Odsłonięte szyjki zębowe – leczenie

Odsłonięte szyjki zębowe to bolesna i groźna dla zdrowia przypadłość. Polega na cofaniu się tkanek dziąsła i odsłanianiu wrażliwej części zęba. U każdego, u kogo pojawiają się odsłoniete szyjki zębowe – leczenie jest koniecznością, by nie utracić zębów.

Odsłonięte szyjki zębowe – objawy

Pierwszym, z pozoru błahym, objawem odsłoniętych szyjek zębowych jest nadwrażliwość na zimne, ciepłe oraz słodkie i kwaśne pokarmy. Objawia się ona jako krótkotrwały i kłujący ból. Poza tym podczas szczotkowania i nitkowania zębów może pojawić się krwawienie z dziąseł.

Gdy choroba jest bardziej zaawansowana, na dziąsłach pojawiają się niewielkie zaczerwienienia, ranki i obrzęk. Może się również zdarzyć, że będą krwawić bez wyraźniej przyczyny, którą wcześniej było naruszenie delikatnej struktury podczas codziennej higieny jamy ustnej.

Odsłonięte szyjki zębowe powodują ruszanie się zębów i w konsekwencji ich wypadanie.

Jak leczyć szyjki zębowe?

Odsłoniete szyjki zębowe – leczenie to przede wszystkim odpowiednia higiena jamy ustnej. Bez tego proces będzie postępował i jego konsekwencje mogą być dla pacjenta nieodwracalne.

Pierwszym etapem leczenia jest pozbycie się wszystkich ubytków na zębach. Potem najlepiej wykonać skaling i piaskowanie. To dwa zabiegi higienizacyjne, dzięki którym można poprawić stan zębów. W trakcie skalingu stomatolog usuwa przy pomocy skalera kamień nazębny. Dzięki piaskowaniu można pozbyć się płytki nazębnej i usunąć powierzchowne przebarwienia.

Kiedy zęby doprowadzone są do dobrego stanu, należy dbać o ich higienę w domu. Warto stosować pasty o niskim stopniu ścieralności do zębów, które cechuje nadwrażliwość. Ponadto powinno się czyścić je również przy pomocy nici dentystycznych, by kamień nie gromadził się przestrzeniach międzyzębowych. Do tego konieczne jest płukanie ust płynami zawierającymi chlorheksydynę.

Kluczowe jest dobranie odpowiedniej szczoteczki o miękkim włosiu. Można, zamiast tego kupić szczoteczkę soniczną, która najlepiej wyczyści zęby.

Najważniejsze jest, by nie dopuścić do gromadzenia się płytki nazębnej i kamienia, które są przyczyną cofania się dziąseł i odsłoniętych szyjek zębowych. Codzienna higiena i regularne wizyty u stomatologa powinny pomóc rozwiązać ten problem.

Możliwa jest również częściowa rekonstrukcja dziąsła w ramach chirurgii plastycznej, ale zabiegi te stosuje się w absolutnej ostateczności.

Odsłonięte szyjki zębowe – podsumowanie

Odsłoniete szyjki zębowe – leczenie, czyli właściwa higiena, de facto nie sprawi, że dziąsła powrócą na swoje pierwotne miejsce. Może jedynie łagodzić skutki problemu, dlatego ważne jest, by nie dopuścić do rozwoju choroby.

Poza przyczynami genetycznymi lub związanymi z przewlekłymi schorzeniami do odsłonięcia szyjek zębowych przyczyniają się palenie papierosów, brak witamin i niewłaściwa dieta. Najistotniejsze jest też codzienne mycie zębów minimum dwa razy. Pomiędzy posiłkami warto płukać jamę ustną płynem stomatologicznym lub nawet wodą, jeśli nie ma innej możliwości.