Licówka kompozytowa – co to jest?

Kiedy się uśmiechamy, siekacze i kły w górnej szczęce są widoczne. Szczególnie jeśli pacjent ma luki zębowe. Nie każdy chce, aby jego górna szczęka stała się znakiem rozpoznawczym. Nic więc dziwnego, że wielu pacjentów pragnie harmonijnej i estetycznej pozycji siekaczy. Spełnienie tego życzenia przy jednoczesnym zabezpieczeniu struktury zębów to jedno z największych wyzwań stomatologii estetycznej. Licówka kompozytowa co to jest? Czy luki zębowe można zamknąć licówkami?

Licówka kompozytowa co to jest?

Dentyści zazwyczaj nie skupiają się wyłącznie na estetyce. Każdy zabieg powinien poprawiać funkcję, zdrowie i długość życia zębów, a przynajmniej je chronić i w żadnym wypadku nie pogarszać ich stanu. Jednak wiele osób nie ma regularnych zębów, co często nie umniejsza ich funkcji, ale wygląda nieestetycznie. Wiele osób wykonuje estetyczną korektę zębów.

Większe niewspółosiowości często można skorygować tylko ortodontycznie.
Inaczej wygląda sytuacja przy mniejszych niewspółosiowościach, takich jak szczelina między siekaczami, tzw. diastema. Takie szczeliny można często ukryć przez nałożenie warstwy kompozytowego materiału wypełniającego.

Licówki są dostępne w różnych odcieniach i przezroczystościach identycznych z naturalnymi, dzięki czemu różne warstwy zęba można odtworzyć zgodnie z naturą. Nawet przy bliższym przyjrzeniu się trudno je odróżnić od tkanki zęba.

Mocuje się je poprzez przyklejenie do zęba. W tym celu należy najpierw mechanicznie wygładzić tkankę zęba, a następnie pokryć specjalnym systemem adhezyjnym.

Kompozyt można nakładać i kształtować porcjami zgodnie z naturalnymi warstwami zęba, przy czym każdą warstwę utwardza się lampą halogenową lub LED. Potem usuwa się nadmiar materiału i dopracowuje detale — kształt jest co najmniej tak samo ważny, jak kolor. Ostatnim krokiem jest polerowanie.

Co to są licówki?

Pacjenci często pytają: „Licówka kompozytowa co to jest? Jakie ma wady i zalety?”
Licówki to cienkie nakładki wykonane z kompozytu, ceramiki lub porcelany w kolorze zęba, które są przyklejane do przedniej części naturalnych zębów. Są łatwym sposobem na rozwiązanie szerokiej gamy problemów zdrowotnych i estetycznych. Ponieważ zabieg ten jest trwały, przed podjęciem decyzji o wykonaniu licówek należy dokładnie rozważyć ich zalety i wady.

Licówki są przymocowane do przednich powierzchni zębów i chociaż nie zmieniają pozycji, po nałożeniu, kamuflują drobne problemy ortodontyczne. Naturalne zęby mogą nadal nie być idealnie proste, ale nikt nie będzie o tym wiedział oprócz Ciebie i Twojego dentysty. Należy jednak pamiętać, że licówki nie zawsze mogą zastąpić leczenie ortodontyczne.

Co charakteryzuje licówki kompozytowe?

Wiele osób pyta licówka kompozytowa co to jest i jakie ma zalety? Podstawową zaletą licówek z kompozytu jest to, że trzeba poświęcić znacznie mniej struktury zęba. W wielu przypadkach wcale. Zwykle nie jest konieczne znieczulenie. Ponadto kompozyt doskonale się naprawia i jest wykonywany w jednej sesji. Ponadto cena licówek kompozytowych nie jest zbyt wygórowana.

Kiedy zakłada się licówki kompozytowe?

Stosuje się je na przykład, gdy pacjent jest niezadowolony z położenia przednich zębów, a tym samym z uśmiechu. Licówki są również często używane po wypadkach lub uszkodzeniu siekaczy (np. odłamany róg) lub jeśli przednie zęby mają pęknięte szkliwo.