Leczenie kanałowe a ciąża? Co musisz wiedzieć o zębach w ciąży.

Okres ciąży to szczególny moment dla kobiety. Musi ona zachować wyjątkową ostrożność i zwracać uwagę na wiele kwestii, ponieważ zaniedbania w pewnych aspektach niosą ze sobą ryzyko poronienia. Dlatego specjaliści przypominają, że problemy z zębami najlepiej jest rozwiązać przed zajściem w ciążę, ponieważ niektóre zabiegi wymagające np. zastosowania środków przeciwbólowych, mogą mieć negatywny wpływ na płód. Może się jednak zdarzyć, że konieczne jest np. wykonanie leczenia kanałowego w ciąży. Ten temat budzi wiele obaw. Dlatego warto dowiedzieć się jak taki zabieg ma wpływ na przebieg ciąży, a także zdrowie kobiety i jej dziecka.

Leczenie kanałowe w ciąży – wszystko, co powinnaś wiedzieć

Ciąża a leczenie kanałowe zęba, to temat który może budzić niepokój ciężarnej kobiety. Gdy dentysta podczas wizyty poinformuje o potrzebie jego wykonania, powinien też przekazać pacjentce jak będzie przeprowadzony i jakie podejmie środki bezpieczeństwa dla jej przyszłego dziecka. W wielu przypadkach leczenie kanałowe w czasie ciąży jest koniecznością i nie zawsze da się je przełożyć na czas po porodzie. Ważne przecież jest, żeby zapobiec powikłaniom i zagrożeniu zdrowia matki i jej potomstwa. W takich przypadkach pacjentki w ciąży zawsze powinny konsultować się ze swoim ginekologiem oraz stomatologiem, którzy zdiagnozują sytuację i wybiorą najlepszą opcję.

Czy leczenie kanałowe w ciąży jest bezpieczne?

Leczenie kanałowe w czasie ciąży jest bezpieczne przy zachowaniu ostrożności. Zabiegu oraz koniecznego w tym przypadku wykonania zdjęcia RTG, nie zaleca się przeprowadzać w okresie kształtowania zarodka, czyli w pierwszym trymestrze. W tym czasie powstają zawiązki wszystkich narządów człowieka. Natomiast drugi trymestr, a zwłaszcza okres między 4 a 6 miesiącem, to dobry czas na taki zabieg. Z kolei w trzecim trymestrze ciąży leczenie kanałowe będzie musiało być przeprowadzone w pozycji leżącej, co dla kobiet w ciąży może być niekomfortowe.

Leczenie zębów w ciąży

Wizyty u dentysty w trakcie ciąży nie powinny być unikane. Wiele zabiegów nie niesie żadnych zagrożeń dla życia matki i płodu. Są nawet konieczne ze względu na poprawę jakości zębów i zdrowie jamy ustnej. W przypadku próchnicy takie leczenie nie jest niebezpieczne, więc nie należy się przed nim niepokoić i stresować.

Ciąża a zatruwanie zęba

Nowoczesna stomatologia posiada możliwości na to, żeby leczenie kanałowe było bezpieczne dla pacjentki w ciąży. Preparaty, których dentysta używa w trakcie całego procesu nie są groźne dla kobiety, ani płodu. Poza tym wiele gabinetów stomatologicznych prowadzi takie zabiegi bez konieczności zatruwania zębów.

Leczenie kanałowe zęba w ciąży a znieczulenie

Leczenie kanałowe w większości przypadków przeprowadza się w znieczuleniu. Oczywiście pacjentka może z niego zrezygnować, jednak ból często jest trudny do zniesienia. Wiąże się też z dużym stresem, który wywołuje zmiany w organizmie kobiety negatywnie wpływające na rozwijający się płód. Istotne jest jaki środek przeciwbólowy zostanie podany. Te, które obkurczają naczynia krwionośne mogą prowadzić do niedokrwienia mięśnia macicy. Dlatego każde podanie znieczulenia wymaga ostrożności.

Leczenie próchnicy zębów dla zdrowia matki i płodu

Leczenia próchnicy nie powinno się odkładać na czas po porodzie. Bakterie, które w tym czasie będą bytować w jamie ustnej pacjentki mogą wtargnąć do krwioobiegu i tą drogą poprzez łożysko dotrzeć do płodu. Jeśli dojdzie do infekcji, to istnieje ryzyko poważnych powikłań. Nieleczona próchnica może być przyczyną wczesnego porodu, a także pogorszenia stanu zębów kobiety. Nie należy zatem odkładać wizyty u stomatologa, natomiast trzeba poinformować go o swoim stanie, a także w którym jest się miesiącu ciąży, żeby specjalista mógł zastosować bezpieczne metody leczenia.

Jakie zabiegi stomatologiczne są bezpieczne w ciąży?

W ciąży wiele zabiegów dotyczących leczenia zębów można wykonywać bez ryzyka dla zdrowia matki i dziecka. Zalicza się do nich oczyszczanie uzębienia, a także wypełnianie ubytków. Czasami konieczne jest usunięcie zęba, jednak nie jest to wskazane w pierwszym trymestrze ciąży. Niekiedy infekcje mogą prowadzić do powikłań i pogorszenia zdrowia pacjentki oraz płodu, dlatego w pewnych przypadkach można dokonać zatrucia zęba, co zmniejszy ostre stany zapalne. Znieczulenie miejscowe, które trzeba będzie zastosować jest bezpieczne dla matki i  dziecka, jednak nie powinno zawierać adrenaliny.
W czasie ciąży nie wskazane są natomiast zabiegi mające na celu poprawę estetyki uśmiechu. Szczególnie nie zaleca się wykonywania wybielania zębów, a także korekt wad zgryzu i noszenia aparatu ortodontycznego. Leczenie protetyczne lepiej jest odłożyć po porodzie, ponieważ dziąsła są bardziej wrażliwe i wykazują tendencję do krwawienia. Warto również zrezygnować z wykonywania zdjęć rentgenowskich jamy ustnej. Jeśli jednak istnieje konieczność przeprowadzenia takiej czynności, wtedy kobieta podczas zdjęcia powinna być w ołowianym fartuchu i z odpowiednim zabezpieczeniem w okolicy szyi.