Witamina C na dziąsła

W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się „witamina C na dziąsła „. Witamina C ma korzystny wpływ na wszystkie przemiany i procesy w organizmie. Bierze bezpośredni udział w walce z patogenami, które wywołują stan zapalny.

Witamina C i jej wpływ na zdrowie zębów i dziąseł

Jest też ważna w czasie infekcji, ponieważ sprzyja regeneracji tkanki łącznej. Zarówno w wieku dziecięcym, jak i dorosłym przyczynia się do prawidłowego rozwoju zębów. Wpływa także na czynność fibroblastów, ponieważ bierze aktywny udział w biosyntezie kolagenu. Należy pamiętać, że kolagen to główny budulec włókien ozębnej, kości, zębiny oraz dziąseł. Z kolei na śródbłonek naczyń krwionośnych działa uszczelniająco. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że „witamina C na dziąsła ” przeciwdziała rozwojowi próchnicy, ponieważ ma działanie przeciwbakteryjne. Warto zapewniać odpowiedni poziom tej witaminy w organizmie, ponieważ kwas askorbinowy jest istotnym elementem rozwoju zdrowych dziąseł i zębów. Groźny jest nie tylko niedobór witaminy C, ale również jej nadmiar może mieć niekorzystny wpływ na stan jamy ustnej. Nadmiar witaminy C jest usuwany razem z moczem, ponieważ witamina C rozpuszcza się w wodzie.

Nadmiar i niedobór witaminy C

Trzeba jednak zachować szczególną ostrożność, ponieważ zbyt duże dawki mogą prowadzić do kamicy dróg moczowych. Czasami pojawiają się jeszcze dolegliwości żołądkowo-jelitowe oraz wysypka skórna. Erozja zębów powstaje na skutek zbyt długiej ekspozycji szkliwa na działanie kwasu askorbinowego. Jest to stopniowe niszczenie powierzchni zęba, które w końcu skutkuje utratą wszystkich twardych tkanek. Erozję zębów wywołują kwasy pochodzenia zewnętrznego lub wewnętrznego. Kwasy pochodzenia wewnętrznego to między innymi częste wymioty oraz refluks, natomiast pochodzenia zewnętrznego to zazwyczaj świeże owoce, soki oraz napoje gazowane. Szkorbut oraz blade przerośnięte dziąsła to najczęstsze objawy niedoboru witaminy C. W grupie ryzyka występują osoby niedożywione oraz takie, które stosują restrykcyjne diety. Inne popularne objawy to zwiększone ryzyko powstawania próchnicy oraz rozchwianie zębów i ich wypadanie.

Jak zadbać o odpowiedni poziom witaminy C?

Gdy występuje niedobór witaminy C to rany gorzej się goją, zwłaszcza te po zabiegach stomatologicznych. Kwas askorbinowy wspomaga proces gojenia się ran i wpływa na zmniejszenie stanu zapalnego. Z tego powodu może być kojarzony z redukowaniem bólu. Gdy organizm zwalcza stan zapalny to zazwyczaj pojawia się spadek poziomu bólu. Lepiej jednak skorzystać ze środków przeciwbólowych dostępnych w aptece, ponieważ witamina C nie pomoże na ból zęba. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że „witamina C na dziąsła ” to związek egzogenny. Oznacza to, że musimy dostarczać ją podczas jedzenia ponieważ organizm nie jest w stanie samodzielnie jej wytworzyć. Ważne są przede wszystkim prawidłowe nawyki żywieniowe oraz zbilansowana dieta. Chodzi przede wszystkim o to, żeby w codziennej diecie znalazła się wystarczająca ilość warzyw oraz owoców. Witamina C występuje między innymi w owocach dzikiej róży, papryce, cytrynie, pomarańczy oraz natce pietruszki.