Pomimo tego, że posiadanie zdrowych i pięknych zębów jest marzeniem wielu osób, tak naprawdę tylko garstka z nich wie, jak należy o nie dbać. Niewiedza ta doprowadza niestety do poważnych chorób i w efekcie ich do zniszczenia zębów. W takiej sytuacji bardzo pomocne okazują się korony zębowe. Co to jest koronka na zebie i kiedy warto się nią zainteresować?
Koronka na zębie – rodzaje
Ludzki ząb składa się z wielu tkanek, takich jak miazga czy też szkliwo, lecz dzieli się go najczęściej na dwa fragmenty, czyli widoczną i niewidoczną. Niewidoczny fragment zęba to ten obecny w dziąśle i kości, natomiast widoczny to wystająca powyżej linii dziąsła korona zębowa, która w wyniku wielu chorób lub mechanicznego urazu może zostać uszkodzona.
Co to jest koronka na zebie? Jest to specjalna sztuczna nakładka, którą umieszcza się na uszkodzonym zębie, rekonstruując go i przywracając jego wizualne oraz praktyczne funkcje. Rzecz jasna koronka zębowa może mieć różne rodzaje. Do tych najpopularniejszych zaliczane są korony akrylowe, ceramiczne, porcelanowe, a także cyrkonowe. Różnią się one pomiędzy sobą nie tylko ceną, lecz również wyglądem i odwzorowaniem prawdziwego zęba, lecz także wytrzymałością i trwałością. Zdecydowanie najlepiej spisują się ceramiczne korony zębowe, które doskonale odwzorowują wygląd zęba, a także są bardzo mocne. Oczywiście ich cena jest najwyższa i może wynieść nawet około tysiąca złotych za ząb.
Koronka na zębie – wskazania
Skoro wiadomo już, co to jest koronka na zebie i jakie są jej rodzaje, warto się teraz zastanowić nad tym, kiedy dokładnie powinno się taki element zakładać. Jakie są wskazania do leczenia poprzez korony zębowe?
Zdecydowanie najczęstszym przypadkiem, gdy zalecane jest założenie korony zębowej, jest sytuacja, gdy ząb został zniszczony w wyniku działania na niego próchnicy. Co więcej, takie leczenie wskazane jest także w sytuacji mechanicznego uszkodzenia zęba. W wyniku siły zewnętrznej, czyli np. upadku, może dojść do ułamania się zęba lub jego ukruszenia — korona zębowa może pomóc w jego rekonstrukcji.
Bardzo często stomatolodzy polecają założenie korony zębowej nawet w sytuacji, gdy pacjent ma do czynienia z bardzo poważną wadą zgryzu, której nie można usunąć, stosując standardowych metod.
Koronka na zębie – zakładanie
Korony zębowe zakładane są w przypadku wielu problemów z zębami. Pacjent ma do dyspozycji kilka ich rodzajów, więc możliwe jest dopasowanie ich do każdej kieszeni. Na sam koniec należy jeszcze tylko dowiedzieć się, jak wygląda procedura jej zakładania.
Pierwszym krokiem jest przygotowanie zęba, na którym będzie umieszczana korona — musi on zostać odpowiednio ukształtowany i oszlifowany. Drugiem etapem jest pobranie odcisku z zęba, a także określenie jego barwy. Dane te pozwolą uzyskać doskonale dopasowaną koronę zębową. Ostatnim etapem jest zakładanie korony, co polega po prostu na jej przyklejeniu oraz naświetleniu specjalną lampą. Dobrze przeprowadzony zabieg gwarantuje trwałość nawet na poziomie około 10 lat.