To co spożywamy wpływa na nasze zdrowie. Dotyczy to także zębów oraz dziąseł. Przyjmowanie odpowiednich produktów żywieniowych powoduje, że dostarczamy swojemu ciału potrzebnych składników mineralnych, substancji odżywczych, a przede wszystkim witamin, które wpływają na prawidłowy rozwój organizmu. Ważne jest, żeby zadbać o właściwą, zbilansowaną dietę, a także suplementację. Jakie zatem witaminy poprawią jakość zębów oraz dziąseł, wpływając na ich wzmocnienie?
Witamina A na zdrowe zęby
Witamina A odgrywa ważną rolę w procesie utrzymania jamy ustnej w dobrym zdrowiu. Ma udział w tworzeniu zębów i przyspiesza gojenie ran np. po zabiegach dokonanych przez stomatologa. Niedobór witaminy A może prowadzić do stanów zapalnych dziąseł, upośledzenia rozwoju zębów oraz szkliwa, a także opóźnionego wzrostu zębów mlecznych. W późniejszym okresie są one słabiej zmineralizowane i bardziej narażone na próchnicę. Witamina A naturalnie występuje w marchwi, brokułach, natce pietruszki, czarnej porzeczce i jajach.
Witamina C na zdrowe dziąsła
Witamina C to bardzo silny i skuteczny antyoksydant. Bierze udział w powstawaniu kolagenu, który ma udział w budowaniu tkanki łącznej dziąseł. Doskonale chroni przyzębie zapobiegając jego chorobom. Działa antybakteryjnie i chroni zęby przed próchnicą. Niedobór witaminy C może skutkować stanami zapalnymi dziąseł, spadkiem odporności, a także wolniejszym metabolizmem. Długotrwały brak tej cennej dla organizmu substancji jest przyczyną wystąpienia zaburzeń wzrostu kości, a także osteoporozy. Bogate źródła witaminy C to brokuły, kalafior, papryka, cytryna oraz owoce dzikiej róży.
Witaminy na zdrowe zęby i dziąsła z grupy B
Witaminy z grupy B, czyli B1 (tiamina), B2 (ryboflawina), B3 (niacyna), B5 (kwas pantotenowy), B6 (pirydoksyna), B7 (biotyna), B9 (kwas foliowy), B12 (kobalamina) odgrywają istotną rolę w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej, np. poprawiają jakość błony śluzowej. Wzmacniają zęby i zmniejszają ich bolesność. Minimalizują ryzyko próchnicy poprzez zwalczanie niekorzystnych bakterii. Niedobór witamin z grupy B prowadzi do zapalenia języka i obrzęków na jego powierzchni oraz owrzodzeń jamy ustnej. Naturalnie występują w rybach, jajach, mięsie, kaszy, orzechach i roślinach strączkowych.
Witamina D na zęby i dziąsła
Witamina D odgrywa istotną rolę w regulacji gospodarki wapniowo-fosforowej, ponieważ uczestniczy w procesie wchłaniania wapnia i fosforu. Dzięki temu przyczynia się do mineralizacji tkanki kostnej, co wpływa na jakość szkliwa zębów i pozytywnie działa na przyzębie. Niedobór witaminy D może skutkować stanami zapalnymi dziąseł, opóźnieniem wyrzynania się zębów, ich nieprawidłowym rozwojem, niedorozwojem szkliwa, a także paradontozą. Najlepsza podaż witaminy D następuje poprzez promieniowanie słoneczne. Znajduje się ona także w jajkach, tłustych rybach i niektórych zbożach. W miesiącach jesienno-zimowych powinna być przyjmowana w postaci suplementów.
Witamina K na zęby
Witamina K ma znaczący wpływ na metabolizm kostny. Jej brak może doprowadzić do osteoporozy. Przyjmowana we właściwych ilościach powoduje lepszą mineralizację kości i zębów zapobiegając ich kruchości. Ułatwia krzepnięcie krwi, co jest istotne po zabiegach stomatologicznych i urazach dziąseł w obszarze jamy ustnej. Przy suplementacji warto ją stosować razem z tłuszczami, co wpłynie na lepsze przyswajanie. Jej naturalnym źródłem są głównie produkty pochodzenia roślinnego, czyli zielone warzywa liściaste, takie jak brokuły, szpinak, jarmuż, kapusta włoska, szparagi oraz rukola.
Wapń , Magnez i Fosfor na mocne zęby
Nie tylko witaminy pełnią ważną rolę w utrzymaniu zdrowego uśmiechu. Bardzo cennym biopierwiastkiem odpowiedzialnym za budowę kości jest wapń. Warto go przyjmować, żeby zabezpieczyć się przed osteoporozą, która prowadzi do osłabienia struktur kostnych wokół zębów, powoduje ich osłabienie, podatność na złamania i wykruszenia. Brak wapnia w organizmie, to prosta droga do próchnicy i chorób przyzębia. Źródłem tego minerału jest mleko, jogurt, kefir, ser, brązowy ryż, fasola, kapusta, a także łosoś. O zdrowe kości oraz mocne i dobrze zmineralizowane szkliwo zębów dba również fosfor. Jest biopierwiastkiem uzupełniającym działanie wapnia. Występuje w takich produktach żywieniowych jak jaja, sery, orzechy, migdały, mięso drobiowe, rośliny strączkowe, pomidory oraz winogrona. Przyswajanie wapnia i fosforu, a także witaminy D ułatwia magnez, dzięki czemu zęby są mocniejsze i mają odpowiednią gęstość. Jest elementem pozwalającym na tworzenie szkliwa, kości przyzębia, a także zębiny. Ten ważny składnik śliny ma swój udział w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni dziąseł. Występuje naturalnie w roślinach strączkowych, kaszach, orzechach, a także suszonych owocach.
Dieta od dentysty na zęby
Dla prawidłowego rozwoju i dla dobrej jakości zębów najlepsza jest dieta bogata w produkty zawierające niezbędne witaminy oraz składniki mineralne. Nie powinno więc w niej zabraknąć wszystkich tych substancji opisanych wyżej. Istotne jest też to, żeby unikać i nie spożywać w nadmiarze cukrów prostych. Szkliwo zębów najbardziej uszkadzają tzw. dwucukry. Warto zatem ograniczyć picie słodzonych napojów, jedzenie cukierków, ciast, ciastek, a także spożywanie przekąsek pomiędzy posiłkami, ponieważ wpływają one na wystąpienie próchnicy. Zaleca się picie wody. Jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz skutecznie pozwoli na pozbycie się z zębów i ich okolic resztek pokarmowych. Posiłki powinny składać się w 50% z warzyw i owoców, ponieważ dostarczają one organizmowi sporą ilość substancji odżywczych pozytywnie wpływających na zęby oraz dziąsła. Warto jeść produkty pochodzenia mlecznego, czyli mleko, kefiry, jogurty i sery, dlatego, że dostarczają dużą ilość wapnia, czyli niezbędnego składnika budulcowego kości. Na przebarwienia zębów wpływa częste picie kawy i herbaty oraz spożywanie jagód oraz borówek.
Suplementacja na próchnicę i zapalenie dziąseł
Po suplementację witamin i minerałów warto sięgnąć w przypadku ich niedoborów oraz w okresach jesienno-zimowych. Tak jest np. z witaminą D, ze względu na ograniczenie podaży z promieni słonecznych. Zabezpieczając się przed próchnicą i dbając o zdrowe zęby i dziąsła warto też sięgnąć po suplementy wapnia, fosforu, magnezu oraz witamin C, K, A i z grupy B. Jednak przed decyzją o ich przyjmowaniu należy skonsultować się ze stomatologiem, który dokładnie wyjaśni jak je przyjmować i w jakich dawkach.