Znieczulenie u dentysty jest bardzo ważną kwestią przy większych zabiegach, jak przykładowo leczenie kanałowe. Jeżeli chodzi o kobiety, które są w ciąży nadal istnieje wiele kontrowersji dotyczących tego czy znieczulenia są całkowicie bezpieczne dla kobiet. Natomiast przy odpowiednim informowaniu swoje lekarza dotyczącego swojego aktualnego stanu, wszystkie zabiegi w tym zastosowane znieczulenia są jak najbardziej bezpieczne dla ciąży i prawidłowego rozwoju dziecka. Co za tym idzie demonizowanie leczenia dentystycznego w ciąży może być złudne. W artykule tym zostanie wskazane czy znieczulenie u dentysty może zaszkodzić ciąży.
Bezpieczny czas na dentystę w ciąży – dowiedz się więcej
Bardzo dużo kobiet, które zostały wychowane w przeświadczeniu, że wizyta u dentysty nie jest czymś bezpiecznym dla ciąży bardzo często rezygnuje z leczenia. Natomiast należy wspomnieć, że nieleczenie zębów w trakcie trwania ciąży jest jeszcze czymś gorszym. Unikanie leczenia stomatologicznego może negatywnie wpłynąć na rozwój ciąży, ale i również może wywołać poród przedwczesny lub małą masę urodzeniową dziecka.
Najlepszym okresem w którym powinno zostać przeprowadzone leczenie stomatologiczne jest 2 trymestr, czyli 4-6 miesiąc. Jednak pomimo wszystko przed każdą wizytą należy poinformować dentystę o swoim samopoczuciu i odmiennym stanie. Dzięki tym informacjom dentysta będzie wiedział, że musi używać środków całkowicie bezpiecznych dla ciężarnych i nie będzie wykonywał zdjęć rentgenowskich, które mogą w zły sposób wpłynąć na rozwój ciąży. Jeżeli chodzi o wybielanie zębów w sposób chemiczny w ciąży, również nie jest to zalecane. Bardzo ważnym zabiegiem, który powinien być uskuteczniany przez kobiety w ciąży jest usuwanie złogów nazębnych. Skaling zapobiega rozwojowi próchnicy, która mogłaby się przerodzić w większe ubytki.
Znieczulenie dentystyczne a ciąża
Czy znieczulenie u dentysty może zaszkodzić ciąży? Znieczulenie, które stosowane jest w większości zabiegów u stomatologa jest znieczuleniem miejscowym, które jest całkowicie bezpieczne dla kobiet w ciąży. Dzięki niemu wszelkie dolegliwości bólowe, które mogłyby się pojawić w trakcie zabiegu zmniejszają się, a co za tym idzie sam zabieg jest mniej stresujący, które mogłyby się odbić na rozwijającym się w łonie matki dziecku. Jak już zostało to wyżej wspomniane, zarówno znieczulenia jak i zabiegi powinny być przeprowadzane w 2 trymestrze ciąży, ponieważ organogeneza w płodzie jest już zakończona. Jeżeli chodzi o końcową fazę ciąży to również można wykonywać zabiegi dentystyczne z użyciem znieczulenia, lecz może być to nieco mniej komfortowe dla pacjentki.
Jednym z zabiegów do którego niezbędne jest podanie znieczulenia miejscowego jest leczenie kanałowe. Zaleca się przeprowadzenie go jeszcze przed zajściem w ciąże, ponieważ musi być ono poprzedzone zdjęciami RTG. Pomimo tego stomatolodzy dają możliwość na przeprowadzenie leczenia kanałowego, które najczęściej przeprowadzane jest w połowie ciąży. Leczenie to nie musi być poprzedzone zdjęciem RTG, natomiast stomatolodzy decydują się na przeprowadzenie leczenia kanałowego przy użyciu mikroskopów, dzięki czemu leczenie będzie bardziej skuteczne.
Zaplanuj dentystę, zanim zaczniesz ciążę
Niestety niektórych zabiegów dentystycznych nie można wykonywać w trakcie ciąży. Przykładem takiego zabiegu jest chemiczne wybielanie zębów, które wiąże się z użyciem preparatów, które mogą wpłynąć na prawidłowy rozwój ciąży. Jeżeli zależy nam na śnieżnobiałych zębach to zabieg wybielania powinniśmy wykonać przed ciążą lub przełożyć go na okres po ciąży. Inne zabiegi, takie jak borowanie, skaling, leczenie kanałowe czy wyrywanie zębów są jak najbardziej dopuszczalne, natomiast dentyści są zwolennikami wykonania tych zabiegów przed ciążą, aby uniknąć wprowadzania do organizmu niebezpiecznych składników. Wszyscy dentyści jednogłośnie mówią, aby przed planowaną ciążą wykonać zdjęcie RTG, które pozwoli na stwierdzenie czy któreś zęby wymagają leczenia. Oczywiście ciąża nie zawsze jest planowana, dlatego kobiety często w sposób nieświadomy wykonują zabiegi niebezpieczne dla rozwoju ciąży, takie jak chemiczne wybielanie zębów.
Odpowiedź na pytanie czy znieczulenie u dentysty może zaszkodzić ciąży, zależy przede wszystkim od tego w jakim okresie będzie przeprowadzany zabieg ze znieczuleniem. Jeżeli będzie to 2 trymestr znieczulenie będzie całkowicie bezpieczne zarówno dla kobiety, jak i dla samego dziecka. Natomiast czy znieczulenie u dentysty może zaszkodzić ciąży w pierwszym trymestrze? Jest to bardzo możliwe, ponieważ rozwój dziecka w tym okresie jest bardzo duży i znieczulenie to może mieć ogromny wpływ na organizm oraz prawidłowy rozwój dziecka. Bardzo ważną kwestią, którą powinna wiedzieć każda kobieta w ciąży jest to, że powinna ona dbać o stan swoich zębów. Lepszym rozwiązaniem w ciąży jest zapobieganie niż leczenie zębów. Dlatego stomatolodzy radzą aby w sposób dokładny szczotkować oraz nitkować zęby oraz przestrzenie między zębowe. Dodatkowo kobiety w ciąży powinny ograniczyć spożywanie słodkich napojów oraz na każdym etapie ciąży kontrolować stan zębów u stomatologa. Odpowiadając na pytanie czy znieczulenie u dentysty może zaszkodzić ciąży. Nie, jeżeli jest podane w odpowiednim trymestrze ciąży i jest niezbędne do przeprowadzenia leczenia stomatologicznego.