Czy kanałowe leczenie boli? Rozwiewamy wątpliwości.

Kanałowe leczenie to często leczenie ratujące ząb, który jest mocno zepsuty. Warto dowiedzieć się więcej na temat tego, w jaki sposób przebiega i jakie daje rokowania. Poniżej kilka przydatnych informacji.

Dla wielu osób kanałowe leczenie to ten sposób leczenia zębów, który dosłownie wywołuje gęsią skórkę i sprawia, że pojawia się drżenie serca i ogromny niepokój. Czy te reakcje są słuszne? Bez wątpienia warto wiedzieć, że na przestrzeni lat sporo zmieniło się w tym, jak zęby leczy się kanałowo.

Dzisiaj standardem jest, że większość gabinetów stomatologicznych stawia na to, aby leczenie przebiegało bez bólu. Czy kanałowe leczenie boli? Może czasami powodować niewielki dyskomfort na pierwszym etapie leczenia, kiedy ząb jest w stanie zapalnym. To właśnie wtedy lekarz stomatolog dokonuje jednak takich zabiegów, które mają doprowadzić do tego, by w kolejnych etapach już nie bolało.

Leczenie kanałowe – kiedy się stosuje?


Kiedy stosuje się leczenie kanałowe? To tak naprawdę leczenie ostatniej szansy, stosowane wtedy, gdy dojdzie do bardzo poważnego uszkodzenia miazgi zęba, a zatem poziom zepsucia zęba jest wyjątkowo duży. Aby uratować ząb, trzeba tak naprawdę usunąć bardzo dużo jego tkanki, która jest zainfekowana i w stanie zapalnym.

Taki ząb leczy się również poprzez dotarcie do korzeni, w których może dochodzić do zapalenia. Trzeba je wyczyścić, założyć specjalne lekarstwo, a następnie uszczelnić. To właśnie na tym polega kanałowe leczenie zębów.

Etapy leczenia kanałowego


Leczenie kanałowe to skomplikowane leczenie, które nigdy nie kończy się na jednej wizycie. Zwykle trwa dwie, a czasami nawet trzy wizyty. Podczas pierwszego spotkania lekarz musi obejrzeć zdjęcia rentgenowskie, aby sprawdzić, jak ułożone są korzenie zęba oraz czy jest tam stan zapalny. Dokonuje wstępnego oczyszczania zęba i usunięcia martwych tkanek, a następnie zakłada specjalne lekarstwo.

Warto wiedzieć o tym, że efektem leczenia kanałowego jest uratowanie zęba, który jednocześnie będzie martwy. Można powiedzieć, że korzenie zęba oraz pozostawione elementy służą niejako do tego, by założyć na przykład koronę porcelanową, aby w łuku zębowym nie pojawiła się luka. To ważne, dlatego warto poddawać się leczeniu kanałowemu.

Kanałowe leczenie, a ból


Wielu ludzi zastanawia się, czy kanałowe leczenie boli, a jeżeli tak, to czy bardzo? Otóż tak, jak wspominano już wcześniej, leczenie kanałowe może boleć na pierwszym etapie, kiedy po prostu ząb jest w poważnym stanie zapalnym. Zwykle to właśnie dlatego pacjenci zgłaszają się do stomatologa. Po założeniu specjalnego lekarstwa, które ma za zadanie sprawić, że ząb stanie się martwy, ból nie jest już odczuwany.

Kolejne etapy leczenia odbywają się zatem tak naprawdę bez bólu. W niektórych przypadkach leczenie kanałowe może boleć, ale związane jest to tak naprawdę z nieprawidłowym sposobem przeprowadzenia całej procedury leczenia, kiedy w kanałach zrębowych pojawią się bakterie beztlenowe i dojdzie do stanu zapalnego.