Kserostomia co to jest?

W ostatnich latach duże zainteresowanie wzbudza kserostomia co to jest i czy należy jej się obawiać. Jest to suchość w jamie ustnej, która występuje w dwóch formach.

Co to znaczy kserostomia?

Możemy wyróżnić kserostomię rzekomą oraz prawdziwą. Kserostomia rzekoma to zaburzenie układu nerwowego wegetatywnego, które charakteryzuje się pieczeniem oraz suchością w jamie ustnej. Z kolei kserostomia prawdziwa jest efektem małej aktywności śliniowych gruczołów. Jest to dolegliwość, która często występuje jako konsekwencja stresowego trybu życia lub przyjmowanych leków. Należy pamiętać, że ślina odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ odpowiada za nawilżenie jamy ustnej. Dzięki temu możemy lepiej przełykać oraz trawić pokarmy, które przyjmujemy. Resztki pokarmowe z naszych zębów są wypłukiwane właśnie przez ślinę. Kserostomia to niedobór śliny utrzymujący się przez dłuższy czas. Warto zwrócić uwagę na fakt, że suchość w jamie ustnej często występuje w upalne dni, ale to nie jest kserostomia. Według badań na kserostomię choruje nawet 10 procent populacji. Wśród osób po 65 roku życia jest to aż 25 procent. Zanik błony śluzowej jamy ustnej może wystąpić w zaawansowanym stadium kserostomii prawdziwej. Należy mieć na uwadze, że kserostomia może towarzyszyć schorzeniom ogólnoustrojowym, ale może być też stanem pierwotnym.

Objawy

Stosowanie niektórych antybiotyków i leków przeciwdepresyjnych może prowadzić do wystąpienia tego schorzenia. Trzeba też uważać na leki antyhistaminowe oraz obniżające ciśnienie krwi. Zaawansowany wiek pacjenta jeszcze do niedawna był uznawany za główną przyczynę kserostomii. Liczne badania wykazały jednak, że nie tyle chodzi tu o wiek pacjenta, co raczej przyjmowane przez niego leki oraz towarzyszące ogólnoustrojowe dolegliwość. Wraz z wiekiem zmniejsza się odporność organizmu i stajemy się coraz słabsi. Popularnym schorzeniem wśród ludzi w podeszłym wieku jest kserostomia co to jest wyjaśnimy w tym artykule. Akumulację płytki nazębnej oraz próchnicę zwiększa upośledzone wydzielanie śliny. Ślina osoby zdrowej znacząco różni się od śliny osób z kserostomią. Mimo, że stężenie śliny białek jest właściwe to liczba oraz skład drobnoustrojów jest już inny.

Leczenie kserostomii

Warto zwrócić uwagę na fakt, że podwyższona liczba drobnoustrojów występuje w ślinie osób, które przyjmują leki. Jednocześnie można zauważyć wzrost proporcji bakterii beztlenowych oraz obniżenie proporcji a-hemolitycznych paciorkowców. Najważniejszym skutkiem kserostomii jest oczywiście suchość w jamie ustnej, która objawia się pieczeniem oraz utrudnionym mówieniem. Ludziom cierpiącym na kserostomię bardzo ciężko jest normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Leczenie kserostomii polega na terapii schorzenia, które wywołało tę jednostkę chorobą. Pomocne są przede wszystkim preparaty, które stymulują wydzielanie śliny. Regularne przeglądy stomatologiczne są bardzo ważne dla pacjentów z kserostomią. Po przeczytaniu tego artykułu powinieneś wiedzieć, jakie objawy daje kserostomia co to jest i jak można to leczyć. Pacjenci często skarżą się też na zapalenie kącików ust.