Erozja szkliwa u dzieci – jak leczyć?

Każdy rodzic wie, że dbanie o zdrowe zęby jest ważne już od najmłodszych lat. To, jak zadbane będzie mleczne uzębienie malucha, ma ogromny wpływ na to, w jakim stanie będą jego stałe zęby. Poza tym ważne jest też, by uczyć dziecko prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej oraz prawidłowego dbania o zęby. Jednym z najczęstszych problemów jest erozja szkliwa. To właśnie ona może być przyczyną kolejnych – bardziej poważnych schorzeń. Dlatego trzeba walczyć z nią jak najwcześniej. Erozja szkliwa u dzieci – jak leczyć?

Erozja szkliwa – przyczyny

Szkliwo zębów to ich zewnętrzna twarda warstwa, która ochrania zębinę przed uszkodzeniami zewnętrznymi. Szkliwo odpowiada za strukturę zębów i z racji swoich właściwości może ono skutecznie izolować wewnętrzną część zęba przed kontaktem z substancjami składającymi się na pokarm. Szczególnie szkodliwe dla szkliwa są pokarmy, które mają kwasowy odczyn.

Do pewnego stopnia jest on neutralizowany przez wapń zawarty w ślinie, ale w przypadku spożywania dużej ilości kwasów… jego działanie może nie być wystarczające. W takim wypadku należy liczyć się z tym, że dojdzie do erozji szkliwa, które będzie po prostu niszczone przez kwasy. Oznacza to, że do erozji może przyczyniać się spożywanie dużych ilości napojów gazowanych (również tych dietetycznych) oraz soków owocowych.

Erozja szkliwa – objawy

Erozja szkliwa u dzieci może mieć różne objawy. Początkowo można zauważyć przebarwienia. Zwykle zęby stają się bardziej żółte przez to, że warstwa szkliwa robi się cieńsza i widoczna jest znajdująca się pod nią zębina. Później może pojawić się też przezierność szkliwa. Objawia się ona jaśniejszymi lub przezroczystymi końcami przednich zębów.

W kolejnym etapie na zębach mogą pojawić się pęknięcia i niewielkie ubytki. Oczywiście erozji szkliwa u dzieci towarzyszy także ból zębów. Ubytki w szkliwie sprawiają, że zęby są zdecydowanie bardziej wrażliwe na zmiany temperatury. Z tego powodu zimne lody albo gorąca zupa mogą wywołać silną reakcję bólową. Nadwrażliwość zębów na zmiany temperatury powinna być pierwszą oznaką, że należy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki.

Erozja szkliwa – podsumowanie

Wprawdzie erozja szkliwa nie należy do przyjemnych, to można z nią walczyć. Kluczowe jest zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej tj. mycie zębów po każdym posiłku. Dobrym pomysłem u starszych dzieci jest także żucie gumy po każdym posiłku. Dzięki temu zwiększa się produkcja śliny, która wypłukuje i neutralizuje kwasy. Kolejną ważną sprawą jest spożywanie soków owocowych w odpowiedni sposób. Najlepiej jest robić to przez słomkę.

Pozwala to zmniejszyć bezpośredni kontakt kwasów ze szkliwem. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto też udać się do stomatologa, który zaleci stosowanie odpowiednich past do zębów oraz płynów do płukania jamy ustnej. W przypadku pojawienia się ubytków konieczne jest też ich wyleczenie po to, by zapobiec ich powiększaniu się i pojawieniu się większych uszkodzeń na powierzchni zębów. Warto też pamiętać, że na erozję szkliwa są narażone nie tylko zęby stałe, ale też mleczne.