Problem częściowego lub całkowitego bezzębia jest dosyć powszechny, dlatego na rynku znajdują się różne rozwiązania, oferujące rekonstrukcję. Niestety, spory wybór to również trudność dla pacjentów, gdyż przez to wybór jest cięższy do określenia. Aby zniwelować wszelkie wątpliwości, rekomendujemy kontakt z osobą, która posiada odpowiednie doświadczenie związane z rekonstrukcją funkcjonalności szczęki.
Taka osoba może doradzić dwa rozwiązania – most protetyczny, proteza – to coś, co warto rozważyć. Most protetyczny wykorzystuje się w celu permanentnego rozwiązania swojego problemu, a proteza ruchoma to rozwiązanie, które okresowo trzeba poprawić. Jeśli zastanawiasz się, co będzie lepsze – most protetyczny czy proteza ruchoma – przeczytaj ten artykuł.
Zalety i wady mostu protetycznego
Most protetyczny wykorzystuje się w przypadku posiadania luk w uzębieniu. Ten rodzaj uzupełnienia mocuje się na naturalnych zębach pacjenta, co jest swego rodzaju zaletą i wadą. Most protetyczny składa się z przęseł i filarów.
Mocowanie mostu protetycznego na zębach jest wariantem, który gwarantuje wysoki poziom stabilizacji, co jest zaletą. Niestety, most protetyczny mocowany na zębach to także wada, gdyż ten rodzaj mocowania wymaga odpowiedniego opracowania naturalnych zębów. Opracowanie zębów polega na ich odpowiednim oszlifowaniu. Most protetyczny mocowany w ten sposób jest do rozważenia, jednak należy liczyć się z tym, iż w trakcie leczenia z wykorzystaniem mostu protetycznego szlifowane zęby ulegną uszkodzeniu.
Most protetyczny ma wysoką cenę, dużo wyższą, niż proteza. Kliniki oferują atrakcyjne warunki ratalne, jednak nadal należy rozważyć, czy jest to koszt, który możemy podjąć. Jeśli tak, to jest to opcja warta rozważenia, gdyż most oferuje wyższą stabilność, niż proteza.
Jakie problemy mogą wystąpić z protezą ruchomą?
Proteza ruchoma jest rozwiązaniem protetycznym, które może w międzyczasie generować sporo problemów. Przede wszystkim, z racji mocowania, proteza ruchoma może wypaść – co jest mało komfortowe. Proteza jest mało stabilna, przesuwa się, a do jej mocowania zalecane jest wykorzystywanie odpowiednich klejów, które zwiększą jej stabilność.
Proteza może także powodować różnego rodzaju nadwrażliwości, rany, co wynika z tego, że jej główne oparcie znajduje się w dziąsłach. Nie jest to komfortowe dla pacjentów, dlatego rekomendujemy, by protezę wykorzystać w ramach tymczasowego rozwiązania, a docelowo przejść na bardziej stabilne rozwiązanie.