Szczoteczka elektryczna w ciąży – czy jest bezpieczna?

Czy w okresie ciąży można korzystać ze szczoteczki elektrycznej? Spróbujmy raz na zawsze zmierzyć się z tym mitem i przekonać się, czy faktycznie jest ona całkowicie bezpieczna zarówno dla organizmu kobiety, jak i nienarodzonego dziecka.

Czy w ciąży można używać elektrycznej szczoteczki do zębów?

Pytanie to jest nieprzypadkowe. Wiele osób uważa, że stosowanie szczoteczki elektrycznej w okresie ciąży jest złym pomysłem i w jakiś sposób może zagrozić dziecku lub jego mamie. Czy jest to prawda? Otóż nie! Szczoteczka elektryczna w ciąży nie stanowi żadnego zagrożenia. Można nawet rzecz, że pod wieloma względami jest ona polecana kobietom w tym skądinąd niezwykłym okresie swojego życia. Dlaczego tak jest i jaki model będzie dla przyszłych matek najlepszy? O tym w dalszej części artykułu.

Nie zapominajmy, że dobrze dobrana szczoteczka (w okresie ciąży) powinna nie tylko skutecznie usuwać zanieczyszczenia, w tym płytkę nazębną, ale też być komfortowa w użyciu dla kobiety. W przeciwnym razie istnieje bowiem ryzyko, że brak dbania o higienę może stanowić niebezpieczeństwo zarówno dla samej kobiety, jak i dla jej nienarodzonego maleństwa.

Jaka szczoteczka do zębów w ciąży?

Wybierając odpowiednią szczoteczkę do zębów, przyszła mama powinna zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze – musi być to model względnie delikatnie oddziałujący na dziąsła i jamę ustną. Kobiety w okresie ciąży są podatne na występowanie reakcji wymiotnych, a źle dobrana szczoteczka może je zintensyfikować.

Po drugie, szczoteczka elektryczna w ciąży musi być właściwie dobrana pod kątem twardości włosia. Wybór szczoteczek z twardym włoskiem, w momencie, gdy kobieta jest podatna na zwiększone ryzyko krwawienia, nie jest do końca dobry. Lepiej postawić na szczoteczki delikatne, które działają skutecznie chociażby przez fakt szybkiej rotacji. Dzięki temu nawet niedokładne szczotkowanie (zwłaszcza przy towarzyszących ciąży mdłościach) może doprowadzić do skuteczniejszego usuwania zanieczyszczeń.

Dbaj o zęby ‒ szczególnie w ciąży

Dlaczego odpowiednio dobrana szczoteczka elektryczna w ciąży jest tak kluczowa dla zachowania zdrowia? Brak odpowiedniej higieny w okresie ciąży może doprowadzić do powstania różnych chorób o podłożu bakteryjnym. Silny ból zęba może doprowadzić do zmniejszenia masy urodzeniowej dziecka i tym samym zwiększyć ryzyko wystąpienia różnych problemów zdrowotnych i innych dysfunkcji.

Co więcej, stanu zapalnego zęba (dziąseł) nie można leczyć za pomocą większości tradycyjnych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Wchodzące w ich skład substancje aktywne mogą bowiem doprowadzić do poważnych zaburzeń w organizmie nienarodzonego dziecka. Dlatego bardzo ważne jest, aby dbać o higienę jamy ustnej nie tylko w okresie ciąży, ale również w czasie ją poprzedzającym.

Reasumując, elektryczna szczoteczka jak najbardziej może być wykorzystywana przez kobietę w ciąży. Dzięki niej łatwiej będzie zadbać o czystość zębów i co najważniejsze – ochronić siebie i dziecko przed poważnymi powikłaniami zdrowotnymi.