Usuwanie zlogow z zębow

Poprawne dbanie o zęby jest krytycznie ważne, jeśli nie chce się mieć z nimi w przyszłości żadnych problemów. Każdy doskonale wie, że powinno się o nie dbać, myć je i nitkować. Jak się jednak okazuje, takie działania nie gwarantują, że nie pojawią się na zębach złogi. Czym są, a także jak powinno wyglądać usuwanie zlogow z zebow? Co warto o tym zabiegu wiedzieć?

Rodzaje złogów nazębnych

Jeśli ktoś chce się dowiedzieć, jak wygląda usuwanie zlogow z zebow, na samym początku osoba ta musi się zainteresować tym, czym one tak właściwie są. Czy są to pozostałości po jedzeniu? A może jakaś inna forma zanieczyszczenia, która nie została usunięta podczas zwykłego mycia zębów?
Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że pod nazwą złogi na zębach wymienić trzeba aż dwie różne formy zanieczyszczenia zębów. Wyróżnia się w tym wypadku złogi miękkie oraz twarde, czyli płytkę nazębną oraz kamień nazębny. Wiedzieć trzeba to, że różnią się one pomiędzy sobą przede wszystkim wyglądem, lecz również strukturą, a co za tym idzie sposobami usuwania.
Złogi miękkie, którymi jest płytka nazębna, powstają w wyniku działania bakterii próchnicotwórczych. Dodatkowo w skład płytki nazębnej wchodzą resztki jedzenia, śluz i komórki nabłonka. Jeśli płytka nazębna nie zostanie usunięta w ciągu około 24 godzin, zacznie dochodzić do jej zwapniania, aby po około 3 dobach zamienić się w kamień nazębny, czyli złóg twardy. Im dłużej kamień będzie pozostawiony na zębach, tym będzie twardszy, a więc i trudniejszy do usunięcia.

Zabiegi usuwające złogi nazębne

Jak więc widać, poprawne usuwanie zlogow z zebow to naprawdę bardzo poważna sprawa. Jeśli się tę czynność zignoruje, kamień może pokryć dużą część zębów, a w efekcie tego doprowadzić do ich naprawdę poważnych chorób.
Jak więc powinno się przeprowadzać proces usuwania złogów z zębów? Złogi miękkie usuwane są w najprostszy możliwy sposób, czyli po prostu poprzez szczotkowanie zębów. Dodatkowo polecane jest po szczotkowaniu używanie płynu do płukania jamy ustnej.
Nieco trudniejszą sprawą jest usuwanie złogów twardych. Z racji tego, że są one o wiele mocniejszej i znacznie mocniej przylegające do zębów, nie da się ich pozbyć przy pomocy zwykłej szczoteczki do zębów. Konieczne będzie udanie się do stomatologa na wykonanie zabiegu usuwania kamienia nazębnego. Zabieg ten może być wykonywany na kilka sposobów. Przede wszystkim kamień może zostać oderwany przy pomocy specjalnej, wirującej z ogromną szybkością końcówki. Jest to zupełnie bezbolesne i bardzo szybkie. Innego typu ciekawym pomysłem jest używanie do rozbijania kamienia ultradźwięków.

Zalecenia po zabieg

Jeśli zdecydujemy się na zabieg usuwania twardych złogów z zębów, koniecznie pamiętać trzeba o tym, że przez około godzinę po zakończeniu zabiegu nie powinno się nic jeść, a także nic pić. Co więcej, przez około dobę po zabiegu należy stosować tzw. białą dietę. Jest to specjalna dieta, która pozbawiana jest produktów barwiących zęby. Zakazane jest więc np. picie wina, kawy lub herbaty, czyli substancji mogących odbarwić wrażliwe zęby.