Halitoza – jak się pozbyć? Poznaj metody leczenia

Nieprzyjemny zapach z ust to schorzenie natury nie tylko estetycznej, lecz również społecznej. Nikt nie chce bowiem przebywać w pobliżu osoby, od której notorycznie wydobywa się nieprzyjemna woń. Na szczęście halitozę można leczyć, wystarczy skonsultować się z dentystą, który znajdzie jej przyczynę. A najważniejszy krok do jej zneutralizowania.

Halitoza jak sie pozbyc?

Jak się pozbyć halitozy? To wszystko zależy od tego, co ją powoduje. Jeśli halitoza to skutek niewłaściwej diety lub zbyt dużej ilości kawy, to sprawa jest prosta. Należy ograniczyć produkty, które wywołują przykry zapach z ust i zrezygnować z nagminnego picia kawy. Poza tym, aby poprawić jakość oddechu- nie zaszkodzi nosić zawsze ze sobą pasty i szczoteczki. W ten sposób będzie można wyszczotkować zęby zawsze wtedy, gdy przykry zapach z naszych ust stanie się mocno wyczuwalny, wręcz namacalny.

Kupowanie większej ilości gum do żucia i pastylek odświeżających to także dobry pomysł. Po pierwsze będzie można po nie sięgnąć zawsze, gdy zajdzie taka konieczność. Po drugie są na tyle dyskretne i naturalne, że nikt nie zdziwi się, gdy zobaczy ich większą ilość na naszym biurku czy w naszej torebce.

Co to jest halitoza?

Halitoza to nic innego jak nieprzyjemna woń wydobywająca się z naszych ust. Jest ona szczególnie wyczuwalna w trakcie mówienia i kiedy chory wydycha powietrze. Za powstanie halitozy odpowiedzialne są lotne związki siarki. To one sprawiają, że nasz oddech staje się śmierdzący i trudno jest zapanować nad jego w miarę dobrą jakością.

Halitoza występuje także wtedy, gdy ma się kłopoty natury laryngologicznej z migdałkami, gardłem lub zatokami. Jak nie trudno się domyślić brak higieny osobistej to również niemal zaproszenie dla bakterii wywołujących halitozę. Nie dziwi zatem fakt, że problem nieświeżego oddechu dotyczy z roku na rok coraz szerszego grona osób.

Przyczyny halitozy

Halitozę mogą wywołać nie tylko bakterię. Za jej powstawanie odpowiedzialne są również resztki pokarmów pozostające w przestrzeniach międzyzębowych. Halitozy można także nabawić się wtedy, gdy ma się popsute zęby i nie ma się zamiary leczyć powstałych ubytków.

Na garb takich posiłków jak czosnek, cebula czy ryby należy również zrzucić pojawienie się halitozy tymczasowej. Niemniej niekiedy halitoza bywa raczej oznaką poważnej choroby, a nie tylko schorzeniem, które utrudnia normalną międzyludzką konwersację. Tak jest na przykład w przypadku raka żołądka, refluksu, czy raka przełyku.

Leczenie nieprzyjemnego zapachu z ust

Halitoza jak sie pozbyc jej, żeby nie wracała? Przede wszystkim trzeba samemu wybadać, co jest jej przyczyną. Jeżeli występuje wyłącznie po wstaniu z łóżka, to być może wystarczy dokładniej przy porannej toalecie wyszczotkować zęby i użyć płynu do płukania jamy ustnej.

Gorzej, jeżeli towarzyszy nam pomimo odpowiedniej higieny. Jak się jej pozbyć w takim układzie?. W takim przypadku konieczna będzie wizyta u lekarza. On z pewnością zdiagnozuje, jak ją zneutralizować i czy tradycyjne leki wystarczą, czy potrzebny będzie jakiś zabieg na przykład w obrębie zatok przynosowych.