Ile kosztują diamenciki na zębach? Biżuteria nazębna u stomatologa

Biżuteria nazębna, to nowy trend mający na celu poprawienie estetyki uśmiechu. Zapoczątkowany przez celebrytów stał się popularny nie tylko w kręgach sławnych ludzi. Ozdoby na zęby, to świetny sposób na pokazanie swojej oryginalności. Zabieg mocowania biżuterii na uzębieniu jest w pełni bezpieczny i nieszkodliwy dla szkliwa, gdy wykona go doświadczony stomatolog.

Biżuteria nazębna – czym jest i co o niej mówi stomatolog?

Biżuteria nazębna to niewielkie ozdoby, które nakleja się na zęby w celu upiększenia uśmiechu. Są wykonane z materiałów syntetycznych lub kamieni szlachetnych i mają różne kształty oraz kolory. Są mocowane na zębach w celach estetycznych i podkreślenia swojej oryginalności. Dla bezpieczeństwa zabieg powinien być wykonany w gabinecie stomatologicznym. Biżuterii nie zakłada się na sztuczne zęby, a także w przypadku zmian próchnicowych, stanów zapalnych, występowania kamienia nazębnego oraz gdy pacjent jest uczulony na materiały dentystyczne. Ozdoby mocuje się tylko na zdrowe i mocne zęby oraz licówki. Biżuterię można usuwać lub wymieniać na inną. Wielu stomatologów twierdzi, że osoby posiadające takie ozdoby, bardziej dba o czystość zębów, co przyczynia się do lepszej higieny jamy ustnej.

Jak mocować ozdoby na zęby?

Biżuterię najczęściej montuje się na zębach przednich. Najefektowniej prezentuje się jako ozdoba górnych jedynek, dwójek oraz trójek. Stomatolog po oczyszczeniu zęba przykleja ją do szkliwa przy pomocy nietoksycznego kleju, a następnie poddaje naświetlaniu niebieskim światłem, co powoduje przytwierdzenie biżuterii do zęba. Podczas zabiegu, który trwa 15-20 minut, nie potrzeba stosować znieczulenia, ponieważ jest on bezbolesny. Ozdobę można usunąć na życzenie pacjenta. Po jej odczepieniu dentysta poleruje szkliwo, a także lakieruje materiałem z dodatkiem fluoru, żeby je wzmocnić. Zaleca się nie jeść przez godzinę po zabiegu, a przez pierwszych 12 godzin nie spożywać produktów o dużej twardości.

Rodzaje biżuterii na zęby

Ozdoby na zęby mogą być wykonane z różnych materiałów. Biżuterię często tworzą  cyrkonie Swarowskiego, kamienie moissanite, kryształki dentystyczne, diamenty, rubiny, szafiry, złoto żółte i białe, srebro, a także wyroby wysadzane kamieniami szlachetnymi.

Cyrkonie na zęby

Ten rodzaj ozdób cieszy się dużą popularnością. Cyrkonie wykonane są z syntetycznego, nietoksycznego materiału, a swoim wyglądem przypominają brylanty. Ich zalety to trwałość i wytrzymałość.

Diamenty na zębach

Decydując się na noszenie ozdób wykonanych z diamentów trzeba liczyć się ze sporym wydatkiem. Koszt takiej biżuterii nazębnej może wynosić nawet 5000 zł. Zębem ozdobionym diamentem może pochwalić się znany piosenkarz Mick Jagger.

Kolczyk w zębie

Mocowanie kolczyka w zębie najlepiej jest przeprowadzić w gabinecie dentystycznym. Specjalista wykona zabieg w taki sposób, że nie będzie on szkodliwy dla szkliwa. Nakładanie ozdoby jest bezbolesne. Mocowanie odbywa się poprzez naklejanie biżuterii na ząb, bez konieczności wiercenia otworu. Kolczyki mogą być wykonane z różnych materiałów, np. z kamieni szlachetnych, cyrkonii, srebra, czy też złota.

Biżuteria nazębna – czy jest bezpieczna dla zdrowia?

Biżuterię nazębną zakłada się tylko na zdrowe i mocne szkliwo. Na ozdobach umocowanych na zębach łatwiej mogą osadzać się resztki pokarmowe, co sprzyja rozwojowi bakterii i próchnicy. Dlatego istotna jest dokładna higiena jamy ustnej. Po każdym posiłku zaleca się szczotkowanie, nitkowanie, korzystanie z irygatorów oraz wykonywanie płukanek. Po pół roku od zabiegu warto odwiedzić dentystę, żeby sprawdził, czy nie doszło do uszkodzeń uzębienia. Ogólnie można stwierdzić, że przy prawidłowej higienie jamy ustnej noszenie biżuterii nazębnej jest bezpieczne dla zdrowia.

Ile kosztuje biżuteria nazębna?

Do ceny ozdoby nazębnej należy dodać również koszt jej umocowania. W gabinecie stomatologicznym może on wynieść od 100 do 300 zł. Koszt je usunięcia kształtuje się na podobnym poziomie. Najtańsze ozdoby kosztują ok. 50 zł. Droższe są cyrkonie, za które trzeba zapłacić do 300 zł. Ceny zależą od materiałów z jakich wykonana jest biżuteria. Ozdoby z białego złota kosztują zazwyczaj ok. 200 zł, a z żółtego nawet 1000 zł.

Cena kamieni szlachetnych

Ceny założenia kamienia szlachetnego zależy od wielkości i rodzaju kamienia. Diament może kosztować nawet 5000 zł.