W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się operacja cofniętej żuchwy. Warto zwrócić uwagę na fakt, że przeprowadza się ją, żeby zmienić położenie żuchwy lub szczęki. Pacjent uzyskuje prawidłowy zgryz w wyniku takiego zabiegu. Wpływa to również na znaczącą poprawię jakości żucia.
Ile kosztuje operacja żuchwy?
Chodzi przede wszystkim o to, żeby szczęka i żuchwa były ustawione w odpowiedniej pozycji względem podstawy czaszki. Dokładnie w ten sposób można uzyskać idealną harmonię twarzy. Zmiany w zakresie podbródka, warg oraz nosa są również efektem zmian. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu tylko przez ortodontów leczone były szkieletowe i zębowe wady zgryzu. Do wyrównania zębów w łuku zębowym używano stałych, jak i ruchomych aparatów ortodontycznych. Głównym zadaniem było ułożenie zębów w łuku zębowym, żeby poprawić funkcję życia i uzyskać lepsze kontakty między zębami. Nie można na pewno zmieniać pozycji szczęki. Profil twarzy ulega częstemu pogorszeniu w wyniku tego leczenia. Należy pamiętać, że bardzo długie jest przygotowanie pacjenta do zabiegu ortognatycznego. Najpierw przeprowadzany jest szczegółowy wywiad z pacjentem. Pacjent ma jasno wskazać swoje oczekiwania względem zabiegu. Operacja cofniętej żuchwy powinna być wykonana przez doświadczonego specjalistę, który wiele lat działa na rynku i zna się na swojej robocie. Z reguły leczeniem ortodontycznym poprzedzony jest zabieg chirurgiczny. W trakcie lub przed leczeniem ortodontycznym pacjent jest kwalifikowany do zabiegu. Warto pamiętać, że dopiero po wykonaniu dokumentacji radiologicznej i prawidłowym ustawieniu zębów pacjent jest przygotowany do operacji. W znieczuleniu ogólnym oraz miejscowym wykonywany jest zabieg operacyjny wady szczękowej. Aparat stały na łuk dolny zębowy i górny jest też założony u pacjenta. Operacja cofniętej żuchwy jest dosyć skomplikowana, dlatego powinna być wykonywana przez doświadczonego lekarza. Polega na przecięciu błony śluzowej i odcięciu kości, a następnie odłamaniu jej od twarzoczaszki. Następnie błonę śluzową trzeba zaopatrzeć szwami, które należy zdjąć po 2-3 tygodniach. Po zabiegu trzeba bezwzględnie stosować krople do nosa. Dodatkowo przez jakiś czas nie powinno się dmuchać nosa. W obrębie nerwu podoczodołowego może wystąpić również znieczulica. Godny uwagi jest także zabieg na żuchwie. Polega na przecięciu śluzowej błony i ustawieniu żuchwy w odpowiedniej pozycji. Odłamy kostne skraca się za pomocą wiertla, jeśli zabieg ma na celu wysunięcie żuchwy. Odsłoniętą kość zabezpiecza się gąbką kolagenową a odłamy kostne zabezpiecza się. Szwami zaopatruje się oczywiście błonę śluzową. Przez 6 miesięcy – 1 rok występuje niedoczulica w obrębie unerwienia nerwu zębodołowego. Pacjent powinien nosić wyciąg międzyszczękowy bezpośrednio po zabiegu. Taki wyciąg zakładany jest na dolnym oraz górnym aparacie stałym. Przez conajmniej cztery tygodnie należy nosić wyciąg. Wtedy obowiązuje też dieta płynna. Nie można zbyt szeroko otwierać ust. Raz na tydzień trzeba się pojawić w Poradni Chirurgii Szczękowo-Twarzowej.
Jak wygląda operacja żuchwy?
Warto podkreślić, że operacja cofniętej żuchwy już nie wygląda, jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Po zabiegu wymagane jest jeszcze leczenie ortodontyczne. Z pewnością kilkudniowego pobytu na oddziale wymaga rekonwalescencja po zabiegu. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że przez okres 4 tygodni po operacji szczęka i żuchwa pozostają połączone wyciągiem międzyszczękowym. To sprawia, że zdecydowanie trudniejsza staje się higiena oraz odżywianie. Na oddział zabierz ze sobą najpotrzebniejsze rzeczy. Warto dodać, że irygator będzie bardzo przydatny do higieny. Wielu pacjentów obawia się operacji cofniętej żuchwy, ale w rzeczywistości nie ma się czego bać. Najlepiej udać się do sprawdzonego i renomowanego specjalisty, który wiele lat działa na rynku i cieszy się pozytywną opinią wśród klientów. Jeśli nie wiedziałeś czym jest irygator to czas jak najszybciej nadrobić zaległości.
Kiedy operacja szczęki?
Pacjent powinien mieć zapewnioną opiekę w trakcie pobytu w szpitalu, jak i po zabiegu. O profesjonalną opiekę i wsparcie zadba wykwalifikowany zespół lekarzy i pielęgniarek. Należy pamiętać, że przez pierwsze trzy doby po operacji mogą narastać obrzęki. Mogą się też pojawić zaburzenia w obrębie szczęki oraz żuchwy. Dopiero po około 6-12 miesiącach powinien się pojawić całkowity powrót czucia. W ostatnich latach bardzo popularna jest mikrogennia. Jest to oczywiście wada szkieletu czaszkowo-twarzowego, która cechuje się cofnięciem dolnej szczęki w stosunku do górnej. Towarzyszy temu również wystawanie górnych siekaczy spod wargi i niedomykanie warg. Wadę można jednak łatwo ukryć przez dotylne ustawienie górnych zębów przednich. Jednak ze względów estetycznych takie ustawienie jest raczej mało korzystne. Po przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, na czym polega operacja cofniętej żuchwy, a także jakie są jej największe zalety. Najważniejsze, żeby zabieg wykonać w renomowanej klinice, gdzie pracują najlepsi specjaliści. Wtedy mamy pewność, że wszystko wyjdzie dobrze.