Implanty stomatologiczne są rozwiązaniem, które na ten moment stosuje się bardzo powszechnie w leczeniu protetycznym. Za sprawą implantów możliwe jest uzyskanie rewelacyjnego rezultatu leczenia, który wygląda bardzo naturalnie. Za sprawą zachodzenia procesu po implantacji, jakim jest osteointegracja, implant trzyma się wyjątkowo dobrze. Osteointegracja sprawia, że implant trzyma się sztywno, zupełnie jak naturalny ząb. Czy osteointegracja jest niezbędna, by implant mógł prawidłowo spełniać swoją funkcję? Dowiedz się, na czym polega osteointegracja implantu i czy jest to konieczny proces w leczeniu implantologicznym.
Na czym polega osteointegracja?
Osteointegracja to proces, który rozpoczyna się samoczynnie, bez ingerencji pacjenta. Jest to proces, który swój start przyjmuje tuż po wszczepieniu implantu stomatologicznego u pacjenta. Opiera się on w dużej mierze na biokompatybilności implantu, gdyż to dzięki materiałowi, z którego implant został wykonany, proces osteointegracji może przebiegać. Proces osteointegracji po implantacji jest niezbędny, by uzyskać najlepszy efekt. Osteointegracja polega na tym, że implant ulega połączeniu z tkanką kostną, przez co zyskuje wtórną stabilizację.
W jaki sposób przebiega osteointegracja?
Zachodzenie procesu osteointegracji w leczeniu implantologicznym wynika z samoczynnej rekonstrukcji tkanki kostnej po procesie wszczepiania implantu. Jako pierwsza pojawia się kość splotowata, to ona otacza implant. Z czasem implant uzyskuje coraz wyższą stabilność – po około pół roku od procesu implantacji implant nadaje się do dalszego leczenia protetycznego. Tak ustabilizowany implant można wykorzystać jako sztuczny korzeń, na którym zostanie umieszczona korona protetyczna.
Ile czasu trwa?
Przyjmuje się, że zabieg implantacji jest stosunkowo krótki – pacjent musi poświęcić maksymalnie dwie godziny, by zyskać jeden lub kilka dodatkowych implantów, które mogą posłużyć do dalszego leczenia. Proces gojenia niestety trwa zdecydowanie dłużej, jednak oszacowanie czasu gojenia jest stosunkowo trudne. Pacjenci leczenia implantologicznego mają różne predyspozycje, ich organizm regeneruje się na różne sposoby, dodatkowo są podatni na różne czynniki obniżające / przyspieszające regenerację po implantacji.
Istotną kwestią jest fakt, że implanty różnią się jakością, użytym materiałem, który również wpływa na to, jak przebiega proces osteointegracji. Implant gorszej jakości będzie się integrować przez dłuższy czas. Z tego powodu warto jest wybrać implant nawet droższy, ale lepszej jakości. Przyjmuje się jednak, że proces osteointegracji trwa 3-6 miesięcy.