W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się sedacja wziewna co to jest wyjaśnimy w tym artykule. Warto zwrócić uwagę na fakt, że ma ona tylu samo zwolenników co przeciwników.
Czy sedacja wziewna jest bezpieczna?
Sedacja wziewna to znieczulanie przy użyciu rozweselającego gazu. Niewiedza ma kluczowe znaczenie w przypadku przeciwników. Dawniej stosowany był głównie tlenek azotu, który nie zapewniał wystarczającego bezpieczeństwa pacjentom. Postęp technologiczny sprawił, że obecnie możemy korzystać z rozwiązań, o których dawniej moglibyśmy tylko pomarzyć. Zmieniły się przede wszystkim narzędzia oraz metody pracy z rozweselającym gazem. Najważniejsze, że dla zdrowia pacjenta stał się on bezpieczniejszy. Pacjenci, którzy odczuwają lęk przed wizytą w gabinecie dentystycznym powinni zdecydować się na sedację wziewną. Warto dodać, że działanie odprężające i rozluźniające ma tlenek azotu. Można śmiało powiedzieć, że w przypadku osób mocno zdenerwowanych idealnie sprawdzi się sedacja wziewna co to jest wyjaśnimy poniżej. W tym artykule wyjaśnimy, na czym polega sedacja wziewna co to jest i jak się do niej przygotować. Trzeba jednak pamiętać. że działanie rozluźniające to nie jest to samo co otumanienie. Dlatego dzieciom, które boją się wizyty u dentysty sedacja wziewna stosowana jest bardzo często. Tak naprawdę u niewiele pacjentów pojawiają się skutki uboczne sedacji wziewnej. Można śmiało powiedzieć, że występują bardzo rzadko. Nie trzeba się martwić o dolegliwości żołądkowe lub związane z sercem, ponieważ gaz jest całkowicie bezpieczny. Warto dodać, że 30 minut od momentu podawania gazu pojawia się jego działanie. W rzeczywistości nie ma znaczenia, ile czasu gaz był podawany pacjentowi. Należy pamiętać, że materiały stomatologiczne nie mają na to żadnego wpływu. Należy pamiętać, że sedacja ma doskonałe właściwości rozluźniające, ale już nie przeciwbólowe. W przypadku inwazyjnych zabiegów nie powinno się stosować sedacji wziewnej. W takich przypadkach wysokiego natężenia bólu trzeba poszukać innych metod. W sprawdzonym i renomowanym gabinecie powinna być wykonana sedacja wziewna co to jest już dobrze przedstawiliśmy. Nowoczesne gabinety, które mają na wyposażeniu nowoczesne narzędzia z reguły mają w swojej ofercie taką usługę. Lepiej się najpierw zorientować, czy dany gabinet oferuje zabieg sedacji.
Od jakiego wieku sedacja wziewna?
Warto porozmawiać ze swoim stomatologiem, jeśli zależy ci na możliwości sedacji. Sedacja może zaskoczyć, ale nie jest wcale niczym przyjemnym. Gaz rozweselający to inaczej sedacja wziewna. Stosowana jest nie tylko przy porodach, ale również przy leczeniu stomatologicznym. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że gaz ma słodkawy smak, a do tego jest bezbarwny i bezwonny. Poprzez specjalną maseczkę wprowadza się go do układu oddechowego. Należy pamiętać, że rozmiar maseczki jest do każdego pacjenta dobierany indywidualnie. Przy pomocy maseczki może być regulowana ilość podawanego gazu. W ten sposób ilość gazu można dostosować do małych pacjentów. Kolorowe obrazki dosyć często znajdują się na maseczkach. Dzięki temu można odwrócić uwagę dziecka od samej aparatury. W bardzo szybkim czasie działa sedacja podtlenkiem azotu. Do krwiobiegu przenika po chwili, a po 15 sekundach dociera do mózgu. Warto dodać, że gaz zmniejsza ból, niepokój i napięcie. Dodatkowo rozluźnia cały organizm i obniża aktywność ośrodkowego układu nerwowego. Pacjent pozbywa się lęku i przestaje się stresować, ponieważ nie odczuwa bólu. Dzięki temu małe dzieci mogą bardzo szybko przekonać się do dentysty. Gaz rozweselający powoduje, że dzieci chętniej współpracują z dentystą i z łatwością wykonują wszystkie jego polecenia.
Czy sedacja to narkoza?
Ogólna poprawa samopoczucia to też pozytywny skutek stosowania gazu rozweselającego. Jeśli mały pacjent cierpi na dentofobię to wtedy zaleca się stosownie gazu rozweselającego. W takiej sytuacji strach i płacz wywołuje każda wizyta u stomatologa. Lęk przed zastrzykiem znieczulającym też jest wskazaniem do zastosowania sedacji wziewnej. Można do tego dodać jeszcze silny odruch wymiotny. Wiele osób może się zastanawiać, czy sedacja wziewna jest całkowicie bezpieczna dla dzieci. W rzeczywistości nie jest to nowy wynalazek, ponieważ pierwszy raz został użyty w 1844 roku przez Horacego Weels’a. Działanie gazu amerykański stomatolog postanowił sprawdzić na sobie. Od tamtego czasu bardzo popularne stało się leczenie zębów z gazem rozweselającym. Już od ponad 20 lat używa się sedacji wziewnej w Polsce. Jest ona szczególnie przydatna przy leczeniu pacjentów chorych na ADHD oraz padaczkę. Warto mieć na uwadze, że już u dzieci powyżej 3 roku życia może być stosowany gaz rozweselający. Całkowicie bezpieczny jest gaz rozweselający w przypadku dorosłych, jak i dzieci. Jest wykorzystywany wtedy, gdy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do narkozy. Przed wizytą u dentysty nie powinno się jeść przez jakieś 2-3 godziny. U dzieci, które cierpią na przeziębienie lub niedrożność dróg oddechowych nie powinna być stosowana sedacja. Tego typu dolegliwości mogą uniemożliwić stosowanie podtlenku azotu. Teraz już wiesz, kiedy stosowana jest sedacja wziewna co to jest i na czym polega.