Wyniki badań są alarmujące – mówią one bowiem, że znaczna większość polskich dzieci posiada zaawansowane zmiany próchnicowe. Prawda jest taka, że ta choroba często odpowiedzialna jest za utratę zębów u młodych ludzi. Dlatego rodzice powinni zrobić wszystko, by zapobiegać rozwojowi próchnicy u swoich pociech. Często zadają oni pytanie: lakować zęby czy nie?
Po co lakujemy zęby?
Na początku warto określić, czym w ogóle jest lakowanie zębów. Otóż, jest to zabieg typowo profilaktyczny, wykonywany w gabinecie stomatologa. Jego zadaniem jest zabezpieczenie powierzchni zębów przed rozwojem próchnicy. A nie wszyscy wiedzą, że najbardziej narażone na nią są zęby trzonowe. Wszystko dlatego, że ich górna powierzchnia jest mocno pofałdowana. Te.zagłębienia mają za zadanie ułatwienie przeżuwania pokarmu, niemniej jednak bardzo często zalega w nich płytka nazębna. To właśnie ona stanowi główną przyczynę powstawania próchnicy i jest miejscem bytowania różnego rodzaju bakterii. Lakowanie ma za zadanie wypełnienie tych wszystkich szczelin, tak by znacznie ułatwić utrzymanie zębów trzonowych czystości.
Czy jest to zabieg skuteczny?
Dylemat – lakować zęby czy nie – bardzo często spowodowany jest wątpliwościami pojawiającymi się, jeśli chodzi o skuteczność zabiegu. Tymczasem, przeprowadzany przez stomatologa zabieg lakowania, jest bardzo skuteczny, ponieważ uniemożliwia odkładanie się płytki nazębnej na powierzchni zębów trzonowych. Dzięki temu maluch może doczyścić zęby przy pomocy zwykłej szczoteczki do zębów.
Trzeba podkreślić fakt, że lakowanie jest zabiegiem skutecznym, o ile jest on powtarzany na bieżąco. Bardzo częstym błędem popełnianym przez rodziców jest czekanie, aż wszystkie zęby trzonowe pojawią się u dziecka. Tymczasem prawda jest taka, że lekarze stomatolodzy zalecają kontrolną wizytę za każdym razem, kiedy światło dzienne ujrzy kolejny, pojedynczy ząb. Niepotrzebne oczekiwanie może skończyć się pojawieniem się próchnicy, a wtedy będzie zwyczajnie za późno na przeprowadzenie zabiegu lakowania.
Lakowanie zębów – za i przeciw
Aby odpowiedzieć na pytanie: lakować zęby czy nie – warto poznać zalety i wady zabiegu.
Przede wszystkim, lakowanie zębów jest procedurą całkowicie bezbolesną, co ma ogromne znaczenie dla małych pacjentów. Sam zabieg trwa krótko, chociaż u niektórych maluchów może wywołać zniecierpliwienie. Czasem lekarze stomatolodzy umożliwiają małym pacjentom samodzielne wybranie koloru laku, co stanowi dla nich pewnego rodzaju atrakcję.
Jeśli chodzi o wady lakowania, to zabieg jest ich pozbawiony. Lakowanie jest krótkie, bezpieczne i skuteczne, jest także nieocenione jeśli chodzi o ochronę zębów przed pojawieniem się próchnicy.
Rodzice bardzo często nie decydują się na lakowanie zębów u swojego dziecka. Jest to poważny błąd, bowiem konsekwencje rozwijającej się próchnicy na zębach mogą być bardzo poważne. Zaawansowana próchnica może doprowadzić do nieprawidłowego wyrzynania się zębów stałych, a także wad zgryzu oraz silnych dolegliwości bólowych.