Jeśli ktoś może powiedzieć “mam bardzo krzywe zęby”, to powinien zastanowić się nad tym, co zrobić, aby pozbyć się tego problemu. Obecnie jest wiele opcji do wyboru, więc możliwe staje się zapomnienie o nieestetycznym uzębieniu. Można cieszyć się pięknym uśmiechem, prostymi i białymi zębami. Obecnie minęły już czasy zakładania szpecącego aparatu ortodontycznego. Można zdecydować się na modele niemalże niewidoczne na zębach. Dostępne są nawet specjalne nakładki, które zdejmuje się podczas spożywania posiłku i mycia zębów. Warto dowiedzieć się nieco więcej o dostępnych opcjach do wyboru dla osób z krzywymi zębami.
Jeśli mam bardzo krzywe zęby, to co z tym mogę zrobić?
Osoby mogące powiedzieć “mam bardzo krzywe zęby” mogą skorzystać z dwóch opcji. Pierwsza jest najprostsza i polega na pogodzeniu się z faktem stłoczonych zębów w swojej jamie ustnej. Można też zdecydować się na wdrożenie leczenia ortodontycznego w celu wyprostowania zębów i cieszenia się pięknym uzębieniem. Nowoczesne leczenie ortodontyczne nie jest uciążliwe. Świetnym przykładem są aparaty językowe. Mogłoby się wydawać, że nie można mówić w ich przypadku o zbyt dużej skuteczności, ale w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Ogromną zaletą aparatów językowych jest to, że ich nie widać i w niczym nie przeszkadzają. Można wobec tego prostować zęby i jednocześnie normalnie funkcjonować. Znika problem z zamkami, drutami i zatrzaskami. Aparat pozostaje niewidoczny, ale cały czas świetnie spełnia swoją funkcję. Można za jego pomocą wyleczyć różne wady zgryzu. Czas leczenia wynosi od kilku miesięcy do dwóch lat.
Kolejną świetną opcją w przypadku krzywych zębów jest zastosowanie specjalnej szyny, która została pozbawiona zamków i zatrzasków spotykanych w zwykłych w aparatach ortodontycznych. Do zalet zaliczyć można możliwość zdejmowania na czas spożywania jedzenia i mycia zębów. Jest to wobec tego duże udogodnienie. W szynie nie ma żadnych metalowych elementów, co przekłada się na duży komfort. Ma ona gładką powierzchnię, więc nie trzeba martwić się żadnymi podrażnieniami w jamie ustnej. Szyny nie trzeba w żaden sposób mocować, wystarczy ją włożyć, aby zaczęła spełniać swoje zadanie. Leczenie ortodontyczne przy jej wykorzystaniu przynosi świetne efekty, dlatego warto pomyśleć o tym innowacyjnym rozwiązaniu. Świetnie sprawdza się w przypadku krzywych zębów, wady wymowy, diastemy, głębokiego zgryzu itd.
Metody prostowania zębów
Jeśli ktoś ma krzywe zęby, to świetnym rozwiązaniem w jego przypadku mogą być licówki. Jest to idealna opcja dla niecierpliwych, którzy nie mogą już patrzeć na swoje uzębienie i stanowi ono dla nich źródło problemów. Czas leczenia przy wykorzystaniu licówek wynosi zaledwie kilka tygodni. Jest to ogromna różnica w porównaniu ze standardowym leczeniem ortodontycznym, które trwa kilkadziesiąt miesięcy. Do wyboru są standardowe licówki lub cieńsze modele mające mniej niż milimetr grubości. Nie ma nawet konieczności usuwania nadmiaru szkliwa, czyli szlifowania powierzchni zęba. Można wobec tego liczyć na to, że zęby pozostaną w nienaruszonym stanie. Licówki są bardzo trwałe, więc posłużą przez długi czas. Modele porcelanowe odznaczają się niepodatnością na uszkodzenia mechaniczne. Licówki przykleja się do zębów za pomocą bardzo silnego kleju stomatologicznego. Ryzyko samoczynnego odklejenia płytek jest niewielkie, chociaż nie można tego całkowicie wykluczyć. Za ich pomocą wyrównuje się proporcje zębów, kamufluje przebarwienia i inne defekty.
Mam bardzo krzywe zęby – jak je wyrównać?
Narzekanie typu “mam bardzo krzywe zęby” niczego nie zmieni, trzeba podjąć odpowiednie działania w celu pozbycia się problemu. Jest to możliwe, stomatologia oferuje wiele rozwiązań. Już samych rodzajów aparatów ortodontycznych każdy ma mnóstwo do wyboru. Dobiera się je do wieku pacjenta, wady zgryzu, nawyków. W przypadku dzieci wybór pada głównie na aparaty ruchome, co wynika z obecności w jamie ustnej mleczaków. Brak w pełni wykształconego uzębienia stałego sprawia, że aparat stosuje się przez kilkanaście godzin dziennie, po czym go zdejmuje. Leczenie ortodontyczne trwa zwykle 2 lata. Aparaty ruchome są preferowane ze względu na to, że nie utrudniają jedzenia. Można ściągać się podczas konsumpcji i cieszyć komfortem. Znika także problem z higieną jamy ustnej. Jak wiadomo, przy aparacie stałym pielęgnacja jest mocno utrudniona, trzeba uważać na zalegające resztki pokarmowe.
Aparaty stałe są mocowane w gabinecie stomatologicznym i wszystkie modyfikacje muszą być przeprowadzone przez dentystę. Jest to obecnie najbardziej uciążliwy sposób na prostowanie zębów. Mija trochę czasu, aż uda się przyzwyczaić. Mogą wystąpić problemy z wysławianiem się. Jeśli jednak ktoś ma bardzo krzywe zęby, to będzie to dla niego najlepsze rozwiązanie. Za pomocą aparatów stałych można zniwelować dowolną wadę zgryzu, chociaż trzeba zmagać się z pewnymi niedogodnościami. Do wyboru są rozmaite aparaty stałe. Modele tradycyjne przykleja się do zewnętrznej powierzchni zębów. Jeśli jednak ktoś chce mieć estetyczny uśmiech nawet na czas leczenia ortodontycznego, może zdecydować się na aparat lingwalny. Jest on mocowany do wewnątrz, czyli pozostaje niewidoczny. Zamki w aparacie mogą być metalowe, porcelanowe lub kryształowe.