Jednym z największych problemów, z którym trzeba się zmagać w zakresie dbania o zęby, jest ich silne przebarwianie się. Zęby tracą swój piękny biały kolor w wyniku spożywania barwionych produktów, takich jak kawa czy też wino, lecz mogą zmienić kolor także w wyniku np. palenia papierosów. W takiej sytuacji stosowane są różnego rodzaju zabiegi wybielające. Co jednak w sytuacji, gdy chce się wybielić martwy ząb? Czy jest to w ogóle możliwe? Wybielanie martwych zębów — wszystko, co trzeba wiedzieć.
Jak przebiega wybielanie martwego zęba?
Czym jest martwy ząb? Krótko mówiąc, jest to taki ząb, który pozbawiony jest żywej miazgi zębowej. Może się to stać w wyniku uszkodzenia mechanicznego czy też poważnych chorób, które jednak należą do rzadkości. Zdecydowanie najczęściej martwy ząb powstaje w wyniku leczenia kanałowego. Dlaczego jest on tak problematyczny? Z biegiem czasu zaczyna się przebarwiać i ciemnieć, co szybko staje się doskonale widoczne na tle innych zdrowych zębów.
Jak się jednak okazuje, można to łatwo naprawić, ponieważ w takiej sytuacji powszechnie stosowane jest wybielanie martwych zębów. Na czym zabieg ten może polegać? Najczęściej w takiej sytuacji stosuje się wybielenie wewnątrzkomórkowe. Jest to metoda niezwykle skuteczna, choć w pewnym stopniu niebezpieczna z uwagi na ryzyko przedostania się preparatu wybielającego do kanału zębowego. Z tego też powodu zabieg wymaga skrupulatnych przygotowań i zabezpieczeń.
Inną ciekawą metodą jest leczenie protetyczne. W tym wypadku stosuje się najczęściej licówki, które nakładane są na martwy ząb.
Wybielanie martwego zęba — ile wizyt?
Wybielanie martwych zębów nie jest szczególnie skomplikowane, jeśli oczywiście pominie się proces zabezpieczania kanałów zębowych. Pomimo jednak tego wiedzieć trzeba, że środek wybielający nie zadziała za pierwszym razem i konieczne będzie przeprowadzenie jego kilkukrotnej wymiany. Na ile zatem wizyt należy się nastawiać, jeśli planuje się wybielanie martwego zęba?
Jak się okazuje, nie da się tego precyzyjnie określić, ponieważ każdy pacjent jest inny i jego zdrowie wymagać będzie mniejszej bądź większej ilości wizyt. Przyjąć jednak należy, że każde wybielanie podzielić można na kilka etapów. Mowa tu jest więc o konsultacji, odpowiednim przygotowaniu zęba, przeprowadzeniu zabiegu, a także wizytach kontrolnych sprawdzających stan zęba.
Wybielanie martwego zęba — cena
Skoro już wiadomo, na czym polega wybielanie martwego zęba, a także jak mniej więcej wygląda sam zabieg, warto się teraz dowiedzieć nieco więcej o najważniejszej dla wielu pacjentów sprawie, czyli ile to wszystko kosztuje. Na jaką kwotę należy się nastawiać, jeśli planuje się przeprowadzenie zabiegu wybielania martwego zęba?
Oczywiście wiele w tym wypadku zależy od konkretnego gabinetu czy też od zakresu przeprowadzanych czynności podczas samego zabiegu, lecz przyjąć należy, że koszt takiego zabiegu wyniesie przeważnie około 400-500 złotych. Oczywiście nie jest to suma końcowa, ponieważ często wymagane jest wykonanie dodatkowych badań, a także większa ilość wizyt kontrolnych.