Protezy zębowe na teleskopach

Protezy zębowe na teleskopach to nowoczesne rozwiązanie, które umożliwia poprawę stanu uzębienia pacjentów. Co ważne, nowoczesna protetyka dysponuje innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi, które w znacznym stopniu poprawiają komfort życia pacjentów.

Protezy teleskopowe – alternatywa dla tradycyjnych protez

Jak wspomniano powyżej, protezy zębowe na teleskopach stanowią zaawansowane technologicznie rozwiązanie, które stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnie stosowanych protez akrylowych. Produkty starszej generacji mają bowiem wiele w wad, w tym choćby nie są całkowicie nieruchome czy mają metalowe klamry, które pogarszają efekt wizualny. Co ważne, protezy teleskopowe stanowią nie tylko uzupełnienie braków występujących w jamie ustnej pacjentów, ale również wpływają na usprawnienie ich aparatu żucia.

Jak zbudowana jest proteza teleskopowa?

Protezy teleskopowe działają w oparciu o system podwójnych koron. Postawę tego układu stanowi korona wewnętrzna, która mocowana jest do zębów pacjenta. Mocowanie korony teleskopowej wewnętrznej wymaga odpowiedniego oszlifowania zębów. Następnie na niej osadzana jest ruchoma korona zewnętrzna. Korona wewnętrzna wykonywana jest przede wszystkim z metalu. Do jego przygotowania może służyć również cerkon. Korona zewnętrzna również wykonywana jest z metalu pokrytego porcelaną lub warstwą kompozytu. Taka budowa koron teleskopowych sprawia, że są one bardzo stabilne, a ryzyko związane z ich przemieszczaniem się w trakcie żucia jest w znacznym stopniu ograniczone.

Protezy teleskopowe – dla kogo taki rodzaj protez?

Protezy zębowe na teleskopach są polecane dla pacjentów borykających się z problemem paradontozy, ponieważ za ich pomocą można powstrzymać rozchwianie zębów. Poza tym, tego rodzaju produkty powinny być stosowane przez pacjentów, którzy nigdy wcześniej nie korzystali z produktów protetycznych oraz tych, którzy na skutek różnorodnych przyczyn utracili zęby boczne i posiadają starte zęby przednie. Protezy teleskopowe mają wiele zalet, jednak ich użytkowanie wymaga starannego dbania o higienę jamy ustnej. Konieczne jest również odbywanie regularnych wizyt kontrolnych, które mają na celu ocenę dobrostanu jamy ustnej pacjenta.

Nie można bowiem zapominać o tym, że stosowanie protez teleskopowych może zwiększać ryzyko rozwoju chorób i stanów zapalnych przyzębia. Tego rodzaju protezy są również stosunkowo drogie, jednak wraz z wysoką ceną pacjent otrzymuje produkt, który może użytkować w stanie niepogorszonym przez bardzo długi czas. Protezy teleskopowe są również stabilne, a ich noszenie odciążą uzębienie resztkowe pacjenta. Poza tym, proteza teleskopowa chroni ząb filarowy przed rozwojem próchnicy oraz pełni rolę szynowania, które pomaga zachowywać pozostałe uzębienie.

Protezy teleskopowe są również łatwe w pielęgnacji, cechują się przedłużoną żywotnością oraz odpornością na uszkodzenia. Posiadają one niewielkie płyty, które wpływają na bardziej wyraźne odczuwanie smaków przez pacjentów. Są one estetycznie wykonane, mogą zostać poszerzone w kolejne zęby, a proces adaptacji w ich przypadku przebiega stosunkowo krótko.