Badanie rentgenowskie, znane jako RTG, to standardowe badanie diagnostyczne, które należy do całkowicie bezbolesnych metod badawczych. Jest to całkiem bezinwazyjny sposób, podczas którego lekarz specjalista zbiera potrzebne mu dane na temat zdrowia pacjenta. RTG jest to dwuwymiarowy obraz rejestrowany podczas prześwietlenia.
Istnieje kilka czynników, które decydują o tym, jak często można wykonać RTG zębów pacjenta. Pierwszym, istotnym czynnikiem jest wiek pacjenta. U osób, które mają mniej niż dwadzieścia lat, badanie to wykonuje się jedynie w takiej sytuacji, kiedy jest naprawdę niezbędne. Natomiast jeśli chodzi o RTG zębów to robić należy je w przypadku indywidualnego stanu zdrowia jamy ustnej. W przypadku, kiedy występuje problem z próchnicą zębów, stomatolog może zaproponować wykonanie prześwietlenia raz w roku, kontrolnie.
Prześwietlenie RTG jest również potrzebne wtedy, kiedy zmienia się dentystę, ponieważ łatwiej ocenić mu wtedy stan uzębienia pacjenta. Stomatolog wykonuje zdjęcie RTG również przed leczeniem kanałowym zęba. Częściej zleca się również badanie rentgenowskie u dzieci, ponieważ zęby i szczęki nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Natomiast kobiety w ciąży powinny unikać tego badania i wykonywać je w przypadku najwyższej konieczności.
Co to jest rentgen stomatologiczny?
Rentgen stomatologiczny jest to prześwietlenie, albo zdjęcie rentgenowskie. Jest to badanie, które pozwala lekarzowi zdiagnozować stany chorobowe i zapalne, które rozwijają się wewnątrz zęba lub w jamie ustnej. Badanie to pozwala dokładnie zobaczyć i ocenić strukturę korzeni zębowych.
Jak przeprowadza się badanie rentgenowskie zębów?
Badanie to jest bezbolesne całkowicie i krótkotrwałe. Pozwala ono określić, zwłaszcza w leczeniu krótkotrwałym, czy dany ząb może zostać wykorzystany jako filar przy planowanym zakładaniu mostu protetycznego. W czasie badania pacjent zakłada fartuch, który jest z gumy ołowiowej. Zwiększa on ochronę przed promieniowaniem. Palcem przytrzymuje się kliszę rentgenowską, która jest bardzo mała, wewnątrz jamy ustnej, za zębem, który ma być poddany badaniu. Badanie to trwa około dwadzieścia minut.
Moment, w którym promienie rentgena przenikają przez jamę ustną, to chwila, kiedy najwięcej promieniowania pochłaniają zęby i i kości. Na zdjęciu rentgenowskim zęby są jaśniejsze, a a powierzchnia na której jest próchnica, ciemniejsza.
Co pokazuje zdjęcie jamy ustnej?
Obraz rentgenowski pokazuje stan zębów i dziąseł pacjenta. Informacje te pozwalają zaplanować dalsze leczenie i pokazują, w którą ma iść stronę. Dzięki RTG jamy ustnej lekarz może zauważyć ropnie, ewentualne infekcje, niewielkie cysty czy guzki. Prześwietlenie to pomoże również zidentyfikować wszelkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu jamy ustnej.
Dobra widoczność plomb i koron na zdjęciu rentgenowskim jest uzależniona od materiału, z którego zostały zrobione. Prześwietlenie to pomoże dentyście zidentyfikować problem, który wymaga skorygowania, albo dłuższej uwagi.