Jak szybko wyleczyć aftę?

Afty mogą skutecznie obrzydzić życie. Mogą być obrzmiałe i bolesne, utrudniać jedzenie oraz mowę. Mogą pojawić się u każdego, ale najczęściej występują u kobiet, nastolatków i osób dorosłych. Najczęściej jest to konsekwencja drobnych urazów w jamie ustnej. Są przyczyna dyskomfortu i bólu.

Leczenie afty trzeba zacząć najczęściej od usunięcia przyczyny jej powstania. Konieczne jest wyleczenie wszystkich ubytków w jamie ustnej, dobrze jest też oczyścić zęby z kamienia i płytki nazębnej. podstawa leczenia jest tu dokładna higiena jamy ustnej. W przypadku wystąpienia tej choroby u osób, które mają aparat ortodontyczny, trzeba poprosić dentystę o skorygowanie elementów, które podrażniają śluzówkę. Trzeba wyeliminować gorące dania i kwaśne produkty.

Co to są afty?

Są to zmiany, które najczęściej pojawiają się na śluzówce policzków, języka, okolic podjęzykowych oraz wargach. Są to małe, okrągłe płytki nadżerki, albo owrzodzenia. Po jednym, góra dwóch dniach pokrywają się szarym lub żółtym włóknikowym nalotem, który otoczony jest czerwoną obwódką. Zmiany te utrzymują się około tygodnia. Mogą być małe i duże. te pierwsze pojawiają się najczęściej z powodu zaniedbań w higienie jamy ustnej, próchnicy, urazów śluzówki, urazu źle dobranej protezy, przyjmowania antybiotyków, alergii czy stresu. Są aftami nawracającymi. Bardziej uciążliwe są te duże.

Są bardzo bolesne, a ich średnica może przekroczyć nawet 3 cm. Towarzyszą im osłabienia, a także często powiększenie węzłów chłonnych. Skutecznie utrudniają jedzenie i mówienie .Pojawiają się w okolicy gardła, na podniebieniu, a ich gojenie to długotrwały proces, zakończony bliznami. Przyczyną ich powstania są najczęściej zaburzenia hormonalne, choroby, które wywołują spadek odporności, niedobory określonych witamin, zaburzenia autoimunnologiczne.

Objawy aft

Zmiany te najczęściej pojawiają sie w jamie ustnej, na śluzówce, policzkach, językach wargach, a także w okolicach podjęzykowych. pojawiają się w małych grupach i mogą utrzymywać się od kilku dni nawet aż do kilku tygodni. Nie powstają na skutek infekcji wirusowej, tak więc nie są zaraźliwe. Przed ich pojawieniem się można miejscowo czuć pieczenie, albo mrowienie.

Leczenie i kuracja aft

Leczenie tej choroby należy rozpocząć od usunięcia jej przyczyny. Na własna rękę można je leczyć za pomocą środków, które są dostępne bez recepty. Są to wszelkiego rodzaju spraye, żele czy płyny do płukania jamy ustnej. Żele i pasty pomagają w izolowaniu tego schorzenia, przyspieszają gojenie. Kiedy występuje zjawisko nawracania aft, lekarz może wprowadzić leczenie drobnoustrojowe. Dobrze jest również wykonać badania krwi, żeby wykluczyć niedobory różnych witamin i minerałów.

Po otrzymaniu wyników badania lekarz zleca leczenie miejscowe. Są to przeważnie kortykosteroidy, albo leki immunomodulujące. Jeśli chodzi o domowe kuracje na leczenie tej przypadłości to dobrze jest użyć płukanki z roztworu solu, który ma właściwości odkażające, wodę utlenioną i napary z różnych ziół.