Wiele osób zastanawia się czym jest suchy zębodół jak uniknąć wyjaśniamy w tym artykule. Jeżeli zabieg usunięcia zęba został wykonany prawidłowo to dziura powinna powoli wypełniać się krwią.
Po czym poznać suchy zębodół?
Dokładnie w tym miejscu powinien wytworzyć się skrzep. Przez kilka dni po zabiegu można odczuwać bardzo silny i przeszywający ból. Po tygodniu powinien samoistnie ustąpić, a jeżeli to się nie stanie to warto zgłosić się do lekarza. Wtłoczenie w głąb tkanek kamienia zębowego może być przyczyną bólu. Lepiej dokładnie wiedzieć czym jest suchy zębodół jak uniknąć i leczyć.
Objawy dla tej choroby są jednoznaczne i dosyć charakterystyczne, dlatego można bardzo szybko postawić diagnozę. Warto zwrócić uwagę na czas, kiedy pojawią się pierwsze dolegliwości. Przeważnie w ciągu 3-4 doby po zabiegu występuje ból. W niektórych przypadkach może się to przedłużyć, ale raczej nigdy nie trwa dłużej niż tydzień. Ból jest pulsujący do skroni, a czasami nawet bezpośrednio do oczodołu. Po ekstrakcji zęba może być widoczna kość zębodołu. Węzły chłonne mogą się powiększyć, a pacjent jednocześnie odczuwa szczękościsk oraz zaburzenia smaku.
Co pomaga na suchy zębodół?
Warto zastosować się do kilku zasad, które pomogą uniknąć suchego zębodołu. Przede wszystkim należy stosować się do zaleceń oraz instrukcji lekarza dentysty. Należy również skorzystać z usług doświadczonego stomatologa, który wiele lat działa na rynku i cieszy się dobrą opinią. Eliminacja czynników ryzyka jest prawdopodobnie najlepszą formą profilaktyki. Po wyrwaniu zęba lepiej unikać stosowania antykoncepcji doustnej oraz palenia tytoniu.
Sam zabieg ekstrakcji jest dosyć traumatyczny, a do tego trwa długo. Na sam koniec dentysta przeprowadza jeszcze łyżeczkowanie rany zębodołu, żeby usunąć resztki zęba. Po usunięciu zęba należy powstrzymać się od palenia papierosów. W dymie papierosowym znajduje się nikotyna, która znacząco zwiększa ryzyko pojawienia się zakrzepów krwi. Mocno utrudnia to proces gojenia i może skutkować niedokrwieniem tkanek zębodołu. Z hemoglobiną łączy się tlenek węgla, co obniża transport tlenu do tkanek.
Jak długo goi się suchy zębodół?
Warto zwrócić uwagę na fakt, że w jamie ustnej podczas palenia wytwarza się podciśnienie. Podciśnienie może mechanicznie opróżnić zębodół, co jest niezwykle niebezpieczne. Na powstanie choroby zdecydowanie bardziej narażeni są palacze. Bezpośrednio przed zabiegiem dobrze jest wypłukać jamę ustną roztworem chlorheksedyny. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, ze roztwór można stosować nawet kilka dni po ekstrakcji.
Działanie miejscowe jest niezbędne w przypadku leczenia suchego zębodołu. Nie należy przesadzać ze stosowaniem środków przeciwbólowych, ponieważ tylko chwilowo łagodzą ból, dzięki czemu są dostępne bez recepty. Lepiej nie przyjmować antybiotyków, ponieważ całkowicie mija się to z celem. Charakteru reakcji zapalnej nie ma suchy zębodół jak uniknąć i się zabezpieczyć. Warto dodać, że pacjenci, którzy przyjmują antybiotyki są znacznie bardziej narażeni na powstanie szczepów antybiotykoodpornych. Dobrym pomysłem jest przepłukiwanie zębodołu roztworem soli fizjologicznej.