Co znaczy zgrzytać zębami?

Stresujący tryb życia odbija się na naszym zdrowiu. Widać to również po zębach. Bruksizm, bo o nim mowa, to przypadłość, która polega na zgrzytaniu zębami. Co znaczy zgrzytać zębami i jakie są tego skutki?

Co to jest bruksizm (zgrzytanie zębami)?

Szybkie i powtarzalne ruchy żuchwy, które powodują zgrzytanie zębami, są objawem zdenerwowania i przewlekłego stresu. Wiele osób nie uświadamia sobie, że w ten sposób reaguje na trudne sytuacje.

Warto wiedzieć, że bruksizm można podzielić na dzienny i nocny. Jest to schorzenie, które w większości dotyka młodych ludzi, a nawet dzieci. Częściej muszą z tym problemem mierzyć się kobiety niż mężczyźni. Około 40% osób nie czuje żadnych objawów swojej choroby.

Objawy zgrzytania zębami

Zastanawiając się, co znaczy zgrzytać zębami, warto pamiętać, że bruksizm objawia się również zaciskaniem szczęki. Nie jest to wyłącznie problem estetyczny, ale przede wszystkim medyczny.

Osoby, które cierpią na bruksizm dużo szybciej niszczą zęby, które nie tylko się ścierają, ale również mogą popękać. Zęby stają się nadwrażliwe. Reagują na ciepłe, zimne oraz kwaśne pokarmy. Zjedzenie lodów bądź wypicie filiżanki kawy przestaje być przyjemnością.

Dodatkowy dyskomfort stanowią popękane, poranione i pokrwawione dziąsła, które często zostają uszkodzone. Kolejnym objawem są choroby przyzębia. Nawet młode osoby mogą mieć obnażone korzenie zębów, co w konsekwencji może doprowadzić do przedwczesnego wypadania zębów.

Osoby cierpiące na bruksizm mają problemy z produkcją śliny. Ich policzki często są pogryzione i krwawią.

Osoby, które zaciskają zęby mogą odczuwać bóle karku, szyi, pleców oraz głowy. Charakterystyczny jest również ból ucha. W skrajnych przypadkach dochodzi do utraty słuchu.

Niekontrolowane zaciskanie zębów prowadzi do zmian w okolicach stawu skroniowo-żuchwowego.

Leczenie zgrzytania zębami

Leczenie zgrzytania zębami należy rozpocząć u stomatologa. Nie jest to jednak jedyny lekarz, do którego należy się zgłosić. Trzeba pamiętać, że jest to choroba, która ma podłoże nerwowe. Warto zacząć równolegle terapię u psychoterapeuty, która pomoże dotrzeć do źródła problemu.

Kolejnym sposobem na opanowanie zgrzytania zębami jest przyjmowanie środków uspokajających. Warto od tego rozpocząć terapię

Wizyta u stomatologa jest niezbędna, by naprawić szkody wyrządzone przez zgrzytanie. Lekarz pomoże skorygować zęby za pomocą koron lub wypełnień. Pomocny może okazać się również aparat ortodontyczny.

Zastanawiając się, co znaczy zgrzytać zębami, nie można zapomnieć, że zęby ulegają dużemu uszkodzeniu. Z pomocą przyjdzie ortodonta, który może zaproponować szynę relaksacyjną. Jest to przezroczysta nakładka, której zadaniem jest ochrona zębów.

Bruksizm jest reakcją na stres. W walce z nim warto uciec się do metod domowych, które często okazują się bardzo skuteczne. Świetnie sprawdzi się masaż rozluźniający okolice karku i ramion. Dobrym pomysłem są również zimne okłady na szczękę.

Skuteczna jest również aktywność fizyczna. Warto wyjść na spacer z psem, zacząć biegać czy iść na jogę. Każdy rodzaj ruchu będzie pomagał w walce ze schorzeniem.