Lakierowanie zębów stałych

Dlaczego powinniśmy lakierować zęby stałe? Przecież myjemy zęby codziennie, a zawarty w paście do zębów fluor chroni nasze zęby przed próchnicą. Niestety codzienne szczotkowanie nie dostarcza takiej ilości fluoru, co lakierowanie zębów stałych. Dlatego też lekarze stomatolodzy zalecają ten zabieg 2-4 razy w roku. Powoduje to zwiększenie szansy skutecznej walki z próchnicą o 40%. Aby skutecznie walczyć z bakteriami zamieszkującymi w jamie ustnej, musimy zaaplikować odpowiednią ilość fluoru.

Na czym polega lakierowanie zębów?

Lakierowanie zębów stałych jest to zabieg, którego zadaniem jest dostarczenie zębom dużej dawki fluoru w stężeniu adekwatnym do walki z próchnicą. Ujmując rzecz precyzyjnie, jest to nałożenie na powierzchnie wszystkich zębów specjalnego lakieru. Zanim dojdzie do uwolnienia zawartego w nim fluoru, stopniowo zaczyna się proces zasychania. Dzięki temu środek ten będzie aktywowany przez długi czas. Lekarze sugerują stosowanie tego zabiegu 2-4 razy w roku, co znacznie uodporni szkliwo na działanie bakterii i kwasów, a także zredukuje powstawanie próchnicy o 40%. Jednak, aby mieć możliwość wykonania tego zabiegu, należy wcześniej wyleczyć wszystkie ubytki oraz usunąć z zębów osad, a także kamień nazębny.

Lakierowanie zębów stałych

Zabieg lakierowania zębów stałych jest niezbędny do ochrony przed próchnicą. Zaletą lakierowania zębów jest to, że wskazany jest zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Spośród wielu zaleceń do tego zabiegu wyróżnić możemy: dosyć wysokie ryzyko próchnicy u dzieci, użytkowanie aparatów ortodontycznych oraz protez zębowych. Szczególnie lakierowanie zębów wskazane jest w przypadku radioterapii głowy lub szyi, a także podczas przyjmowania niektórych leków. Różnica między lakierowaniem u dzieci i dorosłych polega na tym, że w przypadku dzieci podawany jest zupełnie inny środek. Ma on lekko żółty kolor i w przypadku połknięcia niewielkiej jego ilości, nie ma zagrożenia dla organizmu dziecka. Lakier dla dorosłych zaś jest bezbarwny, co ma zniwelować występowanie nieestetycznego efektu żółtych zębów.

Czasami ludzie błędnie odbierają lakierowanie zębów z lakowaniem. Mimo iż nazwy te brzmią prawie identycznie, to zabiegi polegają na zupełnie czymś innym. Lakowanie to nic innego jak uszczelnianie za pomocą specjalnego laku bruzd na zębach. Ma to zapobiec przyszłemu powstawaniu próchnicy. Temu zabiegowi poddawane są zęby trzonowe i przedtrzonowe.

Lakierowanie zębów na NFZ

Usługa ta jest możliwa tylko i wyłącznie dla dzieci i nastolatków do 18 roku życia. Profilaktyka fluorkowa możliwa jest na dwa sposoby:
– świadczenia profilaktyczne w skład których wchodzą badania stomatologiczne z kontrolą higieny, oraz lakierowanie wszystkich obecnych zębów. Przysługują one w okresach od 6 miesiąca życia do 18 roku życia. W wieku 19 lat przysługuje już tylko badanie profilaktyczne bez możliwości fluoryzacji
– lakierowanie zębów dostępne dokładnie raz na kwartał, czyli równomiernie co 3 miesiące. Warto więc wykorzystać limity i zadbać o swoje zęby.