Dla świeżo upieczonych rodziców bardzo ważna jest pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym. Nawet jeśli nic się nie dzieje i nie widać dziur w mleczakach to warto się udać do dentysty, żeby skontrolować stan uzębienia. Z reguły dostrzegamy próchnicę, gdy już jest dziurą, a trzeba zacząć działać zdecydowanie wcześniej. W tym artykule wyjaśnimy, jak wygląda pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym, a także podpowiemy, jak się do niej przygotować.
Dziecko u dentysty – pierwsza wizyta
Każda wizyta adaptacyjna lub kontrolna przyzwyczaja malucha do reszty personelu, lekarza oraz gabinetu. Nie ma prawdopodobnie nic gorszego, niż pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym, gdy boli ząbek. Dziecko jest bardzo zmęczone, a do tego musi się udać do miejsca, którego nie zna. Dodatkowo w gabinecie stomatologicznym jest przeważnie dziwny zapach, który nie wszystkim może odpowiadać. Po pojawieniu się pierwszego ząbka powinna się odbyć pierwsza wizyta stomatologiczna. Najlepiej to zrobić około 6, miesiąca życia. Jednak nic się nie stanie, jeśli poczekasz do 13-15 miesiąca życia, ponieważ wtedy dziecko jest bardziej świadome, a do tego zębów w buzi jest więcej.
Oczywiście możesz zgłosić się wcześniej, jeśli zauważyłeś zmiany na śluzówce jamy ustnej lub na dziąsłach. Maluch siada na kolanach rodzica podczas wizyty, a dentysta przy pomocy dmuchawki, lusterka oraz lampy ocenia błonę śluzową i uzębienie. Ważne jest także rozpoznanie ewentualnych wad rozwojowych w jamie ustnej, jeśli takie oczywiście występują. Nie należy nic robić na siłę, ponieważ pierwszy kontakt powinien być przyjemny dla dziecka. Nie chcesz, żeby kojarzył się on z czymś niemiłym, bo dopiero zaczynasz przygodę z gabinetem.
Kiedy pierwsza wizyta z dzieckiem u dentysty?
Ważną rolę odgrywa również przygotowanie dziecka do pierwszej wizyty. Codzienną higieną jamy ustnej przygotowujemy maluszki około roczne. Dziecko w tym wieku już rozumie, że coś w buzi się robi i zna smak pasty. W takiej sytuacji dentyście jest zdecydowanie łatwiej, bo dziecko czuje się pewniej. Przebieg wizyty stomatologicznej należy dokładnie przedstawić starszym dzieciom. Można to zrobić przy pomocy obrazowych metafor: że stomatolog będzie miał lusterko i obejrzy ząbki, a później będzie groził robakom, które starają się zniszczyć uzębienie. Lepiej unikać słów, takich jak: wiertło, zastrzyk, ból, strzykawka oraz wiercenie.
Nie da się ukryć, że te słowa wywołują lęk nawet u dorosłej osoby. Nie obiecuj również dziecku, że nie będzie go nic bolało. Powiedz, że dentysta będzie delikatny i postara się, żeby nic nie było czuć. Jeśli coś zaboli to natychmiast zrobi pauzę. Musisz również uwierzyć, że małe dzieci są bardzo wytrzymałe, a do tego dzielne. Dorosłym gabinet stomatologiczny kojarzy się głównie z nieprzyjemnymi skojarzeniami z dzieciństwa. Trzeba jednak podkreślić, że technologia poszła mocno do przodu i obecnie możemy skorzystać ze skutecznego znieczulenia. Warto dodać, że niektórzy dorośli boją się zabrać dziecko na pierwszą wizytę, ponieważ sami mają traumę związaną z dentystą.
Trzeba mieć na uwadze, że każdy pierwszy raz jest trudny, a tym bardziej pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym. Problemem większości rodziców jest strach przed dentystą. Maluch nie powinien mieć negatywnych skojarzeń z gabinetem stomatologicznym, ponieważ nie doświadczył jeszcze bólu zęba i nie miał kontaktu z dentystą. Można przypuszczać, że jest to strach przed nieznanym, a nie lęk przed samym stomatologiem.
Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?
Pierwsza i najważniejsza rada jest taka, żeby nie uczyć dziecka strachu przed dentystą. Nie przenoś również swojego lęku na malucha. Niestety strach dorosłych jest stosunkowo często przenoszony na dzieci. Musisz pamiętać, że dzieci są świetnymi obserwatorami i bardzo dobrze wyczuwają nasze emocje. Z pewnością nie możesz mówić dziecku o negatywnych doświadczeniach związanych z gabinetem stomatologicznym. Nie martw się na zapas i nie zapewniaj też dziecka, że w ogóle nie będzie bolało. Głównym zadaniem rodzica jest wytłumaczenie maluchowi, że wizyta u stomatologa jest obowiązkowa i po prostu trzeba to zrobić.
Można użyć argumentu, że dzięki temu dziecko będzie miało piękny uśmiech w przyszłości. Buduj także pozytywne skojarzenia wokół wizyty. Chodzi przede wszystkim o to, żeby dentysta kojarzył się dziecku z czymś przyjemnym. Można także spróbować pobawić się w dentystę przed pierwszą wizytą. Kluczem do sukcesu jest jak najwcześniejsze rozpoczęcie wizyt w gabinecie stomatologicznym. Dzięki temu maluch będzie się mógł oswoić ze stomatologiem. Na pierwsze spotkanie najlepiej umówić się do zaufanego i sprawdzonego gabinetu.
Wtedy oszczędzisz dziecku stresu ze zmianą miejsca, jeśli nabierze już zaufania. Stomatolog dziecięcy musi mieć odpowiednie podejście do dzieci, a także doświadczenie. Musi również wiedzieć, co robić, jeśli dziecko nie chce współpracować. Lekarz również nie powinien używać negatywnych określeń, które mogą wystraszyć malucha. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, jak wygląda pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym.