Co to jest most kompozytowy?

Most kompozytowy to rozwiązanie, które stosuje się powszechnie celem zniwelowania skutków bezzębia. Aby docenić istotę używania mostu kompozytowego, warto jest zapoznać się z jego pozytywami. Pacjenci, którzy decydują się na zastosowanie mostu, są z niego bardzo zadowoleni. Most kompozytowy sprawia, że wykorzystanie innego rozwiązania protetycznego traci sens. Zdecydowanie się na użycie mostu wiąże się z możliwością używania przez długi okres, sięgający nawet kilkunastu lat. Zapoznaj się z zaletami mostu kompozytowego, a dodatkowo oceń, czy most kompozytowy wpisze się w twoje potrzeby.

 

Charakterystyka mostu kompozytowego

 

Most kompozytowy jest jednym z rodzajów mostów protetycznych. Przed zdecydowaniem się na konkretny most, warto jest zapoznać się z pozostałymi alternatywami dla mostu kompozytowego. Ten rodzaj mostu jako filar wykorzystuje naturalne zęby pacjenta. To, co wyróżnia most kompozytowy na tle innych mostów, jest sposób jego mocowania. W przypadku tradycyjnych mostów, z reguły konieczne jest dopasowanie zęba poprzez szlifowanie. Most kompozytowy nie wymaga szlifowania zębów, co sprawia, że wykorzystanie tego rozwiązania protetycznego jest całkowicie odwracalne. 

 

Most kompozytowy jest mostem, który wykonywany jest z materiału o nazwie kompozyt. Ten rodzaj mostu najbardziej przydaje się w przypadku zębów, które są umiejscowione na przodzie. Wygląda on bardzo estetycznie, co uzasadnia ten fakt.

 

Zalety mostu kompozytowego

 

Ze względu na to, że zabieg mocowania mostu nie wymaga szlifowania zdrowych zębów, do zalet mostu wykonanego z kompozytu można zaliczyć właśnie ten fakt. Odwracalność zabiegu jest sporą zaletą, pożądaną przez wielu pacjentów, co jest zrozumiałe. W razie niepowodzenia pacjenci będą mogli bez szwanku zastosować inne rozwiązanie, dodatkowo zęby użyte jako filary nie będą narażone na uszkodzenie, co może się zdarzyć podczas szlifowania.

 

Zaletą kompozytowego mostu jest także jego stabilność – most trzyma się dobrze, pacjenci decydujący się na niego nie narzekają na przesuwanie. Most kompozytowy dodatkowo wygląda bardzo atrakcyjnie, dlatego warto go rozważyć jako opcję.

 

Wady mostu kompozytowego

 

Do wad mostu można zaliczyć mniejszą stabilność, wynikającą ze sposobu mocowania. Jest ona wysoka, natomiast nie jest tak atrakcyjna, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych mostów protetycznych, czy też implantów stomatologicznych. Mniejsza stabilność to problem głównie dla tych pacjentów, u których higiena jamy ustnej nie odbywa się w zalecanym trybie.