Czy wybielanie zębów niszczy szkliwo?

Żyjemy w czasach, w których rozwój medycyny przechodzi swoisty renesans XXI wieku. Ludzie mają coraz większy dostęp do dóbr materialnych związanych z medycyną. Polska to kraj wysoce rozwinięty, w którym można dostać praktycznie każdy lek czy suplement wyprodukowany na świecie, który oczywiście jest legalny. Jedną z innowacyjnych metod jest wybielanie zębów. Czy wybielanie zębów niszczy szkliwo? To dobre pytanie, na które odpowiedź znajdzie się poniżej.

Co to jest szkliwo zębów?

Szkliwo zębów należy do usytuowanej zewnątrz części koron naszych zębów. Jest to niezwykle ciekawa tkanka organizmu człowieka, zdecydowanie bardzo twarda. Jest wytrzymała na rozciąganie, obciążenia czy zgniatanie. Dzięki swoim właściwościom jest w stanie chronić przed bardzo wysoką temperaturą, przebarwieniami czy różnymi uszkodzeniami mechanicznymi oraz ogranicza dostawanie się do wnętrza zębów różnego typu bakterii i innych drobnoustrojów.

Szkliwo zębów posiada grubość około dwóch milimetrów, z zasady jest bezbarwne oraz pokrywa zębinę w części zęba, która wystaje ponad dziąsło. Jeśli chodzi o skład – w większości to nieorganiczne składniki mineralne, można zaliczyć do nich przede wszystkim fosforan wapnia w postaci kryształów, które sprawiają, że szkliwo ma daną twardość oraz bardzo dużą wytrzymałość.

Szkliwo jest niezwykle skuteczne jeśli chodzi o chronienie zębów przed wszelkiego typami uszkodzeniami. Warto dbać o nie aby latami służyło nam najlepiej jak potrafi. Bardzo istotne jest regularne i w miarę możliwości dokładne mycie zębów, również ograniczenie spożywania słodyczy i innych produktów, które zawierają cukry proste. Czy wybielanie zębów niszczy szkliwo? Z pewnością w jakimś stopniu tak. O tym poniżej.

Uszkodzone szkliwo zębowe – objawy

Do pierwszych objawów uszkodzeń szkliwa zębowego czyli erozji należy charakterystyczny, wypolerowany wygląd naszego szkliwa. W następnej fazie pojawiają się na powierzchni gładkiej płytkie lecz szerokie zagłębienia przybierające kształt miseczki z zaokrąglonymi brzegami. Jeśli chodzi o powierzchnie żujące obserwuje się na nich zaokrąglone guzki i bruzdy z wyraźnym przeświecaniem tej nieco bardziej żółtej zębiny przez jaśniejsze szkliwo a nawet jej odsłonięciem.

Tuż przy dziąśle pozostaje coś w typie rąbka bez utraty szkliwa. Jeśli chodzi o zaawansowane stadium, niekiedy stwierdza się zupełne wygładzenie guzków z nieckowatym zagłębieniem. W takim wypadku może pojawić się nadwrażliwość zębów na ciepło bądź zimno. Nie można lekceważyć tych symptomów. Istnieją tak zwane erozje szkliwa dietetyczne. Powstają z reguły na skutek nadmiernego spożywania pokarmów kwaśnych.

Można je zaobserwować w szczególności na powierzchniach wargowych zębów przednich. Zdarza się, że pacjenci z chorobami takimi jak bulimia czy refluks posiadają charakterystyczne ubytki erozyjne na powierzchniach zębów przednich szczęki. Czy wybielanie zębów niszczy szkliwo? Prawda jest taka, że każda ingerencja je stopniowo osłabia.

Czy piaskowanie zębów uszkadza szkliwo?

Zęby człowieka są narażone na osady nazębne oraz przebarwienia. Są to mankamenty, które prowadzą do ciemnienia szkliwa. Jest to niezwykle nieestetyczny efekt, który można zmienić decydując się na oferowany przez gabinety dentystyczne zabieg piaskowania.

Można go łączyć również ze skalinkiem i specjalistycznym wybielaniem naszych zębów, co znacznie rozjaśnia zęby. Czy wybielanie zębów niszczy szkliwo? Prawda jest taka, że piaskowanie wykonane prawidłowo nie jest w żaden sposób szkodliwe. Jedynie w nielicznych wyjątkowych przypadkach może zdarzyć się podrażnienie dziąseł.

Najbezpieczniej zawsze udać się do specjalisty, który zna się na rzeczy najlepiej poleconego i sprawdzonego by nie narazić się na ewentualne uszkodzenia szkliwa.

Jak zregenerować szkliwo zębów?

Szkliwo należy do najtwardszych tkanek w organizmie człowieka. Czy wybielanie zębów niszczy szkliwo? Niestety utracone szkliwo nie zregeneruje się samo. Próba jego odbudowy jest możliwa nawet przy pomocy domowych sposobów, takich jak stosowanie specjalistycznych past i zachowanie prawidłowej diety. Powyższe środki uznawane są za płynne, sztuczne szkliwo jednak ich skuteczność jest mocno ograniczona.

Na szczęście w dzisiejszych realiach istnieją na rynku preparaty, w które w swoim składzie mają bioaktywne mikrocząsteczki, które swoją budową oraz składem są podobne do składników takich jak minerały tworzące szkliwo i zębinę. Dzięki temu posiadają zdolność wnikania w głąb mikroskopijnych uszkodzeń na poziomie szkliwa czy zębiny.

Powyższa technologia umożliwia odbudowanie powierzchniowej warstwy mineralnej zębiny oraz szkliwa. Preparaty te w znaczny sposób znoszą również nadwrażliwość zębów. Odpowiedź na pytanie: Czy wybielanie zębów niszczy szkliwo? Jest oczywiste, tak! Należy pamiętać, że regeneracja jest czasochłonna.