Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się rozpoznawaniem i korekcją wad zgryzu. Choć może się wydawać, że wady zgryzu są problemem głównie estetycznym, to nieprawidłowe ułożenie zębów, szczęki oraz żuchwy często powoduje wady i problemy z prawidłową wymową, przeżuwaniem pokarmów czy oddychaniem, co z kolei może powodować dalsze konsekwencje zdrowotne. Odpowiednio wcześnie zdiagnozowane wady zgryzu da się z powodzeniem korygować, stosując cały wachlarz metod, takich jak ćwiczenia oddechowe, nauka prawidłowych nawyków, leczenie stomatologiczne czy odpowiednia wkładka ortodontyczna dla dzieci.
Wkładka ortodontyczna dla dzieci – co to jest?
Zgryz u małych dzieci jest jeszcze nieustalony i bardzo podatny na rozmaite czynniki zewnętrzne. Do rozwoju wad zgryzu mogą doprowadzić takie nawyki, jak ssanie (zbyt długo) smoczka, butelki i palców, obgryzanie paznokci, niewłaściwa higiena jamy ustnej i związana z nią przedwczesna, spowodowana próchnicą utrata zębów mlecznych, przetrwanie niemowlęcego sposobu połykania, oddychanie przez usta, spożywanie pożywienia o niewłaściwej konsystencji, które nie ściera zębów czy żucie jednostronne. Wkładka ortodontyczna to przeznaczony do użytkowania w określony sposób lub mocowany na odpowiedni czas aparat służący mechanicznej korekcji wad zgryzu.
Rodzaje wkładek ortodontycznych
Są różne rodzaje wkładek ortodontycznych, stosowane na różnych etapach rozwoju wad zgryzu. U małych dzieci, u których wystąpi tak zwany zgryz otwarty – oznacza to, że między przednimi zębami górnymi a dolnymi występuje szpara o szerokości nawet jednego centymetra – zaleca się stosowanie płytki przedsionkowej, prostego aparatu zakładanego na noc i na kilka godzin w ciągu dnia. Innymi przykładami wkładek ortodontycznych stosowanych u dzieci są utrzymywacz przestrzeni, zakładany na miejscu utraconych zbyt wcześnie zębów mlecznych, równia akrylowa zdejmowana lub cementowana na zębach na okres około dwóch tygodni czy proteza dziecięca, używana w wypadku znacznych ubytków zębów mlecznych.
Czy warto stosować wkładkę ortodontyczną u dzieci?
Przede wszystkim należy pamiętać, że zastosowanie różnych rodzajów wkładek i aparatów ortodontycznych u dzieci, szczególnie tych młodszych, to ostateczność. Najpierw postarajmy się wyeliminować czynniki wpływające na rozwój wad zgryzu. Pamiętajmy też, że zdecydowaną większość wad zgryzu można z powodzeniem korygować u nastolatków, którym nie tylko możemy łatwo wytłumaczyć konieczność noszenia powodującego dyskomfort aparatu, ale też zazwyczaj same będą chciały pozbyć się wady zgryzu, choćby ze względów estetycznych. W wypadku, gdy mamy do czynienia z wadą, której rozwój spowoduje znaczne utrudnienia w prawidłowej wymowie, oddychaniu czy przełykaniu, nie należy się jednak wahać i trzeba zdecydować się na wczesną interwencję. Przede wszystkim znajdźmy dobrego specjalistę ortodoncji dziecięcej i zaufajmy jego opinii – w niektórych przypadkach wkładka ortodontyczna dla dzieci pomoże nam uniknąć wielu późniejszych problemów estetycznych i zdrowotnych.