Ortodoncja to niezwykle popularna w dzisiejszych czasach gałąź stomatologii – praktycznie każdy z nas zna kogoś, kto nosi lub nosił popularne „klamerki” i dziś cieszy się pięknym, niczym nieskrępowanym uśmiechem. Efekty leczenia często mają wymiar nie tylko estetyczny, ale skierowane są również na zachowanie zębów w jak najlepszym stanie przez maksymalnie długi czas, co można osiągnąć właśnie dzięki leczeniu zróżnicowanych wad zgryzu. Aby utrwalić zamierzony efekt leczenia, po zdjęciu aparatu stałego niezbędne jest noszenie tzw. retainera. W związku z tym, bardzo często wśród osób zainteresowanych, pojawiają się pytania o to ile trzeba nosić aparat retencyjny.
Ile godzin dziennie nosić retainer?
Na leczenie ortodontyczne musimy poświęcić spore ilości czasu i środków, trwa ono dłużej lub krócej, zależnie od wady zgryzu, którą chcemy zniwelować, jednak aparaty stałe nosimy najczęściej zdecydowanie dłużej niż jeden rok. A aby utrzymać efekt pracy stomatologa, czyli odpowiednią zmianę pozycji zębów i łuków zębowych, konieczne jest noszenie aparatu retencyjnego. Czas retencji, czyli utrwalania i utrzymywania pożądanych zmian dokonujących się w trakcie leczenia ortodontycznego, również będzie zależny od problemu z jakim się mierzymy oraz naszej indywidualnej sytuacji – dla przykładu, u dzieci retencja będzie zdecydowanie szybsza niż u osób dorosłych. Dlatego już przed rozpoczęciem leczenia warto omówić ten temat z lekarzem-stomatologiem zajmującym się naszym uzębieniem.
W związku z powyższym, na pytanie o to, ile trzeba nosić aparat retencyjny, nie ma jednoznacznej i uniwersalnej odpowiedzi – wszystko będzie zależało od rodzaju wady zgryzu i sposobu jej leczenia. Decyzję o tym, ile trzeba nosić aparat retencyjny i jaką przybierze on formę, podejmuje lekarz ortodonta, na podstawie analizy indywidualnego przypadku. Utrwalanie efektu jakie dał nam aparat stały może trwać rok, kila lat lub nawet dłużej, warto jednak stosować się zaleceń medycznych, które pozwolą nam na uzyskanie i zachowanie ładnych oraz zdrowych zębów.
Po jakim czasie można zdjąć retainer?
Dla wielu osób bardzo ważnym pytaniem jest to, po jakim czasie będzie można zdjąć retainer, ale odpowiedź na nie może dać nam tylko ortodonta, który dokładnie zna przypadek. W tym miejscu warto wspomnieć, że leczenie, czy raczej utrwalanie efektów, aparatem retencyjnym, nie jest bolesne czy tak uciążliwe jak podczas noszenia wersji stałej. Oczywiście, należy wtedy zdecydowanie więcej uwagi poświęcać higienie jamy ustnej, jednak dla zamierzonego efektu warto zadać sobie nieco trudu.
To, ile trzeba nosić aparat retencyjny, zależne jest również od jego rodzaju. Główny podział to ten, na aparaty stałe i ruchome. Retainer stały jest podobny w formie do stałego aparatu: składa się z łuku mocowanego na stałe do wewnętrznej części zębów, jest więc niewidoczny i można nosić go nawet przez całe życie. Jego zaletą jest też brak konieczności pamiętania o jego zakładaniu, po prostu mamy go cały czas na zębach! Aparaty retencyjne zdejmowane wymagają od nas nieco więcej samokontroli i dyscypliny, gdyż od ich odpowiedniego stosowania zaleć będzie utrwalenie efektu leczenia. Ruchome retainery składają się z szyn lub specjalnych płytek obejmujących cały łuk zębowy. Względną nowością wśród zdejmowanych aparatów retencyjnych są przeźroczyste szyny, których dużą zaletą jest to, że prawie ich nie widać, przy czym są jednak bardzo skuteczne. Aparaty ruchome, co do zasady nosi się coraz krócej wraz z upływającym czasem leczenia, co jest bardzo dobrą motywacją do stosowania się do zaleceń lekarza. Pamiętajmy jednak o tym, że decyzję co do wyboru rodzaju aparatu czasowego, zawsze podejmuje ortodonta prowadzący leczenie, który ma najlepszy ogląd na to, co najskuteczniej pozwoli zachować efekty leczenia na stałe!
Czy retainer jest konieczny
W większości przypadków nie warto nawet pytać o to, czy retainer jest konieczny, lepiej zapytać lekarza od razu, ile trzeba nosić aparat retencyjny, ponieważ zgryz i zęby ukształtowane przez lata naszego życia, z pewnością będą próbowały wrócić do swojego pierwotnego, aczkolwiek wcale nie pożądanego przez nas, stanu. Decydując się na podjęcie leczenia wady zgryzu, powinniśmy mieć świadomość, że czeka nas jeszcze, najczęściej długie leczenie retencyjne, które pozwoli utrwalić efekt i sprawi, że będziemy mogli bez obaw cieszyć się nowym, udoskonalonym uśmiechem i zdrowymi zębami, nienarażonymi na ścieranie się czy ubytki z powodu niewłaściwego ustawienia łuków zębowych. Retainer jest więc konieczny, co zwiększa oczywiście koszty leczenia, ponieważ do ceny samego aparatu trzeba doliczyć jeszcze koszty regularnych i również koniecznych wizyt w gabinecie ortodontycznym – koszty te powinny być jednak znane pacjentowi od początku, czyli od przedstawienia przez gabinet planu leczenia.
Skutki nie noszenia lub niedbałego noszenia aparatu retencyjnego mogą zaprzepaścić lata leczenia i sprawić, że niemałe pieniądze wydane na leczenie, zostaną po prostu zmarnowane. Dlatego warto stosować się do zaleceń ortodonty i skrupulatnie nosić aparat retencyjny oraz odpowiednio dbać o higienę i bieżące leczenie ubytków w jamie ustnej.