Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że próchnica jest to obecnie najbardziej powszechna choroba zębów. Należy mieć świadomość, że jest ona wywołana przez bakterie próchnicotwórcze, które żyją na powierzchni wspomnianych zębów. Pacjenci bardzo często zastanawiają się, jak leczyć próchnicę.
Próchnica – czym ona jest?
W najprostszym możliwym ujęciu jest to społeczna choroba zakaźna o przewlekłym charakterze. Godny uwagi jest fakt, że może ona dotyczyć nawet 90% osób mieszkających w Polsce. Warto również wiedzieć, że jej istotą jest nie tylko demineralizacja, ale również uszkodzenie poszczególnych tkanek zęba. Próchnica tworzy się w wyniku zmiękczania szkliwa zęba przez toksyny, a także kwasy. Wspomniane kwasy będą tworzyły się w jamie ustnej przez bakterie atakujące płytkę nazębną.
Nie można pod żadnym pozorem bagatelizować omawianej dolegliwości. Jak leczyć próchnicę? Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że chore zęby mogą zakażać pozostałe. Należy mieć świadomość, że pierwszymi objawami mogą być plamki próchnicowe cechujące się jasnym zabarwieniem. Oczywiście wraz z upływem czasu będą one ciemnieć. Warto również wiedzieć, że w profilaktyce omawianej przypadłości bardzo istotne znaczenie będzie miała higiena jamy ustnej.
Metody kuracji próchnicy
Remineralizacja jest metodą, którą można wyleczyć początkową próchnicę. Ogromną zaletą jest fakt, że nie będzie ona wymagała przykrego borowania. Stomatolog po oczyszczeniu określonego miejsca nałoży związek fluoru w postaci lakieru lub żelu. Wspomniany zabieg powinien być powtórzony przynajmniej kilka razy.
Kolejną metodą jest plombowanie. Zadaniem specjalisty będzie w pierwszej kolejności usunięcie chorej tkanki. Kolejnym etapem będzie wypełnienie ubytków właściwym materiałem, czyli plombą. Koniecznie należy zdawać sobie sprawę, że zarówno laser, jak i żeli nie będą w stanie zastąpić borowania. Mogą jedynie je skrócić. Nie jest oczywiście rekomendowane przy wyborze stomatologa sugerować się ceną. Świetnym rozwiązaniem będzie zapytanie znajomych, czy znają lekarza, którego mogliby polecić z czystym sumieniem.
Jak zapobiec powstawaniu próchnicy?
Pacjenci bardzo często zastanawiają się, jak leczyć próchnicę. Nie biorą jednak pod uwagę, że zdecydowanie ważniejsze jest zapobieganie wspomnianej dolegliwości. Należy mieć świadomość, że bardzo istotne znaczenie będzie miała odpowiednia higiena jamy ustnej. W najprostszym możliwym ujęciu powinna ona polegać na bardzo dokładnym czyszczeniu zębów. Rodzice powinni zacząć uczyć swoje dzieci szczotkowania w momencie, gdy rozpoczną one drugi rok życia.
Zalecane jest, by mycie zębów odbywało się nie tylko rano i wieczorem, ale również po każdym posiłku. Nie można również zapomnieć, aby zmieniać szczoteczkę, co 3-4 miesiące. Bardzo istotne znaczenie będzie miało także umycie nowej szczoteczki przygotowaną wodą jeszcze przed użyciem. Z kolei po umyciu należy ją bardzo dokładnie wypłukać silnym strumieniem bieżącej wody. Godny uwagi jest również fakt, że zęby powinny być szczotkowane za każdym razem od 2 do 3 minut.