Tomografia stożkowa szczęki

W gabinecie stomatologicznym bardzo często wykonuje się badanie rentgenowskie. Jest ono potrzebne do zobrazowania rzeczywistego stanu jamy ustnej. Może zostać przeprowadzona także tomografia stożkowa szczęki i twarzy. Cechuje się większą dokładnością niż zwykłe zdjęcie RTG. Postęp technologii sprawił, że obecnie dentyści mogą bazować na obrazach 3D. W ten sposób możliwe staje się precyzyjne zaplanowanie przebiegu całego leczenia, znalezienie pierwotnego źródła dolegliwości bólowych. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat tego, czym jest tomografia stożkowa szczęki.

Cbct (tomografia stożkowa) – co to jest?

 Tomografia stożkowa szczęki jest metodą diagnostyczną, dzięki której możliwe staje się trójwymiarowe zobrazowanie struktur szczęki i jej okolic. Stomatolog wykonuje badanie po to, aby móc przyjrzeć się tkankom i wykryć rozmaite nieprawidłowości. Uzyskane obrazy są wysokiej jakości. Zaletą tomografii stożkowej jest także relatywnie krótki czas naświetlania. Można wobec tego mówić o większym bezpieczeństwie. Pacjent otrzymuje kilkukrotnie mniejszą dawkę promieniowania w porównaniu z tradycyjną tomografią komputerową. Trójwymiarowy obraz struktur zębowych i kości umożliwia zaplanowanie przebiegu leczenia z dużą precyzyjnością. Jest wiele wskazań do tomografii stożkowej. Nie zawsze wystarczające będzie bazowanie na pantomogramie. Jeśli stomatolog potrzebuje więcej informacji, to wykonywana jest tomografia stożkowa szczęki. Za pomocą tego badania można ocenić stan szczęki, uzębienia, kości twarzy, jamy nosowej i zatok.
Tomografia stożkowa szczęki jest niezwykle pomocna w diagnostyce rozmaitych nieprawidłowości w jamie ustnej. Jeśli podejrzewa się zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego, to stomatolog często wykonuje cbct. Wskazaniem do jego przeprowadzenia będzie także leczenie implantologiczne. Na podstawie tomografii stożkowej można wykryć guzy szczęki, zmierzyć je i zaplanować odpowiednie leczenie. Tomografia stożkowa szczęki służy również do sprawdzania liczby korzeni zębów, badania kanałów korzeniowych. Ma na celu ocenienie zębów i okolicznych struktur. Można przeprowadzić szereg pomocnych pomiarów. Jest to wobec tego przede wszystkim badanie diagnostyczne. Na jego podstawie można opracować najskuteczniejszą metodę leczenia. Tomografia stożkowa znajduje zastosowanie również w przypadku ran postrzałowych. Można wykryć za jego pomocą ciała obce w szczęce, które znalazły się w niej na skutek wypadku. Ułatwia również znalezienie złamanych igieł, do czego czasem dochodzi podczas przeprowadzania różnych zabiegów dentystycznych.

Jak przygotować się do tomografii szczęki? Co warto wiedzieć?

Do tomografii stożkowej pacjent nie musi się specjalnie przygotowywać. Wymaga się jedynie zdjęcia metalowych przedmiotów z ciała. Ma to na celu wykluczenie czynników mogących wpływać negatywnie na wiarygodność wyników. Metalowe elementy przyczyniają się do zakłócenia badania. Problemem staje się także nieczytelność obrazu. Pacjent musi również założyć specjalne osłony, które chronią go przed negatywnym wpływem promieniowania. Jego dawka jest relatywnie mała, nie powoduje działanie pożądanych. Trzeba jednak odpowiednio się zabezpieczyć w celu zminimalizowania ewentualnego ryzyka. Tomografia stożkowa jest badaniem bardzo bezpiecznym, najbezpieczniejszym ze wszystkich dostępnych badań radiologicznych. Oczywiście nie oznacza to, że może być wykonywana często. Przeciwwskazaniem do tomografii stożkowej jest ciąża. Uważać należy również w przypadku osób starszych i małych dzieci. Częstotliwość wykonywania badania jest dobierana indywidualnie do każdego pacjenta. Na uwadze trzeba mieć wiek, stan zdrowia, objawy kliniczne.

Cbct (tomografia stożkowa) – przebieg badania

Przebieg tomografii stożkowej może być różny, w zależności od badanego obszaru. Zawsze należy trzymać się ściśle wytycznych lekarza, postępować zgodnie z jego instrukcjami. Pacjent otrzymuje jednorazowych zgryzak, który musi włożyć do jamy ustnej. Konieczne jest także przyjęcie odpowiedniej postawy. Należy się wyprostować, wyciągnąć przed siebie ręce i chwycić aparat w konkretnym miejscu. Tomografia stożkowa trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund. Pamiętać należy o tym, aby przez cały ten czas nie wykonywać żadnych ruchów. Na wynik badań trzeba poczekać kilka minut. Są one zapisywane na płytę CD.
Urządzenie służące do wykonywania zdjęć ma specjalną głowice, która zatacza pełen obrót wokół głowy pacjenta. Są one robione z różnych stron i pod różnymi kątami. Tomograf wykonuje kilkaset zdjęć, następnie przetwarza je na trójwymiarowy obraz. Wszystko odbywa się bardzo szybko. Pacjentowi nie towarzyszą żadne nieprzyjemne objawy. Tomografia stożkowa jest badaniem bezbolesnym, nie wiąże się z żadnym dyskomfortem. W przypadku tej metody można mówić o otrzymaniu bardzo dokładnych wyników. Struktury ciała są odwzorowywane w skali 1:1. Nie ma również problemu z ich powiększeniem, aby przyjrzeć się poszczególnym detalom. Rozdzielczość skanu może być różna. Im mniejsza odległość między zdjęciami, tym lepiej, bo pozwala na dostrzeżenie wszystkich szczegółów.