Na czym polega leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Endodoncja, czy też po prostu leczenie kanałowe zajmuje się ratowaniem zęba zaatakowanego przez nieodwracalne zapalenie miazgi. Taki stan powoduje niezwykle silny ból, którego wręcz nie da się pomylić z czymkolwiek innym. Właśnie dlatego, nie ma co się obawiać tego, co mówi się o zabiegu, jakim jest leczenie kanałowe pod mikroskopem. Dziś wytłumaczymy wam, kiedy leczenie kanałowe pod mikroskopem staje się konieczne, jak przebiega całe leczenie oraz odpowiemy — czy leczenie kanałowe pod mikroskopem jest faktycznie tak bolesne! Mamy nadzieję, z dziś rozwiejemy wszelkie wątpliwości!

 

Wskazania do leczenia kanałowego pod mikroskopem

 

Znakiem do wykonania zabiegu, jakim jest leczenie kanałowe pod mikroskopem, jest przede wszystkim obecność nieuleczalnego zapalenia miazgi. Powoduje ono niezwykle silny ból, uniemożliwiający wręcz normalne funkcjonowanie. Poza tym, jeżeli w ramach wypadku wasz ząb został złamany bądź też doszło do wystąpienia zgorzeli czy martwicy zęba — waszym pierwszym ruchem powinno być umówienie się na leczenie kanałowe pod mikroskopem. Nie ma na co czekać!

 

Przebieg leczenia

 

Mikroskop bywa nieocenioną pomocą w leczeniu kanałowym, gdyż pozwala na dostrzeżenie tego, co niedostrzegalne przy pomocy oka ludzkiego. Pole zabiegowe może być powiększone nawet do 1 centymetra kwadratowego! Nadszedł więc czas na to, żeby wytłumaczyć, jak faktycznie wygląda leczenie kanałowe. Rozpoczyna się ono od prześwietlenia zęba, które pozwala na rzetelną ocenę stanu zęba, oraz na potwierdzenie tego, czy leczenie kanałowe zęba jest faktycznie potrzebne. Zakładając, że zostanie to potwierdzone, miejsce zabiegu zostaje znieczulone, a komora zęba otworzona. Dzięki temu stomatolog może dotrzeć do miazgi zęba. To właśnie po to potrzebne jest leczenie kanałowe — miazga która jest zakażona sprawia ogromną ilość bólu, co bywa nieraz niemożliwe do wytrzymania. Po tym, jak usunięta zostanie miazga, możliwe jest przejście do kolejnej fazy zabiegu, jakim jest leczenie kanałowe pod mikroskopem. Jest nią zdezynfekowanie oraz wysuszenie kanału zęba, tak aby zniwelować ryzyko wystąpienia groźnej infekcji. Dopiero tak przygotowany ząb może być wypełniony przy pomocy płynnej gutaperki. Dzięki temu leczenie kanałowe może być uznane za zakończone. W przypadku poważnego zniszczenia zęba, leczenie kanałowe zęba może wymagać odbudowy protetycznej.

 

Czy leczenie kanałowe boli?

 

Zanim jednak przestraszycie się tego, co oferuje leczenie kanałowe (także leczenie kanałowe pod mikroskopem), pragniemy odpowiedzieć na najważniejsze pytanie: czy leczenie kanałowe faktycznie jest tak bolesne, jak mówią o tym pacjenci? Okazuje się… że nie! Leczenie kanałowe pod mikroskopem przeprowadzane w 2019 roku jest kompletnie bezbolesne, a to wszystko dzięki korzystaniu ze znieczulenia miejscowego. Po tym, jak zostanie ono wprowadzone do miejsca zabiegu przez stomatologa, niemożliwe jest odczuwanie bólu. Tak naprawdę to jedynym, co możemy poczuć jako pacjenci, jest dotyk narzędzi. Nie ma co się jednak tego obawiać — znieczulenie nie „wyłącza” kompletnego odczuwania bodźców, a jedynie pozbywa się przewodnictwa bólowego.