Tymczasowa proteza – funkcjonalność i przeznaczenie

Czas jest głównym faktorem w procesie gojenia obszaru po zabiegu, wykonanym w obrębie kości szczękowej lub innej, inwazyjnej procedurze stomatologicznej. Na ten niełatwy okres rekonwalescencji, pacjent może otrzymać tymczasową protezę dentystyczną.

Tymczasowa proteza poprawia estetykę zgryzu

Proteza dentystyczna jest zakładana pacjentowi na czas ograniczony, w celu poprawy funkcjonowania szczęki oraz estetyki zgryzu, to tak zwana tymczasowa proteza. Pełni też rolę opatrunku zabezpieczającego dziąsło tuż po zabiegu i pozwala pacjentowi przyzwyczaić się do ewentualnego dyskomfortu, podczas żucia pokarmów.
Protezy te, wykonane z tworzywa sztucznego, są mocowane na oszlifowanych zębach. Pomimo że proteza tymczasowa zostaje odpowiednio dopasowana przez specjalistę przed założeniem, to po jakimś czasie może pojawić się dyskomfort, spowodowany obkurczeniem dziąsła w procesie gojenia.
Po pełnym wygojeniu skutków zabiegu lub po upływie czasu określonego przez stomatologa zostaje ona zastąpiona właściwą protezą dentystyczną.

Czym jest częściowa proteza tymczasowa?

Tymczasowa proteza częściowa, określana również jako natychmiastowa – to zdejmowalna konstrukcja zębów, połączona ramą metalową lub z tworzywa sztucznego. Zalecane jest wykorzystanie tychże protez przez krótki czas, przed wykonaniem stałych protez częściowych. To bardzo przydatne rozwiązanie, na przykład w sytuacji, kiedy pacjent w wyniku zdarzenia losowego, nieoczekiwanie stracił kilka zębów.

Kiedy pacjent otrzymuje protezę tymczasową?

Dentysta przedstawi zalecenia zgodnie ze wskazaniami medycznymi, ale finalnie to pacjent decyduje o założeniu tymczasowej protezy, ponieważ to on poniesie niemałe koszty, porównywalne zresztą do kosztów stałej protezy.
Jeśli pacjent zaryzykuje i nie zdecyduje się na konstrukcję wymienną, może narazić się na infekcję szczęki w miejscu zabiegu, dyskomfort podczas mówienia oraz jedzenia a w późniejszym etapie może pojawić się wada zgryzu, nie wspominając nawet o mało estetycznym uśmiechu.

Jak dbać o protezę tymczasową?

Codzienny rytuał czyszczenia protezy szczoteczką do zębów oraz nicią dentystyczną oraz płukania przed każdym ponownym użyciem, zachowa integralność protezy.
Oprócz utrzymywania protezy w czystości należy ją przechowywać w wodzie, gdy nie jest używana, aby uniknąć ewentualnego pękania z powodu zbytniego wysuszenia.

Barwniki zawarte w pokarmach, nawet te naturalne mogą niestety trwale odbarwić protezę. Trzeba o tym pamiętać spożywając kawę, herbatę, czerwone wino i sok żurawinowy, buraki czy marchew.
Delikatny materiał, z którego wykonane są protezy, może łatwo ulec uszkodzeniu podczas jedzenia twardych pokarmów.

Ponieważ protezy tymczasowe są przeznaczone na krótkotrwałą wymianę, nie są wykonane z najtrwalszych materiałów i mogą być kruche, należy dbać o swoją protezę – by uniknąć uszkodzeń trzeba przestrzegać zaleceń dentysty.
Dzięki ścisłej współpracy z dentystą pacjent będzie mógł łatwo utrzymać komfort i integralność tymczasowej protezy dentystycznej.