Prawidłowa higiena jamy ustnej pozwala zachować piękne i zdrowe zęby, a także dziąsła. Jednak coraz więcej osób cierpi z powodu różnych schorzeń pojawiających się w obrębie dziąseł. Nieleczone lub zlekceważone dolegliwości mogą prowadzić do bardzo poważnych problemów, a w najgorszym przypadku nawet do utraty zębów. Dodatkowo pacjenci są narażeni na zwiększone ryzyko wystąpienia cukrzycy, choroby Alzheimera i chorób układu krążenia. Warto zatem szybko interweniować, a także wdrażać działania prewencyjne. Jak zatem wygląda profilaktyka i leczenie dziąseł?
Przyczyny chorób dziąseł
Około połowa światowej populacji jest dotknięta poważnymi chorobami dziąseł. Niestety, choroby przyzębia są piątą główną przyczyną chorób wtórnych na świecie, tuż za cukrzycą, chorobami nerek i chorobami układu krążenia. Najczęstszą przyczyną tych dolegliwości jest zła higiena jamy ustnej. W jamie ustnej żyje średnio około 150 różnych rodzajów bakterii. Flora jest zdrowa, gdy dobre i złe bakterie są w równowadze. Jeśli szkodliwe bakterie zdobędą przewagę, organizm może zareagować stanem zapalnym. Bakterie osadzają się w postaci płytki nazębnej na zębach i w przestrzeniach między zębami. Ta płytka bakteryjna jest początkowo ledwo widoczna, ale staje się nieco szorstka, zwłaszcza w miejscach, gdzie dziąsła stykają się z zębami. Jeśli miękka płytka nazębna nie zostanie usunięta na czas, twardnieje, tworząc kamień nazębny.
Ponadto tworzą się kieszonki dziąsłowe, które stają się prawdziwym placem zabaw dla bakterii, ponieważ znajdują tu idealne warunki do życia i mogą dalej się namnażać. Dziąsła reagują na produkty przemiany materii i stany zapalne się zaogniają. Oprócz nieodpowiedniej higieny jamy ustnej i języka, opuszczania wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym, mogą istnieć inne czynniki ryzyka. Niedobór witaminy C, palenie papierosów, osłabiony układ odpornościowy, niskie wydzielanie śliny, oddychanie przez usta (szczególnie w nocy), cukrzyca i zmiany hormonalne w czasie ciąży zwiększają ryzyko zapalenia dziąseł. Ponadto także zły zgryz może być powodem tych dolegliwości. Czasami nawet leki wpływają na zdrowie jamy ustnej.
Leczenie dziąseł – co można zrobić?
Leczenie dziąseł polega na zatrzymaniu procesu zapalnego. Aby uniknąć utraty zębów, bardzo ważne jest, aby zgłosić się do gabinetu stomatologicznego już przy pierwszych oznakach zmian. Podczas badania dentysta określi stopień zaawansowania choroby dziąseł. Diagnostyka obejmuje pomiar głębokości kieszonek dziąsłowych sondą dentystyczną, a także wykonanie zdjęć rentgenowskich w razie potrzeby. Leczenie dziąseł opiera się na wynikach badań i stopniu zaawansowania choroby.
W przypadku łagodnych zapaleń o głębokości kieszonek do około 3 5 milimetra, jako środek natychmiastowy przeprowadza się profesjonalne czyszczenie zębów w celu usunięcia całej miękkiej i twardej płytki nazębnej, także pod linią dziąseł. Dentysta może również zastosować żel przeciwzapalny. Przy głębokości kieszonek powyżej 3,5 milimetra leczenie dziąseł odbywa się inną metodą. W znieczuleniu miejscowym lekarz używa szczególnie precyzyjnych narzędzi do usuwania bakterii, aż do poziomu poniżej linii dziąseł. Na koniec korzeń zęba zostaje wygładzony, aby utrudnić ponowne zagnieżdżenie się bakterii.
W nowoczesnych gabinetach stomatologicznych stosowane są urządzenia laserowe i ultradźwiękowe. Niekiedy niezbędne jest leczenie otwarte, które przeprowadza się tylko w przypadku braku poprawy. Dentysta otwiera głębokie kieszonki dziąsłowe za pomocą narzędzi chirurgicznych w znieczuleniu miejscowym. Lekarz ma lepsze pole widzenia i może usunąć wszystkie bakterie, które osiadły na korzeniu zęba. Po oczyszczeniu dziąsła są zszywane. Proces gojenia można wspomóc antybiotykiem.
Profilaktyka
Specjaliści stomatologii są świadomi problemu i ściśle współpracują z pacjentami, aby zapobiegać zapaleniu dziąseł. Obejmuje to omówienie odpowiedniego czasu szczotkowania, nauczenie prostych technik mycia zębów oraz indywidualne doradztwo w zakresie odpowiednich technologii w dziedzinie szczoteczek do zębów, past i nici dentystycznych. Bez względu na stopień zaawansowania choroby dziąseł ważne jest skrupulatne dbanie o higienę jamy ustnej w domu oraz regularne (co najmniej raz w roku) profesjonalne czyszczenie zębów. Dzięki temu będzie można uniknąć poważnych schorzeń, a to wpłynie także na koszty leczenia.
Należy pamiętać, że usługi dentystyczne w Polsce są jedynie częściowo refundowane, a więc warto zadbać o zasobność portfela i regularnie umawiać się na wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym. Dodatkowo warto także zadbać o ogólny stan zdrowia. Należy dostarczać organizmowi odpowiednią dawkę witamin i składników odżywczych. Warto z codziennego menu wyeliminować słodycze, słodkie napoje oraz fast foody. Także żywność przetworzona powinna być zminimalizowana. Dobrze jest regularnie uprawiać sport, aby mieć lepszą kondycję. Wysiłek fizyczny uwalnia endorfiny, a te sprawiają, że człowiek staje się spokojniejszy i weselszy. To wpływa na ogólny stan zdrowia.