanie dolegliwości bólowych po zabiegu założenia licówek. Jest to spowodowane zwiększoną wrażliwością na oddziaływanie ciepła oraz zimna. Taki stan najczęściej utrzymuje się przez ok. dwadzieścia cztery godziny. Nie jest to jednak na tyle kłopotliwe, żeby utrudniało normalne, codzienne funkcjonowanie. Jednak, żeby jak najbardziej łagodnie przetrwać ten okres warto na ten czas zrezygnować ze spożywania gorących oraz zimnych napojów i posiłków. Niekiedy lekarze zalecają, żeby przy dużej nadwrażliwości skorzystać ze środków przeciwbólowych oraz innych preparatów łagodzących dolegliwości bólowe. Przy niepokojących i utrzymujących się długo objawach należy zgłosić się do specjalisty.
Przeciwwskazania do założenia licówek
– Choroby występujące w obrębie jamy ustnej.
– Stan zapalny dziąseł.
– Niewyleczone zęby z próchnicy.
– Zęby nadmiernie zniszczone, posiadające rozległe wypełnienia.
– Bruksizm, czyli nawykowe oraz nieświadome zgrzytanie i zaciskanie zębów.
– Patologiczne nawyki np. obgryzanie paznokci, a także twardych przedmiotów np. długopisów.
– Brak właściwej i regularnej higieny jamy ustnej.
– Zbyt krótkie i małe zęby.