Każdy człowiek doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest odpowiednie dbanie o zęby i zdrowie całej jamy ustnej. Jeśli będzie się to zaniedbywało, łatwo można doprowadzić do sytuacji, gdy na zębach pojawią się ubytki prowadzące nawet do utraty uzębienia. Wiele osób ma jednak wątpliwości co do tego, jak postępować w tym zakresie z naprawdę małymi dziećmi. Czy zęby i dziąsła noworodka także potrzebują takiego mycia? A może jednak jest na to jeszcze za wcześnie i nie powinno się ingerować w jamę ustną dziecka?
Jak dbać o dziąsła noworodka?
Od czego powinno się więc zacząć analizę tego, czy dziąsła u noworodka, a także wyrastające z nich ząbki wymagają odpowiedniego czyszczenia? A może jest to zbyt pochopne działanie i nie powinno się ich ruszać, zanim malec nie będzie w stanie samodzielnie się nimi zająć? Co powinno się o tym wszystkim wiedzieć?
Jak się okazuje, zęby i dziąsła u noworodka powinny być czyszczone możliwie jak najwcześniej. Jak się bowiem okazuje, nawet dieta matki, gdy była jeszcze w ciąży, może potencjalnie przełożyć się na stan zębów dziecka. Jeśli więc nie chce się zbyt wcześnie doprowadzić u malucha do chorób dziąseł lub zębów, powinno się nimi możliwie jak najwcześniej zająć. Jak się bowiem okazuje, wciąż można spotkać się z zapytaniami rodziców, czy mycie mleczaków ma sens, ponieważ i tak one wypadną. Takie postępowanie powoduje, że dziecko już na początku swojego życia może mieć bardzo poważne problemy z zębami.
Co zatem powinno się robić, aby nie dopuścić do zniszczenia zębów już na początku życia dziecka? Rzecz jasna konieczne jest odpowiednie zadbanie o dziąsła noworodka. Należy je przede wszystkim dokładnie przemywać, aby usuwać obecne na nich zanieczyszczenie, lecz również odpowiednio je masowe, co pomoże zniwelować ból pojawiający się podczas wyrastania mleczaków. Często bowiem maluchy podczas tego procesu naprawdę bardzo mocno cierpią, co przejawia się przykładowo wkładaniem rączek do jamy ustnej i ich przygryzaniem.
Czy noworodkowi myje się dziąsła?
Jak więc widać dziąsła u noworodka powinny być naprawdę szczególnie traktowane, ponieważ odpowiednie zadbanie o nie wpływać będzie na zdrowie przyszłych zębów dziecka. Powstaje jednak teraz bardzo ważne pytanie, czyli kiedy powinno się zacząć dbać o dziąsła dziecka, a także jak powinno się je dokładnie myć. Co powinno się o tym wiedzieć, aby zadbać o dziecko możliwie najlepiej?
W przeważającej większości ząbki dziecku wyrastają kilka miesięcy po urodzeniu, lecz nie oznacza to wcale tego, że dziecko nie może się już z nimi urodzić. Wiedzieć bowiem trzeba, że pierwsze zalążki ząbków pojawiają się jeszcze podczas ciąży, około 3-4 miesiąca. Co to oznacza w zakresie opieki nad dzieckiem? Jest to krytycznie ważna informacja, ponieważ oznacza ona, że dziąsła noworodka powinno się myć właściwe od chwili jego narodzin. W przeciwnym wypadku może się okazać, że obecne już w jamie ustnej ząbki lub ich początki narażone będą na powstawanie na nich próchnicy.
Wiedzieć bowiem trzeba, że spożywane przez dziecko mleka, może powodować powstawanie ubytków na mleczakach. Jeśli pojawi się na nich próchnica, istnieje ogromne niebezpieczeństwo, że przejdzie ona od razu na zęby stałe, gdy te zaczną się pojawiać. W efekcie tego dziecko już od najmłodszych lat swojego życia będzie musiało zmagać się z bardzo poważnymi problemami z zębami. Można tego jednak uniknąć, jeśli dziecku będzie się odpowiednio efektywnie przemywało dziąsła. Oczywiście mało który rodzic wie, jak się to powinno robić. Co zatem trzeba wiedzieć w tym zakresie?
Czym przemywać noworodkowi jamę ustną?
Jak więc można bez trudu zauważyć, dbanie o dziąsła u noworodka to naprawdę bardzo ważne zadanie. Już od wczesnych lat życia dziecka próchnica może zagrażać jego zdrowiu, nawet jeśli nie ma on jeszcze stałych, a nawet mlecznych zębów. Uniknąć można tego zagrożenia poprzez przemywanie dziąseł. Jak się to powinno robić i co do tego zadania wykorzystywać?
Podstawową sprawą, o której powinno się wiedzieć na samym początku, to dowiedzenie się, że należy rozróżnić dbanie o jamę ustną dziecka w sytuacji, gdy ma ono już ząbki i gdy ząbki jeszcze nie wyrosły. W tej drugiej sytuacji zalecane jest po prostu przemywanie i przecieranie samych dziąseł noworodka. Zdecydowanie polecane jest to, aby takie czyszczenie realizować za każdym razem po posiłku. Pozwoli to zabezpieczyć przyszłe ząbki przed pojawieniem się na nich ubytków. Czym można wyczyścić dziąsła u noworodka? Jak się okazuje, zupełnie wystarczające w tym wypadku będzie owinięcie palca gazą lub też kawałkiem tetrowej pieluszki, którą oczywiście przed umieszczeniem w jamie ustnej dziecka należy zmoczyć w ciepłej wodzie, aby stała się nieco miększa.
Co natomiast powinno się zrobić, jeśli ząbki już się u dziecka pojawią? W takiej sytuacji zalecane jest, aby wyposażyć się w specjalną szczoteczkę do zębów dla noworodka, a także odpowiednią pastę, która będzie charakteryzowała się właściwym dla tak małego dziecka składem. Pozwoli to zachować wysoki stopień higieny jamy ustnej dziecka i uchronić go przed pojawieniem się zmian chorobowych.