Brak jednego zęba co zrobić?

Zęby mają niestety to do siebie, że z czasem są coraz bardziej zużyte. Często również atakuje je próchnica, na skutek niewystarczającej higieny jamy ustanej. Ostatecznie z wiekiem, zęby stają się po prostu słabsze i bardziej podatne na różne uszkodzenia. Problemem może być nawet brak jednego zęba Co zrobić w takiej sytuacji?

Jakie są konsekwencje, gdy brakuje zęba?

Większość osób nie traktuje braku jednego zęba jako czegoś problematycznego, a szczególnie jeśli dotyczy to zęba trzonowego, którego normalnie i tak nie widać. Mają tutaj znaczenie oczywiście względy estetyczne. Zdecydowana większość ludzi zaczyna się przejmować, kiedy straci minimum dwa lub trzy zęby, a nie brakuje takich osób, które próbują robić coś dopiero wtedy, kiedy już naprawdę mają dość mocno przetrzebiony garnitur zębowy.

Okazuje się jednak, że przyspieszone wypadanie kolejnych zębów może mieć związek, a zazwyczaj okazuje się, że po prostu ma, z tym jednym brakiem zęba, który został zignorowany. Największym problemem, który się pojawia, kiedy stracimy ząb, jest to, że inne zęby muszą przejąć jego funkcję, co sprawia, że są po prostu przeciążone. Może to oczywiście doprowadzić, jak wspomniano, do uszkadzania, a w efekcie do wypadania innych zębów.

Inne nieprzyjemności to przede wszystkim wady zgryzu. Coś, co na początku nie budziło naszej obawy, bo nie zaburzało naszej estetyki, zaczyna być o wiele większym problemem. Zęby zaczynają szukać między sobą kontaktu i zaczynają się „rozjeżdżać”. Nawet osoby z naturalnie prostymi zębami muszą się w tej materii pilnować. Wynikiem tych wszystkich zmian mogą być wady wymowy, pogłębiające się problemy ze zgryzem, problemy z prawidłowym przeżuwaniem, co może skutkować między innymi problemami gastrycznymi. Robiąc z długiej historii krótką, paleta potencjalnych problemów jest naprawdę duża.

Czym można uzupełnić brak zęba?

Mając wiedzę o potencjalnych problemach, jakie może wywołać brak nawet jednego zęba, wiele osób zapewne zacznie zadawać sobie pytanie: „mam brak jednego zęba co zrobić w takiej sytuacji?”. Okazuje się, ze współczesna stomatologia ma naprawdę bardzo duży wachlarz możliwości. Warto wspomnieć, że jeśli nie mamy wielu zębów, to warto postarać się na przykład o sztuczną szczękę u protetyka. Jest to rozwiązanie osiągalne szybko i stosunkowo niewielkim kosztem. Dobrze to zrobić, nawet jeśli planujemy inne działania, bardziej rozciągnięte w czasie. W przypadku braku jednego zęba sztuczna szczęka jednak nie wchodzi w grę, choć teoretycznie można by taką wykonać, jednak w przypadku braku jednego zęba jest to raczej niepraktyczne.

Jednym z najprostszych zabiegów, jest wstawienie koronki. Można wykonać tego typu zabieg, jeśli ząb nie jest całkowicie usunięty, tylko nie mamy korony zęba, ale korzeń jest w dobrym stanie. Koronka jest to materiał ceramiczny, który do złudzenia przypomina ludzką kość. Jest to metoda dość tania i stosunkowo skuteczna. Warto pamiętać, że koronki mimo wszystko są najmniej trwałe i zapewne co kilka lat, trzeba będzie taką koronkę odnowić.

Mostki adhezyjne to inna metoda, służąca do usuwaniu braków w uzębieniu. W odróżnieniu od koronek stosuje się mostki nawet wówczas kiedy ząb został całkowicie usunięty. ZA pomocą tej metody można wypełniać ubytki nie tylko jednego, ale również dwóch lub trzech zębów, które zostały usunięte jeden obok drugiego. Metoda ta gwarantuje sporą trwałość, a jeśli mamy do czynienia z większymi przerwami w uzębieniu, to jednym zabiegiem wypełniamy całą lukę.

Ostatnią wartą omówienia metodą jest stosowanie implantów zębów. Implanty zgodnie przez stomatologów są uważane za rozwiązanie najlepsze i najtrwalsze. Niestety jest również kwestia największego wydatku. Ogólnie rzecz biorąc, ta metoda nadaje się najlepiej zwłaszcza wówczas kiedy mamy do uzupełnienia brak po jednym zębie. Brak jednego zęba Co zrobić? Najlepiej wstawić implant.

Co to jest implant?

Jeśli mamy brak jednego zęba Co zrobić z tym faktem zaprząta nasze myśli, powinniśmy naprawdę rozważyć opcję wstawienia implantu. Warto najpierw dowiedzieć się, czym implant jest. Implanty są mylnie kojarzone ze sztuczną koroną zęba. Faktycznie implant, to niewidoczna część czegoś, co możemy nazwać właśnie sztucznym zębem. Taki sztuczny ząb składa się z korony oraz z implantu. Implant jest to śruba wkręcana w kość, mająca zastąpić korzeń zęba. To właśnie na nim następnie osadza się koronę zęba.

Implanty zębowe wykonuje się z materiałów, które są dobrze przyswajalne przez organizm. Najczęściej do tych materiałów zaliczamy tytan, stopy tytanu, tantal, tlenek aluminium, porcelanę i cyrkon. Ponieważ implant doskonale zastępuje ząb, włącznie z przenoszeniem nacisku na żuchwę i szczękę, jest najczęściej rekomendowanym sposobem na uzupełnienie braków. Jest to przede wszystkim podejście prozdrowotne. Jak wiadomo jest to spory wydatek, jednak jest to inwestycja na lata. Brak jednego zęba Co zrobić? Najlepszą odpowiedzią na to pytanie jest stwierdzenie, że jeśli mamy możliwość, to najlepiej jest wstawić sobie implant. Na pewno nie powinniśmy takiej sprawy bagatelizować.